05.10.19 Technická analýza německého indexu DAX – Klepe recese sousední ekonomice na dveře?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V souvislosti s německou ekonomikou se už často otevřeně mluví o tom, že recese klepe na dveře. Právě akciový index DAX by nám mohl do jisté míry napovědět, zda je to pravda. Asi nikoho nepřekvapím, že velké společnosti potřebují stabilní přísun kapitálu. Kapitál funguje v těcho akciových společnostech jako mazivo do motoru auta.

Klepe recese na dveře?

Když se ty kapitálové toky utnou, tak se to zadře a nefunguje, přichází recese. Když to takhle jde dlouho, tak je logický m důsledkem snížení výroby, což způsobí tlak na snižování mezd a propouštění zaměstnanců. To má zase za následek nižší příjmy domácností, které mají pak menší spotřebu. Nižší spotřeba potom znamená zase snížení výroby, takže je to takový začarovaný kruh.

Aktuální situace na 1D TF německého indexu DAX

analýza DAX

Předchozí vývoj

Akciový index DAX má relativně podobný vývoj jako americké akciové indexy S&P 500, či Dow Jones a NASDAQ. Dovolil bych si ale tvrdit, že je DAX daleko slabší než tři zmiňované. Tento německý index dosáhl svého maxima na začátku minulého roku a to na necelých 14 000 bodech. Pak se vývoj směru krátkodobě obrátil, ale zanedlouho došlo k retestu zmiňované hladiny. Vytvořil se dvojitý vrchol, což způsobilo dramatický pokles na hodnotě. Kurz vyklesal skoro o 12 % během pár týdnů a k většímu odrazu došlo až v pásmu okolo 11 700 bodů.

Index během několika dalších týdnů předchozí ztráty z většiny smazal, ale jakmile se kurz přiblížil k pásmu HIGH SUPPLY, tak býci zase ustoupily. Následoval pokles k nejblížšímu S/R levelu a proběhl další pokus o atakování klíčové rezistence. Nicméně, prakticky na stejné úrovni se směr kurzu zase rázně otočil. To odstartovlao pokles, který trval půl roku a index ztratil více jak 20 % ze své hodnoty. Setrvačnost cenového vývoje se obrátila až v cenovém pásmu okolo 10 400 bodů.

Překlápíme se do downtrendu?

Odraz byl od poslední zmíněné hladiny hodně silný a během dalšího půl roku vzrostla hodnota DAXu skoro o 22 %. Jak můžete z grafi vidět, tak z počátku byl růst v rámci zakresleného kanálu, který byl hodně strmý. Kurz se vyšplhal až do hodnotového pásma okolo 12 500 bodů, ale bylo to přesně v době, kdy zase vygradovala obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy. To mělo za následek velké selhání v dalším postupu up. Během tři následujících týdnů index oslabil o více jak 10 %.

Propad se zastavil až na S/R levelu 11 343 bodů, kde se setrvačnost radikálně obrátila. Díky tomu byl odraz silný a odstartoval silný růst. Bohužel, i tentokrát byla hladina 12 500 bodů jako silná zeď a býci ji nedokázali prorazit. Za velmi krátkou dobu lze napočítat až tři odrazy a po tom posledním začal tvrdý výplach. Trh to zkrátka vzdal. Kurz vyklesal do těsné blízkosti k supportu v pásmu okolo 11 700 bodů a můžeme vidět nějakou pozitivní reakci. Zatím se ale nedá říct, zda je odraz definitivní, či se bude v propadech pokračovat.

V podstatě jsme pořád od nového roku v uptrendu. Ale evidentně dost slábneme, a to by znamenalo, že se kurz nedostane ani do klíčove rezistence HIGH SUPPLY. V tom je právě DAX daleko slabší než americké indexy.

Je potřeba, aby se cena vyšplhala nad rezistenci na 12 500 bodů. Je to ale hodně silná úroveň, takže zůstavá velkou otázkou, zda se to podaří. Celková situace je tedy hodně vrtkavá a klidně bychom se mohli každou chvíli úplně překlopit do downtrendu.

Indikátory

Na RSI je vidno, že trh dost ztrácí. Už podruhé došlo k velkému propadu, a to se hodnoty indikátoru nedostaly ani do přeprodaných hodnot. To je právě jasným signálem, že DAX začíná hodně slábnout. Nicméně, propadem se vytvořil prostor pro nějaké to posílení. Na MACD máme po čerstvém bearish crossu, takže momentum je nagtivní. Křivky Stochastic RSI jsou v přeprodané oblasti, takže se brzy může odehrát obrat v setrvačnosti.

Závěr

Bude rozhodně zajímavé DAX následujících pár měsíců sledovat. A to hlavně po tom, co Evropská centrální banka pořád pokračuje v monetární expanzi. Já osobně jsem ale dost na tento index bearish, protože volatilita je hodně vysoká a to značí, že je trh hodně neklidný.

Lepší situace je ta, kdy je volatilita malá, ale kurz stabilně roste. Velké cenové výkyvy zkrátka neznačí nic dobrého. Já osobně si myslím, že pokud se hodnota indexu dostane pod úroveň 10 400 bodů, tak je to veliký problém. S velkou pravděpodobností by takový propad znamenal příchod recese.

Co číst dále?

04.10.19 Technická analýza komodity stříbro – Stříbro začalo zase slábnout, je to jen krátkodobé?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img