06.09.19 Technická analýza futures GASOIL – Budou se v blízké době zvyšovat ceny pohonných hmot?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Futures kontrakty GASOIL zahrnují ve své širší definici ropné produkty používané v automobilním průmyslu pro dieselové motory a trysková letadla. Nejedná se tedy přímo o naftu, ale o produkt velmi blízký pohonným hmotám, jako je právě nafta či benzín. Především se jedna o nejvíce obchodovaný ropný produkt a je  podkladem pro futures konrakty na mezinárodních ropných burzách.

Následující graf je tedy trhem s futures kontrakty na GASOIL. Z velmi dlouhodobého hlediska je tento trh v downtrendu. Ze střednědobého pohledu je trh ve slábnoucím uptrendu, neboť od začátku podzimu minulého roku kurz klesá.

Aktuální situace na 1D TF GASOIL futures

analýza GASOIL

Pěkný růst a pak strmý propad

Když bychom graf dostatečně odzoomovali, tak vidíme, že od ledna 2016 si držíme růstovou trajektorii. V podstatě se tohle drželo i ještě po větší část roku minulého, kdy se cena vyvíjela v rámci uptrendového kanálu. Na začátku října se ale něco stalo a situace se začala rychle obracet v neprospěch budoucího růstu. Napřed proběhl odraz od rezistence 751 USD/MT a jak můžete vidět, tak se spodní hrana kanálu chvíli bránila a dokonce došlo k malému odrazu.

Nicméně, nakonec se cena z patternu vylila a další průběh byl identický s tím, co jsme mnohokrát mohli vidět na akciových trzích (viz. mé analýzy). Kurz od října až do konce roku strmě padal. Všimněte si, že downtrendová křivka má velmi vysoký sklon, což je známka toho, že trh propadl do naprosté paniky a to na dost dlouho. Dno tohoto čtyřměsíčního propadu bylo až na úrovni 490 USD/MT. Za poměrně krátkou dobu ztratila komodita až 36 % ze své ceny.

Dead cat bounce?

Po odrazu od tohoto levelu se kurzu hezky dařilo a představil nám velmi strmý růst. Během krátké doby se býkům zdařilo pokořit S/R levely 519 USD/MT a 548 USD/MT. Kurz poté konsolidoval kolem S/R úrovně Volume profile 567 USD/MT. Následující vývoj up už nebyl tak agresivní, jak doposud. Cena sice posilovala, ale už ne tak agresivně. Další postup nahoru byl zamítnut až na rezistenci 672.75 USD/MT. Zásadní zde ale bylo, že vývoj kurzu narýsoval bearish pattern rising wedge.

A jak to tak u těchto útvarů bývá, tak se z něho kurz vylil a to odstartovalo pěkně velký výplach, který znamenal 19% ztrátu na hodnotě. A to za hodně krátkou dobu. Tahle strmá korekce měla dno až u hladiny 548 USD/MT. Býci se pokusili o návrat do vyšších hladin, ale tento pokus byl zamítnut na hladině 601.5 USD/MT. Cena začala poté zase klesat k předchozímu dnu korekce, kde zase proběhl odraz up.

Falling wedge

Díky této Price action se nám v grafu rýsuje další pattern. Tentokrát máte před sebou tvořící se falling wedge, což je opakem pro rising wedge. Jedná se tedy o býčí útvar, u kterých dochází pravděpodobněji k breakoutu up. Je třeba ale říci, že se pattern teprve tvoří, takže ještě není tak relevantní. Abychom si byli jisti, že se jedná o falling wedge, tak potřebujeme ještě jeden dotyk spodní hrany útvaru. Navíc, vzhledem k velikosti klesajícího klínu, je třeba poznamenat, že k průrazu z něj může klidně dojít až na začátku zimního období.

Závěr

Kurz by se neměl dostat pod hladinu 490 USD/MT, protože by se tím vytvořilo nižší dno (LL). Berme tedy tuhle hladinu jako klíčovou. Jestli se potvrdí zakreslený falling wedge, tak by se pattern mohl uplatnit a po průrazu z něj up bychom mohli několik týdnů pěkně růst. Nicméně, je důležité poznamenat, že stejně tak jako akciím, tak ani Gasoil okolnosti moc nepřejí. Jedná se totiž o průmyslový výrobek a jestli se blíží recese, tak bude Gasoil určitě i nadále klesat. Můžeme tedy do jisté míry považovat tento trh za barometr pro útlum průmyslové výroby.

Co číst dále?

05.09.19 Technická analýza indexu Nasdaq – Bear flag naznačuje, že propady na akciových trzích budou pokračovat

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img