05.07.21 Technická analýza BTC/USD – objemy nicotné, přijde další pokus o průlom?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) jsme pár dní nechali v textové formě být, což vzhledem k týdennímu close dnes napravíme. Jinak ve včerejší video analýze jsem se věnoval tezím, které kalkulují s tím, že těch 30 000 USD je definitivní dno a pak se půjde na all time high. Ve videu jsem však ukázal, že popsaná teze se prozatím nejeví jako příliš reálná.

Bitcoin a sentiment

Respektive, když budeme vycházet z historického price action, dost se scénář počítajíc s all time high vymyká. Zas zcela objektivně, máme málo historických dat, protože Bitcoin je holt dosti mladý trh. Jinak jsem vypozoroval, že tržní sentiment začíná být zase býčí. Ta psychologie trhu je v tomto ohledu vážně jako jízda na horské dráze, protože ještě tak v půli června bylo očekávání spíše negativní.

Různí krypto gurůové se zase vracejí s bullish scénáři věštící ceny nad 100 000 USD a já teda vůbec nechápu, kde na to chodí. Občas se i zmíní nějaký „analytik“ velkého investičního domu, že Bitcoin do konce letošního roku udělá stovky procent. Pokud něco takového tvrdí veřejně týpek, co pracuje pro velký kapitál, je to automaticky lež jako věž a akorát tím sleduje své vlastní cíle.

Spolu s tím roste i arogance retailu, což je znát z komentářů na sociálních sítí. Fakticky řečené chování retailových investorů nasvědčuje tomu, že těch 30 000 USD nemusíme vůbec udržet. Všichni nabyli dojmu, že toho půl tuctu neúspěšných průlomu automaticky znamená, že jsme na dně. Arogance má totiž blízko k slepotě a ignorování těch mnoha faktorů, které nejsou úplně ve prospěch pokračování na all time high.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

BTC

Co se týče týdenního close BTC, podoba svíce z čerstvě ukončeného týdne je dosti neutrální a neadekvátní vzhledem k Pin Baru z předminulého týdne. Po Pin Baru by měl následovat impulsní růst, nebo alespoň pokus o expanzi. Tohle je tudíž vážně dost slabé a neumérně k předešlému výsledku. Asi jako dostat z prvního testu za A a test z nového týdne napsat za F.

Když bychom měli svíci ještě identifikovat, přikláním se k tzv. Točící káče, tedy v Angličtině Spinning Top. Prostě neutrální svíce, která není v kontextu příliš směrodatná. Nejvíce mne ovšem zaujaly týdenní objemy – na Bitstmapu jsou vůbec nejnižší od řijna 2018! Podíval jsem se tudíž na bitcoinový index (BLX) a v průměru data hrubě sedí.

Respektive byl minulý týden, co se týče volume, vážně dost slabý. Ovšem v tom průměru byly za poslední dva roky horší týdny. V každém případě není řečené ani náhodou býčí, naopak se jedná o signál, který nám říká, že Bitcoin není zatím schopen soustavné expanze.

Indikátory

Týdenní RSI stále levituje nad 44 body, lokální high je na 48 bodech. Hodnoty indikátoru se tudíž zdržují ve spodní polovině hodnot. Na MACD samozřejmě pořád převládá negativní momentum, ale bez klesající ceny postupně slábne.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

V rychlosti si ještě rozebereme denní graf, kde můžeme sledovat dosti nestabilní cenový růst, který trvá od 22. června. Jak sami můžete z grafu vypozorovat, vážně se nejedná o nic silného. Bitcoin dokázal pouze otestovat Point of Control sledované medvědí struktury a výš se nedokázal dostat – není moc pozitivní signál.

Pro mě jsou ale zase nepřekvapivě zásadní objemy, které dva týdny soustavně klesají téměř do nicoty. Z toho, co máme před sebou, se dalo hádat, že víkendové objemy jsou už snad dno, protože nemají již téměř kam klesat. Když volume klesne tak nízko, trh nám dává jednoznačný signál, že se něco chystá.

Proto bych si dovolil tvrdit, že se aktuální týden dočkáme dalšího návratu dynamiky. Na základě toho, že je Bitcoin pod POC, spíše dojde k sedmému pokusu o průraz klíčového supportního pásma. Již nyní chybí malý kousek, abychom horní hranu pásma otestovali.

Indikátory

RSI se pokoušelo překonat týden starý vrchol, ale nyní se zdá, že snaha selhává. Zase se křivka nedokázala vůbec přiblížit k zakreslené rezistenční diagonále. Na MACD stále platí pozitivní momentum, ale slabota.

Závěrem

Jsou neoddiskutovatelné dva body. Je vážně pozitivní, že Bitcoin drží klíčový support. Druhým bodem je, že se v rozmezí 30 000 – 42 000 USD děje něco velkého. Někteří tvrdí, že se jedná o mohutnou akumulaci, což mne osobně nedává logiku. Na základě Wyckoffovy metody se spíše přikláním k redistribuci. Bohužel se nedozvíme pravdu, dokud nedojde k průlomu na tu, či onu stranu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

30 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
30 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: