04.05.21 Technická analýza BTC/USD – padá hvězda?

4.2
(10)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

U včerejší analýzy na Bitcoin (BTC) jsme se spíše zaměřili na vyšší časové rámce, takže se dnes podíváme i na intraday. Jak jste si každopádně mohli všimnout, Bitcoin dominance klesla pod 50 %, což by měl každý z nás považovat za avízo ukončující aktuální bull trend. Mnohorát jsem totiž vysvětloval, že celý trh táhne především Bitcoin a do jisté míry i high cap altcoiny.

Pokud tedy dominance začne výrazně klesat, implikuje to, že BTC nám jednoduše slábne. Onu dominanci můžeme vlastně považovat za jakýsi indikátor zdraví celého kryptotrhu. V případě, že dominance strmě klesá, je to pro nás signál, že se blíží konec. Mohli jste i zaregistrovat, že celý trh nyní v podstatě táhne Ethereum. Zase je zde jistá podobnost s přelomem 2017/2018. Chraňte proto své pozice a nic nenechávejte na náhodě.

BTC dominance

BTC

Jak bylo v úvodu zmíněno, Bitcoin dominance výrazně dropla pod označené pásmo, které je kolem 50 %. Osobně jsem i breakdown předpokládal, protože graf je už delší dobu dost přeprodaný, ale přesto nebyla síla o oživení. Pokud tedy nebyl řečený support dostatečně silný, musíme na druhý v pořadí, který však začíná až na 40 %.

Nicméně dominance může teoreticky pumpnout každou chvíli a to i bez silného supportu, protože na denním RSI je dokonce čtyřnásobná býčí divergence. Na jednu stranu je tudíž jistá šance, že altcoiny udělají ještě jednu velkou vlnu up, ale na stranu druhou mohou každou chvíli dostat nakládačku. Tohle je zrovna ukázková situace, kdy je člověk na křižovatce a musí se rozhodnout, co dál.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Nyní pokračujme s denním grafem, kde můžeme sledovat, že odraz od horní hranice zakresleného pásma moc nevyšel. Z pokusu vzešlo denní close v podobě Shooting star, což je dost bearish svíce. Je třeba si uvědomit, že pásmo v rozmezí 58 000 – 62 000 USD je výbornou příležitostí pro short. Proto můžeme předpokládat, že se zde dost medvědů bude chtít napakovat.

Blbé je, že k zamítnutí došlo hned na fibonacciho úrovni 61,8 %, neboť zde medvědi začínají svoje pozice nabírat. Vlastně u této úrovně standardně dochází k negativní reakci a pak se rozhoduje vlastně o tom, zda býci mají dost sil na přetlačení. Pokud mají, logicky se pak hraje o otestování ATH.

Tudíž je i špatným signálem, že jsme ani neotestovali rezistenční pásmo začínající na cca 60 000 USD. Leč prozatímní reakce na zamítnutí není kdovíjak hrozivá a momentálně testujeme shora EMA 55, kde můžeme vidět, že zrovna došlo ke slabší pozitivní reakci. Jestli klesneme pod S/R pásmo 52 500 USD, tak určitě otestujeme low z 25. dubna.

A když padne low, 42 000 USD je příští zastávkou. Jinak objemy pořád soustavně klesají, takže bychom se snad brzy mohli dočkat dynamičtější akce na trhu. Čím nižší volume, tím větší pravděpodobnost, že se pomyslná kolečka brzy pořádně roztočí.

Indikátory

Na základě RSI můžeme konstatovat, že momentum krapet zesláblo a otestování hraničních 70 bodů je v nedohlednu. Na MACD platí, že je momentum pozitivní, ale slábne.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Nyní přejděme graf na 4H graf, kde byla rostoucí struktura v podobě obyčejného kanálu. Dostali jsme se velmi blízko k psychologické hladině 60 000 USD, což je zrovna úroveň, která relativně dlouho znamenala nepřekonatelnou zeď. Jestli si vzpomínáte, tak asi čtyři týdny bylo docela bizarní sledovat, jak trh u této úrovně reaguje.

Každopádně se ceně sice povedlo na chvíli překonat S/R level 58 189 USD, ale pak nastalo docela nečekané zaváhání a výplach z expanzivního kanálu. Škoda, vypadalo to docela nadějně. Pokles trval až po S/R level 54 530 USD, kde je i dle Volume profile Point of Control.

Reakce byla tudíž opodstatněná a nakupující se trochu snaží odrazit. Leč žádný impulsní odraz v grafu nemáme a ani objemy nejsou kdovíjaké. Naopak prodejní tlak během toho krátkého poklesu postupně stoupal. Avšak žádný terno to též nebylo. Nyní si musíme počkat, zda se trh pokusí o druhý průraz S/R levelu 58 189 USD, anebo budeme pokračovat v poklesu.

Indikátory

Indikátor RSI vygeneroval větší medvědí divergence, kterou lze pokládat za uplatněnou. Ta divergence se ovšem objevila dost brzy, což též nevěstí nic dobrého. Každopádně hodnoty propadly pod 50 bodů. Co se týče MACD, tak to generuje jeden falešný signál za druhým.

Závěrem

Vzhledem k té strmě klesající BTC dominanci je zřejmé, že se blížíme rychle do finále. Nikdo ovšem nedokážeme přesně odhadnout vrchol celého bull runu, takhle to bohužel nefunguje. Může to vydržet několik týdnů, ale může se nám to už zítra sesypat jako domeček z karet. Proto je nesmírně důležité kalkulovat s prostředím, kde je finanční riziko obrovské. A nedivit se, když nám trh udělá bum, bác.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

15 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: