09.07.20 Technická analýza BTC/USD – Máme za sebou breakout, co přijde dalšího? (UPDATE)

4
(4)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Ripple vytváří blockchain pro centrální banky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak má úvaha z poslední analýzy na Bitcoin (BTC) byla správná. Vzhledem k tomu, že uvnitř bullish patternu falling wedge byl i inverzní head & shoulders, tak jsem předpokládal, že by to mohli nakupující využít jako jakousi startovací plochu.

Update 19:30  – Tak to na chvíli skutečně vypadalo na ten avizovaný throwback s retestem horní hrany falling wedge. Bohužel se ale nepochopitelně cena propadla zpátky pod tu horní hranu, čímž retest zcela selhal. Propad se zastavil u S/R levelu 9 159 USD, kde v těchto chvílích kurz konsoliduje.

Startovací plochu, díky které by setrvačnost postupu kurzu nabrala významně na síle, čímž by hodně brzo mohl nastat průraz z wedge. Posledních pár dní jsem Bitcoin pečlivě sledoval a myslím si, že lze konstatovat, že ten reálný průběh koresponduje s mým předešlým odhadem.

Nicméně, zatím stále není vůbec vyhráno, protože největší překážkou nebyla horní hrana falling wedge, ale rezistenční pásmo 9 934 USD – 10 481 USD. Zatím není důvod k velkým oslavám, ale na druhou stranu nejsou ty podmínky tak hrozné, jak jsem původně myslel.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Pojďme si pro úplnost rozebrat, co samotnému breakutu z wedge předcházelo. Jakmile cena prorazila neckline inverzního H&S, tak velmi rychle jsme viděli útok na tu horní hranu zakresleného patternu. Ovšem medvědi hranu evidentně bránili a navíc to bylo v místě, kde je v těsné blízkosti i S/R level 9 401 USD.

O to těžší je pak něco překonat, když je těch překážek na jednom místě vícero.Došlo sice k zamítnutí, ale prodávající ve svém tlaku pak už nepokračovali. Respektive, býci zase situaci opanovali a zaútočili znova na horní hranu. Tohle je jinak učebnicová situace, které se říká „partial decline“ nebo analogicky „partial rise“.

Když dojde od hrany patternu k odrazu, ale ten navazující pohyb daným směrem je jen částečný (v tomto případě velmi malý), tak pak roste pravděpodobnost úspěšného průrazu během dalšího pokusu. Ten pokus byl tedy úspěšný a cena pokračovala v expanzi až nad S/R hranici 9 401 USD.

Co očekávat?

Nad touto úrovní pohyb ustal a malinko nám i cena spadla. Dovolil bych si tvrdit, že kurz akorát konsoliduje na aktuální úrovni a brzy bychom mohli mít před sebou obnovenou snahu o růst. Já jsem ale v tomhle ohledu dost konzervativní a čekám ještě na throwback k té mnohokrát zmiňované horní hraně.

Pro mě osobně je throwback s úspěšným retestem signálem pro nákup a rozhodně bych neváhal. Problém je, že se toho nemusím vůbec dočkat, protože k throwbackům/pullbackům ne vždy dochází. Nějaké statistiky existují a záleží na povaze grafického útvaru, ze kterého ten průraz máme.

Každopádně při ceteris paribus (nezměněných podmínek) očekávejme zanedlouho atakování spodní hranice rezistenčního pásma. Což znamená S/R level 9 934 USD. Jestli si býci budou dostatečně věřit, tak to nákupním tlakem mohou k tomuto levelu pushnout do 24 hodin. Čím déle jim to bude trvat, tak tím hůře – důkaz slabé iniciativy.

Indikátory

Na RSI indikátoru je malá anomálie v podobě medvědí divergence. Zatím bych řekl, že neuplatněná. Zároveň můžeme konstatovat, že hodnoty indikátoru mají kolem těch 70 bodů problém vyšplhat výš. Teď zpozorněte, protože je po tom breakout z wedge nesmírně důležité, aby nakupující v těchto chvílích ukázali sílu.

A ta se předvede tehdy, když hodnoty RSI budou hluboko v překoupené části a nebude problém tam i setrvat. Bude to jenom další potvrzení, že ten cenový pohyb z patternu můžeme brát vážně a není to jen zase fake rally, které je dopředu odsouzené k neúspěchu.

Co se týče MACD, tak kvituju fakt, že křivky prorazily tu klesající trendovou čáru. Tušil jsem, že takový průraz bude potvrzením pro breakout z toho wedge. Jinak, jakožto projekce síly setrvačnosti zatím nic moc. Je potřeba mnohem více.

Závěr

Jak jsem řekl, tak zatím není žádný důvod k euforii. Už jsem zase na sociálních sítích viděl pulzovat pozitivní emoce a přitom k tomu není vůbec důvod. Kurz se sice vymanil z více jak měsíc tvořícího se útvaru, ale potřebujeme k tomu ještě několik technických signálů.

Pokud se nic nepokazí  a graf nám poskytne vše, co jsem vyjmenoval, tak budeme snad brzy svědky opětovného pokusu o průraz skrze rezistenční pásmo 9 934 USD – 10 481 USD. A to bude teprve ta chvíle, kdy se rozhodne o tom, zda ještě tento rok bude na trhu s Bitcoinem tolik chtěný bull run.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře