03.05.21 Technická analýza BTC/USD – jak je na tom měsíční close?

0

Od poslední textové analýzy na Bitcoin (BTC) se trh někam posunul a zdá se, že altcoiny se chystají na další velkou vlnu up. Některé už pumpují, u jiných se na to teprve čeká. Bitcoin je každopádně stabilní bez nějakých ráznějších pohybů, z čehož altcoiny velmi rády těží. Nicméně finanční riziko je stále dost velké, a proto je potřeba si vše pořádně promyslet.

Jestli totiž Bitcoin tvrdě dumpne, jak mnozí očekávají, alty s sebou tvrdě smete. V největším nebezpečí jsou altcoiny, u kterých měsíční RSI dosahuje 90+ bodů. Jestli BTC padne, řekněme o cca 35 – 40 %, tyhle alty mohou dropnout klidně o 80 %. Chraňte tedy svůj kapitál před možnou ztrátou. Jinak, samozřejmě je pořád aktuální nedělní video analýza, kde trh rozebírám mnohem komplexněji, než jak mi dovolí textová forma.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

BTC

Když máme za sebou měsíční close BTC, určitě je na místě probrat jeho podobu. Dubnová svíce se zavřela jako Dragonfly Doji. Leč identifikace svíček je dost subjektivní, takže někdo v grafu může vidět obyčejné Doji. Jiní zase mohou namítnout, že Dragonfly Doji je nesmysl na vrcholu trendu. Identifikace svíček jednoduše není nic exaktního.

Když se ovšem budeme držet toho, že máme před sebou řečenou svíci, znamená to nerozhodnost na trhu. Tudíž se nejedná vyloženě o bearish svíci, ale když se objeví po dlouhé a agresivní expanzi, riziko korektivního pohybu vzroste. Osobně jsem toho názoru, že pokud trh zareaguje poklesem, nebude to definitivní top současného bull trendu.

Kromě toho, že svíčka není vyloženě bearish, tak nemá ani mohutné volume. Trh je sice objektivně vyčerpaný, ale na vrcholu trendu bychom měli sledovat ohromný spike v objemech. Stejně jako v prosinci 2017, což se nyní nestalo. Jestli tedy trh dropne, spíše se dočkáme hlubší (a asi i delší) korekce. A v druhé polovině léta třeba zase up. Podobný vývoj jsme u BTC zažili během roku 2017.

Indikátory

Indikátor MACD je zcela v pohodě a není zde žádný problém. Trend je prostě hodně silný. Nicméně měsíční RSI vygenerovalo vrchol na cca 92 bodech, kdy aktuální hodnota je něco přes 90 bodů. Na základě měsíčního RSI je opravdu racionální kalkulovat, že v dohledné době dojde minimálně ke korekci. A nebýt překvapený, když k tomu skutečně dojde.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Co se týče týdenního grafu pro Bitcoin, minulý týden se povedlo smazat všechny ztráty z týdne předminulého, což je jistě dost velký úspěch. Jediný háček spočívá zase v objemech, protože je z nich znát, že medvědi byli předtím mnohem silnější. Tudíž cenový pohyb nahoru musíme zase brát krapet s rezervou.

Indikátory

Na RSI indikátoru je situace dost zvláštní a vůbec netuším, zda ty medvědí divergence považovat za uplatněné, či nikoliv. Pokud ne, dočkali bychom se asi čtyřnásobné divergence. Tedy za předpokladu, že Bitcoin pokoří dosavadní all time high.

Na MACD proběhl bearish cross, což je nesporně velmi významný signál. Na počátku roku 2018 a v polovině 2019 týdenní bearish cross ukončil předešlá rally a následoval dlouhý pokles. Možná je signál falešný, ale v těchto chvílích bychom ho měli bez debat považovat za významné riziko.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Na denním grafu se BTC podařilo breaknout ze zakresleného obchodního pásma a dokonce využít horní stěnu jako odrazový můstek. V těchto chvílích pomaličku stoupáme, a jestli se momentum nepřeklopí, brzy atakujeme rezistenční pásmo začínající 60 000 USD. Kromě toho trh testuje tzv. golden ratio na fibonacciho posloupnosti.

Jestli cena prorazí, asi otestujeme all time high. Leč toliko probírané objemy jsou problematické. Zaregistruje, jak celý týden soustavně klesají. Navíc je druhý a aktuální cenový impuls znatelně slabší než ten první z 26. dubna. Nákupní tlak očividně slábne.

Indikátory

Aktuální hodnoty RSI jsou přibližně 56 bodů, takže jsme se dokázali dostat zpátky do horní poloviny hodnot. Uvidíme, zda trh dokáže postoupit k hraničním 70 bodům. Jinak na MACD došlo k bullish crossu, takže máme pohyb potvrzený signálem z tohoto indikátoru.

Závěrem

Současný týden se snad dočkáme většího rozuzlení, neboť není možné, aby to camrání trvalo zase tak dlouho. Bitcoin musí konečně pumpnout, nebo dumpnout. Navíc většímu pohybu nasvědčují právě aktuálně nízké objemy. Nikdy příliš dlouho nevydrží situace, kdy je volume hrozně nízké.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře