07.11.22 Analýza ropy brent – Cena ropy klesá, předcházející indikátor pro recesi?

3.5
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Ceny ropy brent nakonec pokračuje v dosavadním poklesu, který trvá již od poloviny léta letošního roku. Jak jsem zmiňoval v minulé analýze, pokles ceny ropy není pro globální ekonomiku zrovna dobrým signálem. OPEC+ se již dávno dohodl na dramatickém poklesu těžby ropy, takže by člověk neznalý věci spíše očekával, že cena ropy brent půjde postupně nahoru. Protože nabídka klesá. Jenomže ona i poptávka rychle klesá. A důvod je jednoduchý. Jednak začínají lockdowny v Číně a jednak všichni už vidí před očima recesi. Proto lze pokles ceny ropy považovat za předcházející indikátor hospodářskou recesi.

Cena ropy brent prolomila důležitý support?

Cena ropy brent díky svému průběhu konstruuje už půl roku zakreslený pattern, který připomíná klesající klín. Klesající klín má dno zrovna na S/R pásmu 76 USD za barel. Kde mimoto začíná dle volume profile i silný cluster. Tudíž je kolem 76 USD za barel opravdu hutná supportní konfluence. A to z tohoto levelu dělá dle technické analýzy obchodní příležitost.

Avšak technicky není ještě potvrzen průlom skrze S/R level 86 USD za barel. Cena ropy se minule opřela o high volume node. Jsou zde rovnou dva vrcholky na profilu, které fungují jako support. Tudíž není náhoda, že zde dochází k zastavování poklesu ceny ropy.

Momentálně proto není ani náhodou jisté, že je S/R level 86 USD za barel proražen. Chce to minimálně nějaké potvrzení. Faktem ale zůstává, že býci zcela selhali při posledním odrazu. Povedlo se jim kurz protlačit během pár dní vcelku slušně. Ale dlouho to nevydrželi. Už jenom to je špatný signál. Dále si všimněte, že poslední dvě červené svíce nevypadají zrovna dobře. A ta aktuální zrovna, nezavřená, prochází celým supportním pásmem. Když v této podobě i zavře, lze to též brát pro průlom směrem dolů.

Závěrem

I když vás třeba komodity nijak investičně nezajímají, je rozumné je sledovat. Cena ropy brent je totiž výborným indikátorem pro výkon globální ekonomiky. Je slabá poptávka po ropě? Má to nějaký důvod. V tomto případě to znamená hlavně pokles ve výrobním průmyslu a částečně nižší poptávka po službách.

V každém případě jsem zvědav, jak hluboko se cena ropy dostane. Osobně bych to viděl tak, že se možná dostaneme na kurzové úrovně z první poloviny roku 2021. Tedy na 50 až 70 USD za barel ropy brent. Záleží ovšem na tom, jak moc hluboká recese přijde. Taky záleží, jak moc odolné jsou firmy produkující ropu. S recesí totiž logicky nepřichází jenom pokles poptávky. Ale i pokles nabídky, když začnou producenti ropy krachovat. Je tam ale jisté zpoždění.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img