05.04.21 Technická analýza ETH/USD – Nové ATH, cesta otevřená?

3.4
(5)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Ve včerejší textové analýze jsme se věnovali Litecoinu, takže můžeme klidně pokračovat dalším altcoinem. Ethereum (ETH) vcelku čerstvě pokořilo all time high, takže si myslím, že je tato mince ideálním kandidátem pro analýzu. Jinak, pokud vám utekla včerejší video analýza na Bitcoin, určitě si udělejte nějaký čas na její zhlédnutí. Na trzích se toho odehrálo dost a rizika stále přibývají.

Aktuální situace na 1W TF ETH/USD

ETH

Napřed bych chtěl rozebrat týdenní graf, kde je v podstatě stejný problém jako u Bitcoinu. Respektive na ETH je divergence mezi cenou a objemy též a řekl bych, že je to zase časovaná bomba. Poslední cca tři týdny k poklesu volume sice nedochází, ale i stagnaci můžeme vnímat jako veliký problém. Trh má evidentně dost a říká si o zchlazení, takže je potřeba si na Ethereu dávat strašnýho majzla.

Ethereum je totiž dost tlačeno přes nejrůznější krypto youtubery, kteří tak vhánějí lidi do potenciální pasti. Jinak i aktuální struktura trhu není ani náhodou bullish – jedná se o rostoucí klín, který sice sám o sobě automaticky neznamená, že musíme dolů, ale v celkovém kontextu je trh v hodně riskantním období.

Myslím si, že až trh bude mnohem více rozhodnutý, dočkáme se průrazu na tu, či onu stranu v doprovodu větších objemů. Do té doby je to tak trochu gambling. Dále je možné, že v rámci zakreslené struktury může kurz konsolidovat ještě několik týdnů. Tudíž je docela rozumné být trpělivý.

Indikátory

Asi nikoho nepřekvapím, když povím, že je na RSI a MACD histogramu medvědí divergence. Na obou uvedených indikátorech jsou divergence hodně velké, což není ani trochu racionální ignorovat. Nicméně existence těchto signálů samozřejmě hned neimplikují, že se musí uplatnit. Je potřeba počítat i s možností, že jsou falešné.

Aktuální situace na 4H TF ETH/USD

Nyní se dostáváme k 4H grafu, kde zřetelně vidíme, že má Ethereum po pokoření all time high a nyní je snaha si z předešlého ATH vytvořit support. Abych ale nepředbíhal, kurz má lokální dno na S/R levelu 1 560 USD. Ze začátku to sice nevypadalo zrovna příznivě, protože odraz byl zpočátku zamítnut. Leč nakonec se nakupující k průrazu odhodlali. Následná expanze je z technického pohledu moc pěkná, protože průrazy jednotlivých rezistencí byly velmi rozhodné a posléze vždy došlo k otestování úrovně, díky čemuž se potvrdila jako support.

Obdobný vývoj je radost v grafu sledovat. Deset dní trvající mikro-trend je samozřejmě podmíněn i trendovou diagonálou. Její průraz může logicky znamená problém. Co se týče vývoje objemů během expanze, tak ty jsou prostě dost průměrné. Sice docházelo ke spikům v nákupním tlaku, ale v kontextu trhu máme objemy stále podprůměrné. A jak neustále tvrdím, objemy jsou nejvíce robustní faktor na trhu, který nesmíme opomíjet.

Ethereum má zkrátka dost a potřebuje se schladit. Jestli se ovšem aktuální stagnace překlopí do komplexní korekce, nikdo nemůže s jistotou říct. Musíme pouze brát v potaz signály a na základě nich si promyslet možné scénáře budoucího vývoje. Jinak kurz ETH tedy během pátku prorazil ATH hladinu, ale momentum brzy na to ztratilo sílu.

Následoval throwback, jak bylo posledních deset dní zvykem a skoro se nakupujícím ani původní ATH nepovedlo ubránit. Nastal ovšem slabší odraz, což dlouho nevydrželo a zase jsme zpátky na supportu. Je zřetelné, že zde jakási snaha o obranu úrovně existuje, ale zatím nejsou moc úspěšní, co se týče pokračování v růstu. Pokud se odraz nepodaří, býci od svých snah nakonec upustí. Pak hrozí, že medvědi získají lehce navrch a cenu sestřelí.

Indikátory

Dle RSI je trh docela silný a vzhledem k čerstvým výprodejům se technicky vytvořil prostor pro pokračování v expanzi. Leč dle MACD projevili medvědi velkou sílu, což může avizovat problém.

Závěrem

Průrazem all time high se teoreticky otevřely dveře pro další pokračování v dosahování nových cenových hladin. Ale jak sami vidíte, zatím se na to Ethereum moc netváří. Objemy jsou nízké, naopak medvědi začínají být čím dále více agresivní. Buďte proto v těchto chvílích hrozně opatrní a nenechejte se ovlivňovat různými moon boys, kteří do vás budou tlačit pouze to, co jim zvýší sledovanost.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: