09.10.20 Technická analýza BTC/USD – Překvapivý breakout up, co dále? (Update)

3.7
(11)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.
[speaker]

Včera jsem později odpoledne přidal do včerejší analýzy na Bitcoin (BTC) ještě krátký update, neboť jste si určitě všimli, že došlo k průrazu z toho několik týdnů se tvořícího trianglu. Vtip je v tom, že k průrazu došlo na opačné straně, než by většina lidí očekávala. Buď je to tedy bull trap nebo vážně už musíme nad trhem Bitcoinu přemýšlet v jiném kontextu.

Update 16:22

Tak cena z toho bull flagu pumpla, což pomohlo překonat rezistenci na cca 10 926 USD. Dle volume profile tu docházelo pomaličku k akumulaci, což znamená, že když sem cena padne, tak lze očekávat, že to budou bránit.

Momentálně kurz útočí na tu horní stěnu bull flagu (červená čerchovaná) a zatím je z toho akorát konsolidace. Byl bych dost překvapený, když by se průraz povedl ještě dnes. Každopádně, i v těchto úrovních se zdá, že se nakupuje.

Nezapomínejte, že je pořád dosti pravděpodobné, že dojde k retestu té horní stěny trianglu. Uvidíme, co z toho tedy nakonec vzejde.


 

Ten můj avizovaný scénář dával sice technicky smysl, ale pouze v kontextu toho, že nemáme ještě úplně jistotu, co se týče toho bull trendu. Máme k tomu sice našlápnuto, ale potvrzeno není nic. To ale neznamená, že to tak třeba trh podvědomě vnímá zcela jinak. Všiml jsem si, že obecně vzato všichni ten bull trend „brzy“ očekávají, ale přitom počítají krátkodobě až střednědobě spíše s dropem.

Řekl bych, že jsme do jisté míry v tomhle ohledu rozpolcení. Když bych se ještě vrátil k té technické stránce trhu, tak bylo zajímavé sledovat, že jednotlivé struktury trhu u altcoinů měli v podstatě pouze korekční (bullish kontext) podobu. Dost mě to mátlo, protože na BTC ta struktura vypadala zcela jinak. Jestli BTC ještě jednou pumpne, tak vemte jed, že alty z těch korekčních klínů a kanálu solidně pumpnou taky.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Napřed si všechno zrekapitulujeme na 4H časovém rámci, kde je vidno ten průraz skrze horní hranu trojúhelníku. Breakout sám o sobě je určitě validní, neboť je podpořený objemy. Není to sice nic monstrózního, ale v konotaci na velikost té svíčky je to ok. Když se však zavřela i denní svíce nad horní hranou toho trianglu, tak během dneška je reálná šance, že ta expanze bude pokračovat.

Dokonce se tam tvoří bull flag, ale to si ukážeme až na hodinovém grafu. Teď se chci ale dostat k tomu nejdůležitějšímu – když tedy z trianglu cena prozatím pumpuje up, tak se v něm určitě nedistribuovalo. Ba naopak, spíše v něm docházelo k reakumulaci a pokud to není bull trap nebo nějaká podobná silová hra ze strany velkého hráče, tak si ty své nově naakumulované pozice bude bránit.

Zatím ale není vyhráno, neboť jsme se zastavili hned u prvního S/R levelu 10 926 USD a hlavně jsme pořád v rámci toho bull flagu, který na 4H vypadá jako obyčejný klesající kanál. Ta horní stěna patternu je tedy tak nějak rozhodující a dokud se nedostaneme přes ní, tak není moc co slavit.

Jestli se však podaří překonat horní stěnu a zároveň i S/R level 11 200 USD, tak lze počítat s pořádným FOMO. Věřím, že podstatná část shortařů má právě nad touto úrovní umístěné svoje stop lossy. Co se týče stopek shortařů, tak někteří po breakout z trianglu asi čekali úplnou lavinu. Ale evidentně těch stopek tady nebylo moc a nejspíš budou právě nad těmi 11 200 USD.

Indikátory

Křivka RSI zarotovala pod hraničními 70 body. Musím kvitovat, že jsme se po třech týdnech dostaly s hodnotami indikátorů vůbec nejvýš. Dle histogramu na MACD to momentum opravdu nebylo zanedbatelné.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Jak jsem zmínil v textu výše, tak nám kurz po pumpě zkonsoldioval do podoby malého bull flagu. Trh se rozhodně tedy připravuje na pokračování. Krom té řečené cenové rezistence jsme narazili i na pivotové R1. Tudíž ta zastávka dává o to větší smysl. Co se týče předcházejícího price action, tak prvním signálem bylo proražení té lokální rezistenční trendovky.

Ta první větší impulsní svíce dala jasně najevo, že se něco děje a hned mi v hlavě přejela myšlenka, že dolů asi nepůjdeme. Brzy na to proběhl breakout skrze horní hranu trianglu. Co se týče volume profile, tak tento týden byla na trhu docela nezanedbatelná aktivita. Někdo prostě pomalu nakupoval a pak to odpálil.

Co se týče toho malého bull flagu, tak dle volume profile se v rámci patternu něco odehrává. Spíš se jedná o reakumulaci s následným odpalem, ale nelze vyloučit i možnost, že dojde k throwbacku a otestování horní hrany trojúhelníku. Stát se to může a neznamená to vůbec žádný problém, tak kdyžtak nepanikařit, když cena v mžiku spadne o cca 1 %.

Závěr

Ta pumpa v v kontextu globálního trhu dává ovšem docela smysl. Dolarový index nevypadá na růst, zatímco akciové indexy S&P 500 a Nasdaq nabírají každým dnem zase sílu. Skoro si ze srandy říkám, že je lepší obchodovat Bitcoin na základě akciových indexů.

Jako bonus přikládám ten doalrový index DXY. Ten klesající kanál má počátek v březnu a je tu okem viditelná nepřímá úměra s vývojem kurzu Bitcoinu. Lokální dno se na DXY vytvořilo 1. září, což je den, kdy Bitcoin solidně začal dumpovat a pak konsolidoval do podoby trianglu. Zdá se, že u indexu se navazuje na předešlý pokles, což je rozhodně pro BTC příznivé.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře