04.10.20 Technická analýza BTC/USD – Dává smysl pokles na 8 880 USD? (Update 05.10.)

4.8
(14)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Ripple vytváří blockchain pro centrální banky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Jak vyplývá z updatu v minulém díle analýzy na Bitcoin (BTC) z 1. října, tak k tomu otestování horní stěny bull flagu se trh moc nemá. A pravděpodobně se toho ani nedočkáme. Proč? Struktura trhu z posledních čtyř týdnů má neoddiskutovatelně podobu symetrického trianglu. Z čehož vyplývá, že je ta statistická pravděpodobnost průrazu 50:50.

Update 05.10. v 22:00

Dovolím si na na dobrou noc jenom krátký update včerejší analýzy na Bitcoin. V rámci toho trianglu už moc místa není a pokud vydrží ten maličký uptrend a prorazíme skrze vrchní hranu, tak se dynamiku na trhu pravděpodobně rozvíří. Pokud se breakout nepodaří, tak stejně bychom do dvou dnů měli znát výsledek této konsolidace, která trvá už čtyři týdny.

——————

Já si to ale nemyslím a pokusím se vysvětlit, proč se přikláním spíše k poklesu. V podstatě mi přijde nejpravděpodobnější, že trh se chystá otestovat horní stěnu u toho mohutného trianglu, který jsem mnohokrát ukazoval na týdenním a měsíčním časovém rámci. Když by se tato stěna potvrdila jako support, tak je to nesmírně bullish.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Napřed se podíváme na 4H časový rámec, kde je zřetelný ten symetrický triangl. Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou double bottom na S/R levelu 9 934 USD, ale když vidím ten trojúhelník v grafu, tak mě to rychle přešlo. A to proto, že target z patternu je na cca 8 880 USD, kde je jednak hodně silný support a horní stěna toho proraženého trianglu na týdenním a měsíčním grafu.

Navíc tím i otestujeme spodní stěnu bull flagu, ve kterém kurz nyní je. Tudíž pokles o nějakých 17 % – 18 % vůbec nevadí. Je tu tedy hned několik podpůrných argumentů pro tento avizovaný scénář. Nesmíme totiž zapomínat i na CME gap, který nás neustále straší, a tím jedním rázným pohybem směrem dolů bychom od toho měli konečně pokoj.

Vlastně je to dle mého názoru nesmírně býčí scénář, který akorát počítá ještě s jedním výplachem. Osobně jsem toho názoru, že i když někdo nakupoval kolem 12 000 USD, tak mu to může být vlastně jedno. Technicky totiž pokles k 8 880 USD je nutný k tomu, abychom zase mohli expandovat.

Když se vrátím ještě k tomu trianglu na 4H, tak někdo by mohl namítat, že ta pravděpodobnost směru je půl na půl. To je pravda a klidně k tomu dojít může, ale já tomuto scénáři přikládám mnohem menší váhu. Už vlastně jen rezistence na 11 200 USD je dost silná a to nepočítám ty další nad ní.

Indikátory

Co se týká RSI křivky, tak ta se v podstatě klikatí jako had kolem té čerchované čáry. Spíše byly hodnoty indikátoru neutrální, ale jakmile dojde k breakoutu/breakdownu, tak určitě okusíme překoupenou, či přeprodanou část. Na MACD je po bullish crossu, ale dokud jsme v tom trianglu, tak to není moc relevantní.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Průraz nahoru by v podstatě měl znamenat také breakout z toho bull flagu, ale já si myslím, že na to trh nyní nemá sílu. Dalším problémem je vrchol v podobě reverzního patternu Head & Shoulders. Přiznám se, že jsem tam tu strukturu dost dlouho ignoroval, protože mi nepřišla zrovna akurátní. Ale tak nějak jsem změnil názor v konotaci na další faktory, které píši.

Ten Head & Shoulders je na tom vrcholu jako jakýsi pevný základ pro obrat trendu alespoň v krátkodobém až střednědobém horizontu. Kdo racionální by v těchto chvílích longoval denní časový rámec? Mně to moc rozumné nepřijde a vyplývá mi z toho, že support na S/R levelu 8 880 USD je první příhodná úroveň.

Indikátory

Vývoj hodnot RSI je i na denním časovém rámci velmi neutrální. Když byste vlastně spojili vrcholy a dna křivky, tak tam též máte symetrický trojúhelník. V případě průrazu na cenovém grafu bychom tak mohli dostat potvrzení i na indikátoru. Dle MACD převládá pozitivní momentum, ale jsme velmi blízko od bearish cross. Současně s breakdownem na cenovém grafu by to bylo potvrzení.

Závěr

Když bych měl shrnout ty argumenty pro pokles, tak tu máme na vrcholu tu H&S strukturu a hodně silných rezistencí počínaje levelem 11 200 USD. Pak tu je ten CME gap. Nesmíme zapomínat ani na to, že cyklicky je období září a října na kapitálových trzích regresní období.

Ještě jeden drop a posléze konsolidace by skutečně tak nějak vycházela na konec října. Nemůžu si pomoci, ale já to prostě na monstrózní breakout v současnosti moc nevidím.

Co si ovšem myslím já, není zas tak důležité a není zárukou, že to samé bude se mnou sdílet i trh. Dal bych ruku do ohně, že ještě jeden propad očekává většina analytiků a silný market maker by toho mohl využít a s námi tak tvrdě vydrbat. Mně ale přijde mnou avizovaný cenový průběh jako racionální varianta a budu se toho držet.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře