08.09.20 Technická analýza BTC/USD – Vyplnění gapu a pak rally?

5
(7)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Tak jsem po 48 hodinách zpátky s další analýzou na Bitcoin (BTC). V nedělním příspěvku jsme si řekli, že existuje možnost, aby kurz pumpnul, aniž by došlo k tomu tolik očekávanému vyplnění CME gapu. Trh se o to skutečně pokusil, ale bylo to marné. Vlastně jsem tak trochu z chování trhu očekával, že dojde k pokusu o odraz, který však dlouho nevydrží.

Z toho, dle mého názoru, prostě vyplývá, že trh nakonec ten gap zanedlouho konečně vyplní a my tak můžeme reálně uvažovat o navázání na expanzivní trajektorii. V dnešní analýze chci ale ukázat ještě něco dalšího, protože struktura trhu za posledních 13-14 měsíců začíná připomínat býčí pattern cup & handle.

Target z tohoto útvaru je až na 19 000 USD, takže bychom se do konce letošního roku v podstatě dostali k historickému cenovému maximu ze závěru roku 2017. Vzhledem k tomu, že jsou to již tři roky, tak osobně vůbec nic nenamítám vůči tomu, abychom o tomto scénáři vážně uvažovali.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Trh má jednoznačně konvexní tvar (písmeno U), takže bych si dovolil tvrdit, že scénář s cup & handle je v kurzu. Když tedy budeme s tímto patternem počítat, tak zbývá ještě „handle“ tvořící se na právé straně, což by bylo v souladu s tím, že proběhne vyplnění toho gapu. Aby se tento pattern ovšem uplatnil, tak je nutné pokořit roční maximum z minulého roku.

Mimoto by vyplnění řečené mezery znamenalo také otestování horní hrany toho mohutného trianglu, což zase nepochybně dává po technické stránku logiku, neboť tím throwbackem a otestováním s odrazem by se z bývalé rezistence stal silný support. Úhrnem pak můžeme konstatovat, že se jedná přímo o učebnicový postup, což je samozřejmě přání nás všech.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Nyní se zaměříme na 4H časový rámec, který opravdu moc pozitivně nevypadá. Jakmile se na supportu 9 934 USD vytvořil další pin bar, tak to býci logicky považovali za signál k nákupu. Díky tomu došlo k breakoutu ze zakresleného falling wedge, ale bohužel to nemělo žádné objemy. Ten nákupní tlak zkrátka na 10 481 USD ustal a cena byla nucena jít zase dolů.

Což by nebylo problém v případě, kdy by se pokles zastavil kolem S/R levelu 10 171 USD a pak se pokračovalo nahoru. Kurz se nicméně navrátil opětovně k supportu na 9 934 USD, který je sice silný, ale je na něj opakovaně vyvíjen tlak. Proto se přikláním k tomu, že prolomení supportu je na spadnutí, díky čemuž se dočkáme smazání té mezery.

Kromě toho se v grafu rýsuje bearish pattern klesající triangl. Je zde možné samozřejmě nakreslit i bear flag, ale já se spíše přikláním k prvně řečenému útvaru, protože horní strana má dost strmý sklon. Co se týče targetu z tohoto útvaru, tak je to přibližně u S/R levelu 9 159 USD. To by znamenalo vyplnění gapu a zároveň otestování horní hrany toho mohutného trianglu z prvního grafu.

Možná tento scénář mnozí z vás nechtějí, protože byli netrpěliví a vstoupili do longu bez zavření gapu. Uvědomte si ale, že mnou popsaný vývoj je po technické stránce extrémně bullish. I když to znamená, že napřed musíme ještě o nějakých 8-9 % s cenou dolů.

Indikátory

Co se týká RSI, tak křivka indikátoru respektuje zakreslenou trendovku. Pokud dojde k jejímu prolomení, tak se nejspíše podíváme do přeprodané části, což by automaticky určitě znamenalo průraz z klesajícího trianglu skrze jeho spodní hranu. Jestli k tomu skutečně dojde, tak bych hledal potenciální býčí divergenci.

S věcmi, které jsem popsal výše, by to byl ultimátní buy signál. U MACD křivek se zdá, že se pomalu schyluje k bearish crossu, což akorát koresponduje s tím, že jeden „leg“ dolů nás ještě čeká.

Závěr

Jak jsem se zmínil v textu výše, tak mnou avizovaný vývoj je vůbec ten nejvíc bullish scénář, co lze od trhu v současnosti očekávat. Bohužel je nutné, aby cena Bitcoinu ještě krapet vyklesala, což pro mnohé nemusí být zdánlivě žádoucí.

Je to ale nutnost, ze které posléze vzejde obrovská příležitost a já doufám, že i trh toho využije. Jestli nás technika nezklame, tak z toho pravděpodobně bude největší příležitost letošního roku.

Okrajově se zmíním ještě o variantě, která je dle mého názoru méně pravděpodobná. Pokud kurz Bitcoinu pumpne z toho trianglu, tak to osobně budu vnímat jako nějakou “levárnu”, která nakonec vydrbe s účastníky na obou stranách trhu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Tvé analýzy jsou sice podstatně lepší, než od JK, ale zapomínáš na jednu zásadní věc: technická analýza slouží k načasování vstupu do trhu, zatímco fundamentální k určení směru. A já se obávám, že fundamenty nejsou na naší straně – dolar posiluje, FEDu docházejí možnosti jak stimulovat ekonomiku a jakmile dojdou, půjdou finanční trhy strmým pádem dolů. A nebudeme si nic nalhávat – BTC není bezpečný přístav. Jeho vzácnost trochu zmírní úder, ale půjde spíš dolů. Jestli ekonomika vydrží ještě rok v rauši, tak se můžeme podívat i na ATH, ale předpovědi o 100k, nebo i víc, jsou absolutně mimo mísu. BTC nemá tradici a stabilitu jako zlato…zde je hezký přehled (včetně předpovědi) jak si američani stoji: https://www.usdebtclock.org/

Spaik

Dolar posiluje? a to se deje v tvem soukromem vesmiru nebo kde konkretne? https://tradingeconomics.com/united-states/currency

Index USD je niz nez v 70 nebo 80 letech 20 stoleti…
trend devalace USD je nezpochybnitelny.

FED tiskne 24/7 nejvetsi balik USD v dejinach existence USD , zahlceni trhu lacinym dolarem zpusobi drive ci pozdeji masivni rust inflace….

Asi bys mel koukat na grafy vic nez tyden-dva dozadu…

Financni trhy jsou prepalene to je fakt, ale pokud budou penize “levne” (a jsou stale levnejsi a levnejsi) , skutecne budou lide tak masivne menit akcie, komodity, kryptomeny na penize ktere soustavne ztraceji na hodnote a kterych je vsude tolik?

Zee Prime

Jistě, koukám jen pár týdný dozadu – ale i tak je to jeden z důvodů, proč BTC klesnul z dvanácti na deset tisíc. Sice není moc důvodů pro posilování, naopak, ale v short runu se to prostě děje.
A trhy? Přirovnal bych je k fetákovi s chobotem nafutrovaným až po vrch. Peníze FEDu nestimulují ekonomiku, ale přelévají se do ceny aktiv.
Tisknout prachy se nedají donekonečna – jednou je inflace dožene (a ano, znám současnou podobu Phillipsovy křivky) a pak budou mít problém s hospodářstvím, protože při nezaměstnanosti 15%, nemožnosti snížit sazby, nebo tisknout víc peněz se stane jen jedna věc – zhroutí se jim ekonomika. Nebo přijde období vysoké inflace, což by jim mohlo značně pomoci s jejich dluhem ve výši 137% HDP. A možná přesně na to míří. Jistota ale je, že jsou ve slepé uličce a až to spadne, tak s sebou vezmou ekonomiku téhle planety a BTC půjde dolů s ní. Není připravený být safe haven.

Spaik

Kolaps ekonomiky USA, znamena kolaps te svetove, predne jak jsi to napsal. Jenze to mas jako s valkou. Treti svetova nebude pac by byla ta posledni, takze by se to nikomu nevyplatilo. Stejne tak totalni kolaps ekonomiky se nikomu nevyplati. Scenar ktery uvadis by znamenal vymazani elit. Prachaci by najednou prachaci nebyli, s dolaru by se stal toaletak a vratili by jsme se do dob smenneho obchodu kdy nejvetsi ceny by nakonec mel kus chleba…
Dokud je USD globalni rezervni menou (byt davno nekrytou zlatem) tak se to nestane…
Davno jsme v dobach virtualnich penez, dluhy prerustaji vladam pres hlavu…myslim ze je pravdepodobnejsi ze to zajde tak daleko ze se nakonec vsichni domluvi a odmazou par nul (jestli se to uz nestalo a jen to neni zverejneno)a jede se dal…
Davam tomu vetsi sanci nez celosvetovemu zhrouceni ekonomiky a s nim spojeny rozklad spolecnosti…

Spaik

Jardo, patri ti dik za to co delas a ze nam obohatis den mnohdy vecnymi a racionalnimi (jako dnes) clanky…
Ale na umravnovani mam Sefa,matku,starou, tchyni a uz i ty decka zacinaji byt drze…
A ja socialni site nemam a nepouzivam,tak se holt musim nekdy vygrcat jinde:D

pietro

A jak jsi přišel na to, že technická analýza neslouží k určení směru trhu? To jsi se dočet kde?

Radek

No spíš to vypadá na hlava-ramena a teď se formuje druhé rameno. Ten šálek v tom moc nevidím, je moc táhlý. Stejně to jsou názory, je to malý trh a co bude zítra ví jen ten co má 100tis. BTC.

Libor

kdyz vidim tu krev v us, tak v obrat moc neverim, obavam se sjezdu dolu, hodne dolu

spot_img