10.06.21 Technická analýza BTC/USD – shorty masivně stoupají, jak to interpretovat?

7
Zdroj: pixabay.com

Bitcoin (BTC) má za sebou středeční close, o kterém jsem včera říkal, že je pro nás dost důležité. V podstatě nám totiž říká, že reakční nakupující byli ochotni podpořit tu agresivnější část, která projevila iniciativu již na klíčovém supportu. Trh na tomhle principu funguje, a pokud se určitá část trhu vzájemně nepodpoří, mají smůlu.

Jak každopádně interpretovat price action z posledních 48 hodin? Nyní je docela jasné, že support na 30 000 USD vydržel a nedá se zrovna očekávat, že by najednou došlo k rotaci a dalšímu retestu supportu. Samozřejmě se může stát leccos, ale když budeme brát čerstvý cenový průběh jako směrodatný, je spíše reálné, že se v nadcházejících dnech dočkáme retestu 42 000 USD.

BTC a dlouhé/krátké pozice

BTC

Napřed si rozebereme dlouhé a krátké pozice, neboť se zde odehrálo něco velmi pozoruhodného. Dlouhé pozice dosáhly definitivně na Bitfinexu all time high, což je samozřejmě totální red flag. Trh je stále dost přepumpovaný, i když jsme od historického maxima dost daleko. Navíc jsem hodně zvědavý, kde se těch pozic začnou zbavovat.

Nejvíce jich bylo nabráno v rozmezí březen – květen, takže jsou jejich držitelé logicky v pasti. My již víme, že v blízkosti rezistence 42 000 USD k uzavírání longu nedocházelo, což se ovšem může změnit, jakmile se Bitcoin dostane do cenového rozpětí 42 000 – 52 500 USD. Především horní hranice je klíčová, protože znamená pro podstatnou část zhruba break even.

A právě bod zlomu (break even) je chvíle, kdy se longaři, kteří byli měsíce v pasti, mohou začít svých pozic zbavovat. Ale teď k tomu nejzajímavějšímu, krátké pozice narostly během pár dní o šílených 2 300 %. Z pouhých pár stovek BTC, je nyní v shortu na téměř 19 000 BTC. Jenom během včerejšího odpoledne vzrostl objem BTC v shortech o téměř 200 %.

Teď je otázkou, jak popsané interpretovat. Mění se definitivně podmínky na trhu? Je očekávání snad takové, že se trh nad 42 000 USD vůbec nedostane? Je dost zvláštní, že shorty tolik narostly zrovna ve chvíli, kdy jsme se dostali do těsné blízkosti klíčového supportu. Pokud však krátké pozice budou stoupat i s rostoucí cenou, někdo zkrátka honí tržní likviditu.

Hlavně je jistá jedna věc, a to je, že takové objemy v žádném případě nemohl nabrat jenom retail. Tohle je dílo někoho s velkým kapitálem, protože nabírat tisíce BTC během několika hodin, je pro malé investory, co jsou na Bitfinexu, nemožné. Uvidíme tedy, co z toho vzejde. Každopádně ten poměr je stále výrazně ve prospěch dlouhých pozic, jejichž podíl je cca 72 %. Zatímco shorty 28 %.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Dostáváme se k dennímu grafu BTC, kde máme tedy středeční svíci jako Cross Doji, chcete-li klidně Pin Bar. Řekl bych, že je to úplně jedno. Na interpretaci to nic nemění, trh jednoduše zamítl pokračování v poklesu. Včera jsme tudíž čekali, jak nakonec zareagují reakční nakupující. Jednak jsme se dostali k Point of Control profilu a jednak se jedná i o střed obchodního pásma (tedy rovnováhy).

Tudíž byla reakce kolem cca 37 000 USD dost zásadní. A středeční close zavřelo právě nad 37 500 USD, což bych si dovolil brát pozitivně. Pokud nakupující využijí POC a střed rovnováhy pro odraz, brzy se můžeme zase pohybovat pod 42 000 USD a dočkáme se i otestování rezistence. A pak se uvidí, co dál. Jinak objemy odraz zatím potvrzují, protože je na nich zřetelný spike.

Co se týče jakéhosi výhledu, je nemalá šance, že se Bitcoin bude plácat v rozmezí 30 000 – 42 000 USD. Klidně až do začátku letních prázdnin, což zase můžeme považovat za problém. Hrozí totiž, že se trh ani přes okurkovou sezónu nikam nepohne. Finanční trhy nejsou o letních prázdninách zrovna dynamické.

Indikátory

Denní RSI se vyšplhalo na 45 bodů, což není žádná velká sláva, ale je z indikátoru znát, že trh chce zatím postupovat nahoru. Uvidíme, co se stane nad 50 body. Na MACD je momentum stále pozitivní, ale pořád dost slabé. Pozitivní ovšem je, že hrozba medvědího překřížení byla zažehnána.

Závěrem

Bitcoin dal za vyučenou všem žralokům, co čekaly pod 30 000 USD. Pokud se někdy v budoucnu pod řečenou hladinu dostaneme, budou si na to muset počkat o dost déle. Nicméně ten masivní vzestup shortů na Bitfinexu určitě něco znamená, a proto bych to nepodceňoval. Pokud se někdo silný chystá na big short, není úplně moudré jít proti němu. Ale uvidíme, budeme vše sledovat a nějak se nám to vyvine.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře