03.06.21 Technická analýza BTC/USD – máme poslední dotyk, vytoužený průraz je tady?

4.7
(13)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

V analýze na Ethereum (ETH) jsem psal, že dokud Bitcoin (BTC) neprorazí, asi nemá moc cenu se mu věnovat v rámci další analýzy. Nicméně jsem se stejně nakonec rozhodl, že krátký text neuškodí, protože trh s BTC je až nápadně klidný. Dočkali jsme se čerstvě posledního dotyku v rámci sledovaného patternu a zatím vůbec nic.

Fakticky je už prostoru uvnitř patternu ještě dostatek na to, aby v něm kurz po několik dní zůstal. Nicméně i tak mi přijde zvláštní, že trh tak váhá. Ovšem musím uznat, že na základě nižších časových rámců jsou nakupující viditelně agresivnější než prodejci. Ačkoliv intradenní grafy je prostě nutné brát s větší dávkou skepse, neboť je aktuálně rozhodující, co ukazují vyšší časové rámce.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Jak je vidno z denního grafu, právě jsme potřetí otestovali horní stěnu trianglu/praporku, takže máme dokončenou vlnu E. Nyní bychom se proto měli dočkat rozhodného pohybu, ale zatím se nic moc neděje. Původně jsem sice očekával, že k průrazu dojde až v druhé polovině aktuálního týdne, ale zrovna v těchto chvílích mi přijde, že je trh až příliš klidný, bez volatility.

Objemy též soustavně klesají a zrovna jsou minimální. Že by klid před bouří? Musíme být trpěliví a počkat si prostě na průraz, který snad již brzy přijde. Každopádně pokud Bitcoin prorazí směrem nahoru a překročíme cca 41 000 USD, praporek se tím definitivně zneplatní. Pak přirozeně vzroste šance na otestování 42 000 USD a třeba dojde i k průrazu.

Ovšem i tak nebudou mít býci zrovna vyhráno, protože tržní struktura bude mít potom podobu mohutné medvědí vlajky. Zkrátka z deště pod okap. Tím chci zopakovat, že průrazem skrze 42 000 USD se Bitcoin technicky moc neposune k lepšímu. Stále hrozí, že se jedná o obyčejnou býčí past. Když skončil minulý bull trend, trh se během několika dní propadl asi o 45 % až na cca 11 000 USD.

Pak následoval retracement po 17 000 USD, takže podstatná část ztrát byla smazána a obecně se věřilo, že se jednalo o obyčejnou korekci. Skutečně tehdejší drop jako obyčejná korekce vypadal, dokonce se podařilo překonat fibonacciho hladinu 61,8 %. Ale pak se vše zhroutilo. Může se historie zopakovat? Samozřejmě že ano, a proto umazání více jak 61,8 % ztrát automaticky neznamená, že jdeme na nové all time high.

My máme navíc výhodu v tom, že nynější snaha o změnu trendu je mnohem méně dynamická, díky čemuž jsme postupně mohli nasbírat všechny signály, o které se můžeme opřít. Myšlenka, že se trend překlopil, je tudíž opřená o objektivní technické faktory. Což nám ale bohužel nedává jistotu, že s námi Bitcoin nemůže vypéct.

Indikátory

Momentum na denním RSI zase pomalu sílí, ale dle vývoje za předešlé dny to pořád vypadá jako obyčejný retracement. Co se týče MACD, trh se možná snaží reagovat na bullish cross, ke kterému došlo. Všiml jsem si také, že tento signál dost koloval po sociálních sítí, takže retail ho dost možná bude brát vážně. Nicméně bez potvrzení nemá překřížení křivek žádnou váhu.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

BTC

Na hodinovce můžeme sledovat, že nakupující jsou v poslední dny vážně o něco agresivnější než prodejci. Jak jsem ovšem varoval, primárně jsou důležité vyšší časové rámce a ty intradenní brát s nemalou rezervou. Faktem ale je, že na intradenních grafech se zdá, že chce jít Bitcoin nahoru.

Závěrem

Bohužel nám nezbývá nic jiného, než být trpěliví. Jestli se opravdu dočkáme průrazu nahoru, nezbývá nám než čekat, co se z toho nakonec vyvrbí. Připomínám, že honit cenu za každou cenu je nanejvýš rizikové. Respektive pro lidi, kteří nemají s trhy dostatek zkušeností. Pokud ty zkušenosti nemáte, nepropadejte rychle FOMO efektu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: