07.10.20 Technická analýza ETH/USD – Kde je nejsilnější podpora na trhu s Ethereem?

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Vzhledem k tomu, že si Bitcoin (BTC) s tím průrazem ze symetrického trianglu dává na čas, tak jsem se rozhodl udělat spíše makro pohled na Ethereum (ETH), na který jsme měli posledně analýzu v pátek. Pokud sledujete moje analýzy pravidelně, tak jistě víte, že Ethereum je na tom mnohem lépe, než třeba Litecoin.

Další pokles by na LTC trhu tedy nebyl ničím překvapivým a navíc je již relativně dlouho od breakdownu skrze střednědobou uptrendovou čáru. Na Ethereu je ta situace ale dost odlišná, neboť technicky se tu stále prosazuje střednědobý expanzivní trend. Vzhledem k tomu, že jsme v těsné blízkosti střednědobé uptrendové čáry, tak v případě pádu BTC by to asi znamenalo breakdown.

A aby to nebylo málo, tak dle volume profile je významná šance na odraz mnohem níž, než bych původně předpokládal. Zde si dovolím krátkou vsuvku – určitě jste si všimli, že v posledních analýzách využívám VP vcelku často a s tím přichází i nová terminologie, kterou se prostě musíte naučit. Proto bude po omezenou dobu součásti analýz i krátká legenda (příště pod článkem).


Point of control (POC) – Laicky řečeno se jedná o cenovou oblast, kde bylo zobchodováno nejvíce objemů. My to vnímáme jako S/R level.

Value area high (VAH) – Horní hranice NEPRŮSVITNÉ (sloupce vlevo) cenové oblasti, kde se zobchodovalo na 70 % objemů. Taktéž funguje jako S/R level.

Value area low (VAL) – Spodní hranice NEPRŮSVITNÉ (sloupce vlevo) cenové oblasti, kde se zobchodovalo na 70 % objemů. Taktéž funguje jako S/R level.


 

Aktuální situace na 1D TF ETH/USD

Začneme prvně s Etherem, kde se kurz sice vyprostil z falling wedge, ale stále jsme v tom zakresleném klesajícím kanále. Jak je vidno z grafu, tak se evidentně nakupujícím nepodařilo překonat S/R level 363 USD, kde je to zamítnutí vcelku snadno rozpoznatelné. Tím se i potvrdila horní hrana kanálu jako stále validní.

V podstatě zde kurz začal rotovat, ale rozhodně z toho nebyl nějaký výplach. Pokles se sice dostavil, ale v kontextu nijak významný. Nyní je kurz v těsné blízkosti té trendové čáry a určitě i na nějakém lokálním supportu. A teď se dostávám k tomu riziku, který na tomto trhu posledních pár dní intenzivně vnímám. Považoval jsem totiž S/R level na cca 288 USD jako dost silnou hladinu na možný odraz, ale dle VP se tam tenhle rok zobchodovalo naprosté minimum.

Co se týče supportu u cca 312 USD, tak jsme v těsné blízkosti VAH, ale nejsem si úplně jistý, zda je to ideální podpora. Když by byli nakupující schopni prosadit ubránění pásma mezi 312 USD – 288 USD, tak by to bylo nesmírně pozitivní. Dle VP a zaznačených S/R pásem jsou však nejpříhodnější supporty až na cca 250 USD – 220 USD. Je tu jednak POC a jednak i kolem něj výrazná špičatost.

Což nám naznačuje, že tu ten poptávkový pool bude nejspíš natolik významný, aby se povedlo tuto podporu efektivně ubránit. A abych nezapomněl, tak je zde fibo 61,8 % a i golden ratio (65 %). Řečené pásmo je zkrátka naprosto ideální support, ale vyplývá nám z toho, že cena za Ethereum musí ještě minimálně o 27 % padnout. Pro někoho tedy hrůza a děs, pro jiné výborná příležitost.

Indikátory

Vývoj hodnot na RSI je očividně dost neutrální, ale spíše se zdržujeme v rozmezí 52 bodů – 37 bodů. Z čehož vyplývá, že jsme ve spodní půlce, což je samozřejmě bearish situace. Je to akorát takové zrcadlo pro price action na Ethereu, neboť sice klesáme, ale už to není takový propal.

Každopádně je jisté, že v případě výplachu uvidíme křivku indikátoru zabořenou v přeprodaném pásmu. Když by byly hodnoty okolo 20 bodů a navíc by se kurz nacházel v mnou zmiňovaném cenovém pásmu, tak je to strong buy. Samozřejmě v KONTEXTU na dynamicky se vyvíjející situaci na trhu.

Co se týče MACD, tak křivky indikátoru se klikatí jako hadi. Můžeme z toho soudit, že je trh prostě nerozhodný. Leč víme, že momentum up se zrovna nepředvedlo. A málem bych zapomněl na objemy, které za poslední měsíc soustavně klesají. Posledních sedm dní jsou minimální – větší pohyb je na spadnutí.

Závěr

Z analýzy vyplývá, že jsem krátkodobě na Ethereum bearish. Ale neberte to jako něco emocionálního. Je to úhrnně docela racionální, protože ty opravdu silné supporty jsou mnohem níže.

Ty nejbližší sice mohou vydržet, ale dokud to neuvidím na vlastní oči, tak jsem vůči tomu dost skeptický. Snad se Bitcoin brzy konečně rozpohybuje a tím získá i Ethereum dostatečnou dynamiku, aby se trh kamkoliv posunul.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ryban.mark

Vsetko zo vsetkym suvisi. Ak BTC pojde na cirka 9,5k a vyplni GAP. Otazkou bude kam pojde ETH. Pod 300 dolarov urcite.
Ci ho podrzi tych cirka 280, nemyslim si.
BTC ak otestuje GAP, moze otestovat aj 9K. Preco by nemohol? V Tom pripade ETH padne az niekde k 250 cca. Ak by siel BTC este nizsie, ETH zamieri az k 200 dolarom a ani tam sa nemusi zastavit samozrejme.

ale zarabat na prepadoch je omnoho zlozitejsie ako zarabat, ak cena rastie nahor. Vzdy to tak bolo a vzdy to tak bude. Ak sa potvrdi silny downtrend, tak ten vyplach bude neskutocny. Ostatne altociny sa priblizaju cenam z 13.3. az 20.3.2020…

Cize vacsina kryptomien by od 8.2020 zazila 60 az vyse 95% vypredaje a stat sa to moze, preco nie. Ludia nerozmyslaju.
Zase by sme sli s marketkapitalizaciu pod 250 mld USD.. to zas bude…

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
Coobs

… skvělá příležitost, těším se na ni 😉. Autorovi díky za skvělé TAs, můj oblíbený zdroj externího pohledu ma trhy 👍

spot_img