04.07.22 Analýza BTC/USD – Těch 19 000 USD je solidní držák

4
(5)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin (BTC) nám sice nepřinesl to vytoužené rally, ale za to máme další týdenní close právě nad S/R levelem 19 000 USD. A to je pro nás právě zásadní informace. I přes ty nezdary ohledně odrazu, se ovšem ani medvědům nedaří support zeshortit. Dokud jsme tedy nad těmi 19 000 USD, je to v pohodě.

Dolarový index

Jak jsem každopádně zmiňoval v nedělní video analýze, pololetní, kvartální a měsíční svíce nám zavřela právě nad zmiňovanou úrovní. I to je signál. Prodávající zkrátka neměli sílu definitivně cenu protlačit pod předešlý ATH vrchol z roku 2017. Respektive se jim nepovedlo pod ním zavřít cenu.

Jinak dolarový index vypadá, že mele již z posledního. Uvedený trh tu předešlou setrvačnost viditelně ztratil. A to je právě obrovská příležitost pro bitcoin. Jakmile se DXY přehoupne do risk on, bitcoin může začít s tou očekávanou rally. Mimo jiné jsou drobní obchodníci a investoři stále v depresi. A když využijeme obrácenou psychologii, už jen z toho důvodu má bearmarket rally smysl. Není to ale jistota. Přesněji řečeno nikdy nelze vyloučit tu možnost, že přijde další flash crash. Ale to nepřijde samo. Musí jej něco spustit.

Aktuální situace na 1W BTC/USD

Jak jsem konstatoval již v úvodu, týdenní close máme nad klíčovým S/R levelem 19 000 USD. Což lze interpretovat jako neschopnost prodávajících cenu srazit pod tento klíčový level. Zkrátka nejsou schopni tak sebevědomě postupovat jako předtím. Nic nám to sice nezaručuje, ale do chvíle, kdy bitcoin drží řečený support, odraz je pravděpodobný.

BTC

Samotná podoba svíce je medvědí, ale v kontextu je akorát konsolidační. Nijak neudává víceméně směr. Není to prostě průlomová svíce. Čili máme již třetí svící v řadě, která skončil se zavírací cenou nad 19 000 USD. Možná někteří mohou namítat, že to stejné jsme měli před několika týdny v blízkosti 30 000 USD.

Ale tentokrát je situace technicky dost odlišná. Tehdy byl bitcoin de facto již pod supportem. Nyní jsme však nad supportem. Kromě toho svíce s open z 30. května zavřela jako těžce medvědí svíce. To byl nemalý signál, že je něco hodně špatně. Nyní nic takového v grafu nemáme. To ale neznamená, že se to nemůže během aktuálního týdne radikálně změnit.

Indikátory

Týdenní RSI indikátor je stále ve vskutku hlubokých úrovní. Momentálně na 25,6 body. Mimo jiné se hodnoty zdržují vůbec nejdéle od roku 2011 pod 30 body. Bitcoin může momentálně shortit jenom někdo, kdo si je sám s sebou hodně jistý. Je to ale samozřejmě jenom technický indikátor. Když se ovšem koukneme i na cenový graf, úplně křičí po retracementu.

BTC
Týdenní RSI

Závěrem

BTC hlavně vstoupil do okurkové sezóny. Jistým pozitivem je, že se bitcoin se vstupem do letních prázdnin totálně nevylil. Jestli nic takového nepřijde v současném týdnu, asi se toho už nemusíme bát. Upozorňuji, že málokdy je celé léto bez dynamiky. Většinou je část léta právě dost dynamická. Myslete na to.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
53 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Rychle nakupovat, dokud jsme za levno. 🙂 Ikdyž $13k je v dohledné době možných.. to by byl ještě větší hit.

Bart

Přesně tak za 13 už něco koupím. Ale teď ne, cena je furt vysoko a nechci v tom mít utopeny peníze další 2 toky, než se ta aktuální bída zvedne.

Bart

Spíš myslím, že nastala prázdninová nuda. Ono se to hodí i velkým. Počkají v klidu s dalším výprodejem na září, až si zblaneny retail nakoupí alespoň něco málo za aktualni “levno” 😉

Miloš

Vypadá to na těch 13 tisíc velmi pravděpodobně, na druhou stranu i nákup teď má 100 procent zhodnoceni potenciál do budoucna slušný kolem těch 40 tisíc, nákup indexu Nasdaq ani SP 500 potenciál zhodnocení 100 procent je hodně daleko i když samozřejmě je to mnohem menší riziko držet než btc,

Bart

Takhle nejde uvažovat. Pokud to vypadá na pokles, nemá cenu zároveň nakupovat. To se pak zisk ředí a ve výsledku je z toho 0 0 nic. Proti jede inflace a než to naroste z dalšího propadu na 40tis může trvat klidně 2 roky. A to vám z toho inflace kousne dalších 30%. A to ještě určitě netrefite strop, takže že 40 může být usmolenych 35.

A hlavně ty nervy, kdyz teď koupíte za 19, pak to půjde na 10 nebo i min a vy na to budete rok koukat, na tu ztrátu.

Pokud to roste, tak se chyby ztratí. Ale u propadu to chce hodně rozvaznosti a trpělivosti 😀

Miloš

Jenže nikdo neví kam to půjde, samozřejmě na těch případných 13ti tisíc dokoupím za mnohem víc, posílám to na trezor a tam budu hold čekat, inflace mi ukousne i z peněz co mám na ůčtu a já věřím,že btc to do budoucna překoná líp tu inflaci.

Rob

Podle mě Bitcoin nepůjde pod 6k. A co se týče inflace, tak ta vám může peníze i přidat. Fiat bude mít sice menší hodnotu, ale v přepočtu na jiné statky může mít v součtu na výstupu z pozice (i přímým utracením za cokoliv) větší hodnotu, než měl na vstupu. Inflace klidně může být váš přítel. Může, ale nemusí. Nad vším se totiž vznáší celková úroveň života společnosti ve světě, jaký obýváme. A za tu Bitcoin neručí.

Bart

Tohle je nesmysl. Inflace se takto porazit nedá, hodnotu ztrácí vše. Ano jsou komodity, které ji podléhají mene, ale určitě to není na profit, ne dlouhodobe. A BTC s ohledem na své chování inflaci neřeší ani řešit nemůže. Nemá s ní nic společného. Jen v případě nákupu a budoucího prodeje je třeba zohlednit, že fiat před a po bude mít jinou hodnotu. 40tis USD nebude jako 40tis USD za 2 roky. Proto je třeba to do spekulace BTC kalkulovat. To plati generalne. Když někdo říká, že prodal btc co držel 2 roky na poslední chvíli za stejnou cenu jako koupil a tak nic netrati, tak nemá pravdu. Ztratil inflacni rozdíl ceny peněz.
Nic víc nic min.

Rob

Barte, možná vám to bude připadat zvláštní, ale já s vámi naprosto souhlasím. Jen z vaší první věty “To je nesmysl” mám pocit, že jste nedočetl můj příspěvek. Vůbec bych vám to neměl za zlé a chápu to. Prosím, přečtěte si mé poslední dvě věty. Ty, myslím, korespondují s vaší myšlenkou, pokud jsem vás já dobře pochopil. Každopádně nemám opravdu nic proti tomu, co píšete.

Bart

Dočetl ale takto jsem to nepochopil. Je to asi i chápání a precizností vyjádření nazoru. To první napsané je imho stále nepravda, s tím dalším se shodujeme.

Co se týká adopce, tak z mého pohledu je již adoptovano. Každý 10 člověk v EU má krypto. Když vezměte rodiny se spolesnymi ucty, děti, důchodce, IT lamy, tak už moc lidí nezbude. Taky je “problém” že mnoho lidí už z trhu zklamaně a možná navždy odešlo. Tech bude ted pribyvat. Na adopci se dalo určitě vydělat, ale už je to nejspíš minulost. A je ti dobře. Otázka, zda to nebude znamenat opravdu konec krypto jak ho známe. Tedy hračku pro spekulace.

Rob

A ještě bych dodal, že ani já si nemyslím, že by kryptoměny měly potenciál nekonečného růstu. Už od své podstaty. Akcie teoreticky, ale u kryptoměn ne. Zde záleží, v jakém stavu je trh, kolik je produktů a služeb, jaká je kupní síla obyvatelstva, ochotného používat kryptoměny, a kolik je obyvatel celkově. Úlohou kryptoměn je ve skutečnosti něco jiného, než zbohatnutí během adopce. A to nakonec nutně musí převážit, pokud kryptoměny nezaniknou, což já nepředpokládám.

rytchey

Mužu se zeptat na Váš názor, v cem vidite ulohu kryptomen?

Rob

Pokud bych měl jít k něčemu, co ušetří náklady, pak bych určitě zmínil Web3 technologie, což je ve své podstatě propojení technologií GIT a Torrent. V tomto případě se kryptoměny používají k zajištění dat na vybraných uzlech. Podobně, jako když si dnes zaplatíte webhosting, ale na anonymní bázi. Využijete některý uzel k tomu, aby sdílel vaše data a poskytnete kryptoměnu, související s danou Web3 infrastrukturou, k tomu, aby uzel měl motivaci po určitou dobu data držet. Vtip je v tom, že vše probíhá na anonymní bázi. Pokud daný uzel data přesto smaže, přijde tím automaticky o celý váš příspěvek ve formě kryptoměny. Web3 lze samozřejmě využívat i bez kryptoměn, ale v ten moment to musíte být právě vy, kdo udržuje v chodu uzel nebo uzly s daným obsahem na vaše náklady. Zde se dostáváme k jádru toho, jak Web3 šetří peníze. Budete-li chtít zřídit nějakou službu, která má být dostupná po celém světě, máte dvě možnosti. Buď využijete klasický, starý, protokol HTTP a tím pádem budete muset, coby poskytovatel služby, zajistit na každém kontinentu CDN servery, jejichž provoz je samozřejmě velice nákladný a nebo využijete Web3, který sám o sobě již z principu přeneseně funguje de facto jako propletená síť CDN serverů, které si inteligentním způsobem sdílí fragmenty dat tak, aby zajistil ideální konektivitu v místech, kde se služba využívá (myšleno geograficky). Čím více se pak někde využívá, tím lepší má v těch místech konektivitu. Jinde je potřeba chvíli čekat, ale uživatelé samotní si mají možnost vytvořit konektivitu všude tam, kde je jí za potřebí. Jako provozovatel služby pak oproti Web2 ušetříte ročně klidně miliony dolarů a navíc máte možnost tvořit služby, o kterých se vám předtím ani nesnilo. Například metaverse.

Další úlohou kryptoměn je tolik zastavovaná (a s přihlédnutím ke způsobu použití se nelze divit) technologie NFT, která vám umožní adresovat například kupní smlouvu ne konkrétní osobě, ale majiteli tokenu. NFT, sloužící k získání digitálních dat naopak souvisí s generováním odkazů pomocí NFT. A to se dá samozřejmě udělat naprosto špatně pomocí HTTP, kde nemáte žádnou možnost udržet obsah na internetu, a nebo správně prostřednictvím Web3 technologie, kde tu možnost máte. Pokud vlastníte NFT, pomocí kterých se generuje link, začínající “http://” nebo “https://”, byl jste automaticky podveden, protože nemáte obsah, ale ve skutečnosti vlastníte pouze hash. To ale není problém NFT.

Další aplikaci jsou anonymní domény, jako například domény ETH. Pokud tyto domény směřujete na Web3 zdroj, vše je zcela anonymní a nic nepodléhá cenzuře. To má samozřejmě i svá negativa, ale také pozitiva. Toto je jen dostupná technologie. Co budou lidé na síti mít, není o technologii, ale o lidech. Tyto technologie vznikají zcela logicky. Je to teorie her. Pokud vám hráč cenzuruje data a jinak jste klacky pod nohy, pak vy, coby protihráč, vytvoříte technologii, kde to možné není.

Pak samozřejmě takové ty klasické možnosti přeshraničních a levných plateb bez zprostředkovatelů atd. Ideálně například pokud chcete dát možnost dobrovolných příspěvků na globální úroveň, tak nejspíš nebude ideální sdílet QRko platby na nějakou tuzemskou banku, ale zveřejníte QR kryptoměny. Nové mince vznikají proto, že bylo potřeba rozšířit a jinak aplikovat blockchain. Mince je tu od toho, aby sloužila jako motivace k udržení daného blockchainu v chodu. A pokud jde o blockchain, tak ten je vhodný všude tam, kde lze vyměnit rychlost za robustnost neměnitelných dat. Takových případů je nepřeberné množství. Proto by se dalo pokračovat stále dál a dál. Bohužel v těchto ohledech stojí Bitcoin tak trochu mimo, protože nic neumí. Umí tedy ty přeshraniční platby…

rytchey

Vážně díky za odpověď, rad si rozšířím obzor

Ozz
Hodnocení článku :
     

Pro dlouhodobý hodl je každá cena pod 20k dobrá, samozřejmě pod 15k ještě lepší. Dlouhodobý hodler neprodá na 40k, BTC má pořád potenciál 100k+, jen si holt budeme muset chvilku počkat, ale já nespěchám… 🙂

Libor

To úžasná logika ! Čím nižšia cena BTC, tým lepšie pre hodlera. Pod 20k je dobrá, pod 15k je ešte lepšia. A najlepšie pre hodlera je nepredať na 40k. Čím nižšia cena BTC, tým vyšší potenciál 100k+. Toto sú TOP kraviny ! Krypto hodleri sú tí najväčší finanční pitomci a popletenci vo svete financií ….

Bart

Řekl bych to jinak. Kdo není schopen, neumí vydělávat nebo opalovane prodelaval na aktuálních změnách kurzu, věří holdu. Je to jen odložení rozhodnutí zaspekulovat (prodat) do budoucna, natažení nákupu a prodeje v čase. Stejně nakonec každý vydělá nebo prodela co musí. Neexistuje žádná garance nebo dogma, že za rok, 5 nebo 100 let bude btc dražší než dneska.

A hlavme i budoucí prodej je třeba udělat. Takže úplně stejně jako dneska nemusí holder prodat za 100+, protože to propasne, jako letos propadnul 60tis. A pal se může znovu a znovu chlacholit, že to prodá v budoucnu, až to zase jednou vyleze 😀.

rytchey

Taky bych to rekl jinak. S BTC se da delat vic veci, nez jen spekulovat na rust ceny, da se do nej i sporit ( dokonce i realne pouzivat viz. jina diskuze). To jestli je to rozumne rozhodnuti ukaze čas, Staci sledovat co predvadi ECB a hned mate o jeden duvod vic, proc cast majetku “zaparkovat” mimo system

rytchey

A k te adopci. V meste,kde s pritelkyni( ktera spori do BTC a zlata) momentalne zijeme lze pronajmout byt i auto, nebo se najist v restauraci. odkazy: MG meson Torrevieja…spainhomes.com…..rentcardeluxe.es… . Ano, porad je to malo, ale jak rikaji spanele” poco a poco”. Vite, ne kazdy chce tradovat, gamblovat, spekulovat. Nekteri chteji proste jen sporit.

Bart

Na spoření je krypto dost nejisté :). Lidi myslí, že spori a při tom vlastně gamblujou. Za 10 let nemusí být z toho vůbec nic. A to ze se na BTC v minulosti dost lidí napakovalo na tom nic nemění spíš naopak. Každý dobrý projekt se nakonec vyčerpá, pokud nic nového nenabízí.

rytchey

Ano, samozrejme mate pravdu, je to dost nejiste. Ale z meho pohledu bezpecnejsi, nez sporit v jakemkoli fiat mene( je jedno jestli EUR, CZK, USD). u fiatu mate ztratu jistou, u BTC moznou

rytchey

ale budu velice rad za Vas tip ke sporeni s jistotou

Bart

třeba dneska máte jistotu několika procent na spořícím účtu :o). Ano, inflaci to nepokryje, ale do 250tis Euro riziko je nulové. Btc je aktuálně na cca 40% ceny co se týká letošního roku a ještě to není poslední slovo. A chlácholit se tím, že to časem půjde zase nahorů? Asi jo, ale je to hodně slabý argument. Takhle nevypadá investování s malým rizikem a přiměřeným ziskem, to je horská dráha.

A hlavně proč držet fiat. Jsou tu nemovitosti, zlato, akcie, veteráni a mnoho dalšího. Různá míra rizika, ale toto riziko je předvídatelné. Jasný, že zlato nebo byt bude mít svou cenu i za 50 let, na 99.999% bude. Ale BTC?

Bohužel se kolem krypto vytvořila taková zvláštní bublina lží, aura boje za nov7 lepší svět, jako hesla je adopce, hold a další. A mnoho lidí tomu podléhá a nechápe, že tak to prostě nefunguje a jde zas jen o to dostat peníze retailu do kapes velkých hráčů :).

rytchey

ano na sporicim účtu v CR mate par procent, v zemích platících eurem uz je to jiná písnička. S tím nulovým či predvidatelnym rizikem bych byl opatrný. Akcie- japonsky scénář? Nemovitost se da i zabavit(znárodnit), naši dědové by mohl vyprávět. Zákonne pojištění vkladu- v případě potřeby lze změnit velice rychle, takže co vlastně zbývá? jo jsem trochu paranoik

Rob

Investor si neříká, že to zase stoupne, ale že to zase stoupne, protože…

Rob

Otázkou je, zda byste náhodou totéž netvrdil i před deseti lety. Během těch deseti let se totiž všichni hodleři dost “napakovali”, jak píšete. A dokonce ne proto, že jsou hloupí, ale protože hloupí nejsou.

Bart

Btc reálně používat? Proc? Protože byl první? Je mnoho jiných lepších projektu krypto na užívání a placení. Konec spekulace = konec BTC.

rytchey

proc pouzivat k placeni? treba prave kvuli adopci

Bart

nechápu. Lidi obvykle nově “adoptují” právě a jen to, co je pro ně atraktivní nebo výhodné. Ostatní pokusy se neprosadí zanikají. Vlastní adopce není důvodem pro užívání. Je to naopak. Pokud se bude něco užívat z důvodu atraktivity a/nebo výhodnosti, bude to společností “adoptováno”. Nikoli opačně.

Já nevím, ale nevidím nic atraktivního na platbě BTC kromě toho, pokud chci poslat něco tajně, např. výpalné a nebo si zaplatit porno, aby to nikdo nevěděl :). Ale jinak je to složité a rizikové na rozdíl od běžného platebního styku. Jedna chyba a máte peníte fuč. Tohle není pro běžné lidi, kde mimochodem řada lidí vč. mě nadále preferuje platbu cash, pokud to jen trochu jde. Proč by tohle měli běžní lidé chtít?

rytchey

no lide jsou nuceni “adoptovat” věci NE na zaklade vlastního rozhodnuti, ale spise tlačenim zvrchu-viz Green deal a vše co s nim souvisí(elektromobilita,rádoby ekozdroje energie apod.).Stejne tak o fiat měnách se nedá říct,ze by si je lidi dobrovolně zvolili. Kdyby měli lide skutečně možnost volby, pochybuji ze by dali přednost ze své podstaty inflačním menám před skutečnými penezi.
Nechápu co je na platbe LN složité a rizikové, u plateb “on chain” uz se da uvazovat o jakési náročnosti na uživatele, ale tohle zmizi generacni obmenou.

Bart

ale to pak není adopce, ale politická vůle. To je něco jinýho. A asi se shodneme, že BTC žádná politická vůle prosazovat nebude. Je to pouze na lidech. Ale asi se to už plošně neprosadí nebo tomu furt věříte?

A běžné měny mají výhodu, že jsou už adoptované. A lidi jak si na něco zvyknou, tak to pak brání a nechtějí dát. Příkladem je Koruna Česká. Dělá nám víc problémů než užitku a stejně ji lidi brání a vlastně ani neví proč. Zvyk je železná košile se říká. Takže kdyby měli lidi možnost volby, vždy zvolí to vyzkoušené a funkční a že to není dokonalé jim obvykle nevadí ani trochu. Mnoho lidí dluží a tak jim inflace vlastně do určité míry vyhovuje. Hlavně žádné změny a zbytečné riziko. Tak obvykle volí lidé.

Pro vás to složité není, protože to už umíte. Pořád dost lidí nemá v dnešní době ani banku v mobilu nebo možná ani internetové bankovnictví. Ano jsou to extrémy, ale když chcete něco plošně, musí to být přístupné všem. Pořád je dost lidí nejen v ČR natož pak ve světě, co nemají a nepoužívají ínternet 🙂 🙂

Jak jsem tu někde psal, vy vidíte vizi světa bez inflace, nový společenský. Já zažil už jednu totalitu a stačilo. Tam bylo podobných věcí pro blaho lidí spousta, ale všichni víme jak to bylo doopravdy. Budme rády za tržní ekonomiku, není dokonalá, ale funguje.

Jak by asi vypadal svět bez peněz, kde většinu BTC, tedy prostředků světa zcela reálně fyzicky vlastní několik velkých hráčů a ničím jiným se nezaplatí? Myslíte, že by to s ostatními lidmi mysleli dobře? Já bych takový svět riskovat nechtěl i kdybych pár BTC měl. Vy jo? Naštěstí k tomu nedojde. Je to jen pohádka pro naivky, aby BTC drželi a těšili se na nový svět a mezitím jejich fiat peníze, které za své miláčky zaplatili mají už dávno jiní. Ve skutečnosti naštěstí takový svět nechtějí ani ti velcí hráči. Jim bohatě stačí že občas nějaký milion dolarů smění a budou si velmi dobře žít v současném světě inflace neinflace. Pohádka je pro investory nebo lépe řečeno naivní sponzory/holdery :).

rytchey

zkusím to stručněji: v totalite jsem “zil” nastesti jen 9 let, takze se me nějak citelně nedotkla, ale rozhodne bych se k tomu nevracel.
Nazývat současnou ekonomiku jako tržní chce hodne odvahy(system dotaci, regulaci a zastropovanych cen mají s tržní ekonomikou malo společného).
Aby cely svět platil pouze BTC je nesmysl, ale jako součást podkladových aktiv pro státní shitcoiny- proč ne?
To ze většinu BTC vlastni realne par velkych hraču- v čem je rozdíl oproti současným mēnám? copak nedrží většinu par velkých hráču?
A mate pravdu, radši bych zil v bezinflacni ekonomice s pozvolnym, přirozeným ekonomickym rustem, nepohánēnym inflacnimi pēnēzi, ktere jsou vytvořit z ničeho. Teprve budoucnost ukáže, jestli jsem vsadil na správnou kartu, nebo ne. Tvrdit dnes, ze je BTC je nesmysl(Ponzi, letadlo) se také muže ukázat jako málo prozíravé. Určitě si pamatujete jak se různí experti vyjadřovali o internetu v jeho začátcích.

Bart

To nemůže a nebude fungovat. Celý systém je nastaven na fiat a pokud bude btc druhy nebo první, budou dál centrální banky a dal inflace. Nic se nezmění. Jen bude další komodita taková nestabilní a bude to btc.

Aby fungovalo to co nejspíš myslíte vy, pak by musel btc všechny měny nahradit. Jeho nedostatek by vyvolal vecnou deflaci. Proč utratit své krypto dneska, když zítra bude zákonitě hodnotnější.

A že by dneska držely všechny peníze světa jen málo lidí? To tak právě není. Lidé mají obrovské majetky ve firmach a jejich akciich, ale reálně nemají tolik peněz. Třeba Musk kdysi řekl, že nemá asi 10tis USD. Fyzicky je nemá, má je ve firmě. Tohle by byl obrovský problém BTC pro jeho plošné nasazení že už je ve světě rozdělen hodně neapravedlive a jen na základě ničeho. Stačilo být první nebo jen zapomnělivy a pak najít btc na starém médiu. To není zásluha jako vybudovat Teslu.

Proto je btc že hry. Musela by přijít nová kryptomena a nějaký spravedlivý systém, jak ji rozdělit mezi lidi za fiat Ale to vy vlastně taky říkáte, že je to o novém směru. Ale jak řešit tu deflaci nevím. Nejspíš by nakonec udusila ekonomiku.

rytchey

spatne jsem se vyjadril, mel jsem napsat, ze par lidi za penize vytvorene z niceho skupuje realne statky vytvorene praci, to taky nezni moc spravedlive

Bart

a to se děje kde a jak? Že bych si taky nějaké ty uměle vytvořené peníze vzal? Třeba peníze, co rozdal Andrej lidem nebyly uměle vytvořené, ale půjčené a budeme je muset jako stát jednou vrátit. Proč si je jen tak nenatiskl, když je to tak easy? Ono to asi tak jednoduché v té fiskální a monetární politice nebude 🙂

rytchey

zacal bych u nejvetsich americkych bankovnich domu( jmenovat netreba), nebavme se o drobnych v ramci CR, jak to vlastne fungovalo pred zalozenim FEDu?

Bart

je to běžné, že hledáme viníky. Ale ono to nejde dělit. Necháme si dolar, ale zakážeme jeho regulaci přes centrální banku. K tomu dáme btc a budeme se mít už jen dobře. Tak to prostě nefunguje. Centrální banky mají mnoho rolí a jedním z nich je právě měnová stabilita. Pokud regulace není nebo nebyla, byly mnohem větší výkyvy a krize hlubší. Podobně jako to má nyní btc, který bez regulace kolísá velmi. Ano máme tu problémy typu přílišné regulace, politicky objednané nebo zbytečně nízkých úrokových sazeb. Ale v globálu se jedná o stabilní, funkční a léty prověřený systém. Představa jeho jednoduché náhrady něčím jiným, neřízeným je iluzorní.

Mimochodem v dnešní době by zažíval inflaci i btc, kdyby byl jediným platidlem. Inflaci totiž nedělá jen množství peněz v oběhu, ale i nedostatek zboží. Pokud není zboží, což je mimochodem v tržní ekonomice raritní věc, vede to ke zvýšené poptávce a logicky k růstu ceny nedostatkového zboží. Omezené množství měny by nepomohlo, jen by se zrychlila “rotace oběživa”. Tzn. vyšší cena zboží a tím pádem větší zisky prodejců a vyšší platy jejich zaměstnanců. Inflační spirála by se točila zřejmě prudčeji a kratší dobu, načeš by přicházela hluboká recese. Trh by byl obecně velmi nestabilní a nepředvídatelný. Nemělo by smysl moc plánovat dopředu, protože se nemůžete opřít o stabilitu měny. Také by nebyl žádný regulační mechanizmus, tedy nejspíš nebyl, protože by nebyly centrální banky, které by mohli zvýšit sazby a tím inflaci tlumit. Bylo by to určitě zajímavé, ale určitě by to bylo horší než aktuální stav.

Rob

Chybu neuděláte, protože použijete QRko a Bitcoin použijete, protože potřebujete levnou platbu na velkou vzdálenost. Nechcete, doufám, tvrdit, že je výhodnější na obyčejnou platbu přes půl planety použít SWIFT a fiat, že ne? Bitcoin a především ostatní (některé) kryptoměny mají nepřeberné množství dalších užitečných výhod. Zkuste studium, ať to pochopíte, a budete mluvit úplně jinak… Do té doby nic netvrďte a když nevíte, máte možnost se ptát.

rytchey

jine, lepsi projekty? opet pozadam o tip. Prichodem LN vetsina marketingovych kecu jinych, lepsich projektu ztratila vyznam

Bart

LN je technikálie, to společnost jako taková vůbec nevnímá. O budoucnosti BTC jako platidlu se můžeme bavit tehdy, pokud opustí proof of work. Ale zda ho někdy úspěšně opustí? Těžko říct.

Je mi jasný, že mě zahltíte argumenty o tom, že využívá zbytkovou energii, že bankovní systém světa žere víc. Ale nic to nemění na tom, že nová měna, má-li nějaká vzniknout musí být maximálně efektivní a ekologická. Ne že bude žrát jako několik států dohromady jen tak proto, že to tak někdy před lety vymyslel pro pár kámošů a důsledky nedohlédl. 🙂

rytchey

ano, mohl bych vypsat argumenty jak uvádíte, ale k čemu by to bylo, vždyť je všichni známe. Uprimne nevěřím, ze tady bude BTC za cca 30 let, ale pro blízkou budoucnost nevidím nic lepšího.

Bart

No ale to přece nedává smysl. Že by měl být BTC světová měna a zároveň tu neměl být za 30 let? Dokud bude BTC a fiat vedle sebe, nemůže být cena BTC stabilní a vždy bude překládat spekulace pred jeho uzitnou hodnotou jako platidla. Pokud by měl fiat plne nahradit, tak co pak? Za 30 let? Vždyť jen ta náhrada by trvala jistě mnoho let, určitě 10, možná víc.

Nebo jste myslel nic lepšího na spoření/holdovani/spekulaci? Tam je to asi věci názoru každého a to vám neberu.

rytchey

napisu to jinak, verim,ze do 30ti let chytří lide objevi nastupce BTC( chcete li ekologictejsiho), ktery mezitim nahradi fiat( ne nutne na celem svete)
Ale ona i ta ekologie zacne pokulhavat, kdyz vezmete v potaz, ze v rozvijejicich se ekonomikach jako Africke zeme, Indie, Pakistan na eko vazne serou( pardon), Jen tady v evrope se nas snazi presvedcit o nesmyslech

Bart

Scénáře jsou různé. Já nejsem žádný militantní ekolog, ale ze současný standard je neudrzitelny pro celý svět nedokážu nevidět. Buď s tím neco udělame a nebo spatne dopadneme. A čekat podle vás na Indii a Pakistan až jim to dojde? Tomu se říká alibizmus. A taky platí, že oni na rozdíl od nás nemají moc kam klesnout, tak je to ani nemůže moc trápit.

EU netleskam, ale aspon se snazi neco delat. Nechal to na lidech taky nejde. Budou klidně jezdit na olej od topinek a pálit pneumatiky, hlavně že ušetří. Ne každý ale porad je takových dost.

Ale to jsme už jinde.

rytchey

tady bych si dovolil citovat jeden tweet: “ Nejvetsim nepritelem ekologie v ramci penez je umele vytvorena a udrzovana inflace. Ta vede ke zvysenemu konzumu, utraceni, zvysovani casovych preferenci a plytvani nejen kapitalem, ale i prirodnimi zdroji. Jen timto zpusobem je mozne udrzet hegemon kazde statni meny” . snad to autorovi nebude vadit

Bart

to je ale hodně populistické. Přitom to není v souladu s tím, co píšete o státech třetího světa. Naše společnost se má dobře a tak ekologii řeší. Kde jsou chudí, tak na ní kašlou, mají to jako alibi a nebo to ani nevnímají.

Souvislost inflace s růstem? Asi jo, ale nemyslím si, že tím, že si uměle přihoršíme tak budeme více ekologičtí. Spíš se posuneme na úroveň těch, co to mají jako ty alibi a budeme na to o to víc kašlat, protože na to přece nemáme.

Mimochodem celý greendeal je o tom uměle snížit životní úroveň na úkor ekologie. Dokonce se to i veřejně přiznává, že třeba bateriová auta budou drahá a nebudou tím pádem pro každého. Tam to hrozně vadí. Ale pokud budeme mít deflační ekonomiku bez růstu, tak je to ok, že se budeme mít hůř? Nevidím v tom až tak velký rozdíl, proto netleskám ani jednomu. Alespoň ne z pohledu obyčejného člověka, který prostě v obou případech bude tratit na životním standardu.

rytchey

kazdopadne se neshodnem, coz je v poradku. Abych napsal aspon neco relevantniho k clanku, tak muj tip na dno( pro me impulz k nakupum) 12-8k, ale mam prumernou nakupku pod 8k a cast zisku jsem jiz realizoval, takze se mi dobre keca

Kenny

At uz je to s BTC jak chce tak si myslim ze ho podcenujete. Uvidite ze pujde na 100k sice mu to bude nejakou dobu trvat, zalezi na okolnostech, regulacich apod. Tu auru viry okolo BTC se dost tezko poslape, proste je to kral kryptomen a jeste hooodne dlouho bude.

Bart

Aby šel na 100 musí lidi věřit tomu, že půjde na 300. Jinak ho nebudou chtít kupovat uz ani za 90 😀. Takže 100 neudela. A nevím, jak dlouho bude trvat a kolik nováčků bude třeba, aby těch 300 zbastili a nakupovali do poslední chvíle a pak zažili “necekany” propad.

Osobně myslím, že tu bude dlouho, ale nové ATH už neudela nebo jen o trochu. Už žádné násobky. Trh vyspel a noví naivní sponzoři už nebudou. A nakonec to omrzí i ortodoxní holdery držet něco, co už neroste.

Kenny

Nemohu s vami souhlasit. Doufam ze tu oba v diskuzi stale budeme, az se dozvime jak to nakonec “cerne na bilem” bude 🙂
Za me je tech 100k zcela realnych.

Rob

BTC bude reálně používat ten, kdo má BTC. A proč? Protože to pro něj bude nejjednodušší. Ostatní nechť platí jinak.

Rob

A nebo místo prodeje rovnou zaplatíte. Bitcoinem se dá totiž platit.

Wake up !!!

RAJSKÁ HUDBA.
VODA NA MŮJ MLÝN !!!
“Nyní se však společnosti jako Celsius Network, Babel Finance, Three Arrows Capital (3AC) apod. dostávají samy do problémů. Jednak jím působí problémy akvizice do projektů spjatých se zkrachovalým stablecoinem TerraUSD a druhak je to právě část záruk za úvěry v těžebním vybavení. Vzhledem k poklesu kurzu bitcoinu prudce poklesla také hodnota zastaveného těžebního hardwaru. To vede k tomu, že ti věřitelé, u kterých je vysoký podíl ručení za závazky hardwarovým vybavením, mohou být nyní nedostatečně zajištění.”

spot_img