08.09.20 Technická analýza BTC/USD – Vyplnění gapu a pak rally?

5
(7)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak jsem po 48 hodinách zpátky s další analýzou na Bitcoin (BTC). V nedělním příspěvku jsme si řekli, že existuje možnost, aby kurz pumpnul, aniž by došlo k tomu tolik očekávanému vyplnění CME gapu. Trh se o to skutečně pokusil, ale bylo to marné. Vlastně jsem tak trochu z chování trhu očekával, že dojde k pokusu o odraz, který však dlouho nevydrží.

Z toho, dle mého názoru, prostě vyplývá, že trh nakonec ten gap zanedlouho konečně vyplní a my tak můžeme reálně uvažovat o navázání na expanzivní trajektorii. V dnešní analýze chci ale ukázat ještě něco dalšího, protože struktura trhu za posledních 13-14 měsíců začíná připomínat býčí pattern cup & handle.

Target z tohoto útvaru je až na 19 000 USD, takže bychom se do konce letošního roku v podstatě dostali k historickému cenovému maximu ze závěru roku 2017. Vzhledem k tomu, že jsou to již tři roky, tak osobně vůbec nic nenamítám vůči tomu, abychom o tomto scénáři vážně uvažovali.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Trh má jednoznačně konvexní tvar (písmeno U), takže bych si dovolil tvrdit, že scénář s cup & handle je v kurzu. Když tedy budeme s tímto patternem počítat, tak zbývá ještě „handle“ tvořící se na právé straně, což by bylo v souladu s tím, že proběhne vyplnění toho gapu. Aby se tento pattern ovšem uplatnil, tak je nutné pokořit roční maximum z minulého roku.

Mimoto by vyplnění řečené mezery znamenalo také otestování horní hrany toho mohutného trianglu, což zase nepochybně dává po technické stránku logiku, neboť tím throwbackem a otestováním s odrazem by se z bývalé rezistence stal silný support. Úhrnem pak můžeme konstatovat, že se jedná přímo o učebnicový postup, což je samozřejmě přání nás všech.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Nyní se zaměříme na 4H časový rámec, který opravdu moc pozitivně nevypadá. Jakmile se na supportu 9 934 USD vytvořil další pin bar, tak to býci logicky považovali za signál k nákupu. Díky tomu došlo k breakoutu ze zakresleného falling wedge, ale bohužel to nemělo žádné objemy. Ten nákupní tlak zkrátka na 10 481 USD ustal a cena byla nucena jít zase dolů.

Což by nebylo problém v případě, kdy by se pokles zastavil kolem S/R levelu 10 171 USD a pak se pokračovalo nahoru. Kurz se nicméně navrátil opětovně k supportu na 9 934 USD, který je sice silný, ale je na něj opakovaně vyvíjen tlak. Proto se přikláním k tomu, že prolomení supportu je na spadnutí, díky čemuž se dočkáme smazání té mezery.

Kromě toho se v grafu rýsuje bearish pattern klesající triangl. Je zde možné samozřejmě nakreslit i bear flag, ale já se spíše přikláním k prvně řečenému útvaru, protože horní strana má dost strmý sklon. Co se týče targetu z tohoto útvaru, tak je to přibližně u S/R levelu 9 159 USD. To by znamenalo vyplnění gapu a zároveň otestování horní hrany toho mohutného trianglu z prvního grafu.

Možná tento scénář mnozí z vás nechtějí, protože byli netrpěliví a vstoupili do longu bez zavření gapu. Uvědomte si ale, že mnou popsaný vývoj je po technické stránce extrémně bullish. I když to znamená, že napřed musíme ještě o nějakých 8-9 % s cenou dolů.

Indikátory

Co se týká RSI, tak křivka indikátoru respektuje zakreslenou trendovku. Pokud dojde k jejímu prolomení, tak se nejspíše podíváme do přeprodané části, což by automaticky určitě znamenalo průraz z klesajícího trianglu skrze jeho spodní hranu. Jestli k tomu skutečně dojde, tak bych hledal potenciální býčí divergenci.

S věcmi, které jsem popsal výše, by to byl ultimátní buy signál. U MACD křivek se zdá, že se pomalu schyluje k bearish crossu, což akorát koresponduje s tím, že jeden „leg“ dolů nás ještě čeká.

Závěr

Jak jsem se zmínil v textu výše, tak mnou avizovaný vývoj je vůbec ten nejvíc bullish scénář, co lze od trhu v současnosti očekávat. Bohužel je nutné, aby cena Bitcoinu ještě krapet vyklesala, což pro mnohé nemusí být zdánlivě žádoucí.

Je to ale nutnost, ze které posléze vzejde obrovská příležitost a já doufám, že i trh toho využije. Jestli nás technika nezklame, tak z toho pravděpodobně bude největší příležitost letošního roku.

Okrajově se zmíním ještě o variantě, která je dle mého názoru méně pravděpodobná. Pokud kurz Bitcoinu pumpne z toho trianglu, tak to osobně budu vnímat jako nějakou “levárnu”, která nakonec vydrbe s účastníky na obou stranách trhu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře