02.06.22 Analýza BTC/USD – (Ne)překvapivý výplach

4.2
(6)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) nakonec udělal přesně tu pakárnu, před kterou jsem varoval. Po měsíčním close se trh zkrátka vylil, což je v podstatě signál k otestování nižších cenových úrovní. Respektive otestování dosavadního tržního minima. Jinak se prostě čerstvé price action interpretovat nedá.

Když vezmeme v potaz to, co nám trh nyní říká, pravděpodobně nás čeká otestování low. A až poté třeba přijde bear market rally k těm 37 000 USD a možná i výš.

Jinak dnes je čtvrtek, takže v 19:00 je další stream na kanálu Žraloci sobě. Zopakujeme si tedy několik technických informací o trhu a nastíníme si pár možností.

Fed zasedání – Jak na správnou interpretaci? (Fed Watch)

Aktuální situace na 1D BTC/USD

Jakmile bitcoin uzavřel minulý týden, čekali jsme již jen na měsíční close. Kurz na poslední chvíli vcelku slušně povyrostl. Byla zde zkrátka iniciativa zavřít měsíční svíce v nějaké rozumné podobě. Čili výsledek rozhodně nebyl tragédie. Jak jsem ale říkal, ideální to nebylo. Pořád z toho vyplývala nemalá pravděpodobnost, že prvně půjdeme otestovat blízká low. A až poté se dočkáme toho bear market rally.

BTC

Včerejší denní svíce téměř úplně umazala zisky z pondělí. Co se týče objemů, ty byly lehce větší. Zkrátka na mne působí růst z úvodu týdne jako obyčejný bull trap. Pokud jste však situaci alespoň trochu sledovali, dalo se těsně před pádem z trhu případně utéct. Propad sám o sobě nebyl nějak extrémně dynamický, takže všichni měli času dost.

Já si každopádně myslím, že bitcoin skutečně směřuje k S/R levelu 26 500 USD. Respektive je tady možnost nějakého dvojitého dna. Znova otestujeme ten likvidní pool, co se zde dříve projevil. A potom možná to rally, na které všichni tak blaženě čekají.

Závěrem

Bitcoin holt zase nešel úplně tak, jak bychom si mohli přát. Tady to opakované prolamování pásma kolem 30 000 USD je vážně nepříjemné a dosti blbě se s tím pracuje. Respektive je to ideální prostředí pro krátkodobé obchodníky, ale pro ostatní je to k ničemu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

31 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
31 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kal

Ake rally retest a potom si myslíš zr kam to bude pokračovať ako

Fantom

A potom možná to rally, na které všichni tak blaženě čekají.“

Když se na něco blaženě čeká, tak to většinou nepřijde. A vzhledem k tomu, jak si velcí hráči hrají s trhem – to co naznačuje TA většinou – přesně nepřijde. Po proražení rezistence a „potvrzení“ přijde místo prudkého růstu prudký výplach. A po něm zase naopak rychlý růst který zlikviduje pákové obchodníky na shortech. Je naprosto jasné že tohle není organický trh, ale trh který je silně manipulován. To ale zase tolik nevadí, protože i velcí hráči mohou trhem manipulovat, ale nemohou trvale otáčet trendy. Proto je dobré TA sledovat, ale podle jejích běžných rad se neřídit. Mně se osvědčilo „chytání padajících nožů“ a naopak při „potvrzení průrazu resistence“ prodej. Navzdory radám obchodníků tradujících podle TA. Prostě jednoduché „buy low, sell high“. Místo těch toužebně očekávaných 37k bych tipoval tak max 35k, spíše 33k. Pravděpodobnější je ale retest onoho lokálního dna 27k. Časem bude i z těch 30k rezistence.

Vojtech

Přesně tak. Při chytání nožů se ohlížím zejména na rsi a f/g indexy, už tolik ne na statické supporty – v netrendujicim trhu (již rok jsme v širokém range) stejně nefungují. A při odrazu prodávám vždy poblíž vytoužené rezistence, níže.

Milan
Hodnocení článku :
     

Tak je třeba poznamenat, že těch 26k se dosahlo hlavně díky krachu Luny, pak už se to medvědům (zatím) znova nepodařilo stlačit níže, než k 28k. Bude záležet na akcích, jestli kam se posunou. To by mohl být platný impulz pro oba směry.

Vojtech

Ne, ne, krach Luny byla jen záminka. Vždy když jde o velké pohyby dolů je třeba vhodné záminky – jinak by si všichni milí ovčané mohli brzy snadno dovodit, že trh je silně manipulován. To by manipulátory (market makers) stálo spoustu krásných zelených papírků přece 🤦 35k a 50k sell pressure ve dvou dnech jistě není důvodem takového dumpu. Navíc v situaci dopadu na tak dlouho vytoužené „dno“ 30k, kde přeci „každý nadrzene seděl a čekal, až mu padnou do klína btc ve slevě roku“. Protoze, jak se všude bujaré troubilo do sveta, „pod 30k se už nikdy nepodivame.“ Závěr je tedy jednoduchý – retail už delší dobu btc nezajima. Ne na těchto cenách aspon. Na 30k žádné davy nesedely… A tak to manipulátoři budou posílat znovu a znovu níž a níž. Btw – vzpomeňte, kolik btc se zobchodovalo v jednom dni při pádu z 42k na 30k před rokem – tuším, že 19. nebo 21.5. to bylo. Kdyby strong hands a davy chtěly na současných cenách nakupovat, žádný krach jakéhokoliv shitcoinu by na tom nic nezměnil.

LHTS

Trochu oponuji, loni na jare/ v lete trvalo tri mesice nez jsme se posunuli k novemu ATH. A cena se v tomto obdobi pohybovala na cca 30ti tisicich. Kdo chtel a mel pripravene penize, dobre nakoupil. Nicmene UPLNE souhlasim s tim, ze se Luna vyuzila k otestovani likvidity na nizsich cenovych hladinach pod 30 tis. Ted jde o to, hlavne hodne vystrasit retail, aby prodal na urovnich cca 25-30tis. Je to dobre videt na altcoinove scene. Velci hraci stahuji svuj kapital do BTC a pridavaji tak dalsi strach do trhu. P.S. IMHO Spousta kvalitnich altcoinu je pri tom na velmi dobrych nakupnich hladinach.

Poslední editace 2 měsíců před přes LHTS
Vojtech

Myslím, že nejsme ve při 🙂 Tedy až na ty velmi dobré nákupní hladiny na altech. Já to vidím tak, že teprve se k nim začínáme blížit. Kupř. xrp, ada v pásmu 20-30 centů může být dobrá cena na první dokup. Near pod 4$, ale spíše až kolem cca 2,6$, xmr cca 90-100$, Ltc cca 45$, atd. Odtud níže budu tedy prikupovat já. Ostatně zdaleka ne ze všech uvedených jsem stačil včas vylézt a tak asi není divu, že chci ředit poradnym ředidlem, ne čajíčkem 😃

Poslední editace 2 měsíců před přes Vojtech
Fantom

Já to vidím úplně stejně. XMR půjde pod 100usd, XRP pod 0,3 či 0,25 usd. Ještě si pamatuju jak jsem ho nakupoval pod 0,2 usd 😀 Ale myslím že si ještě docela počkáme. Opravdové dno na kryptu očekávám až příští rok. Klesáme totiž hrozně pomalu.

Vojtech

Jj. Já si tedy netroufam hádat až tak daleko, ale do konce léta se takových cen, pevně věřím, dočkáme. Xrp těsně po oznámení žaloby pamatuji jak několik dní rangeovalo v pásmu 0,19-0,21 … a já nenašel odvahu do něj vlézt 😂 Byl jsem tehdy v kryptu a současně i tradingu úplný zajíc. A zajíc jsem pořád, i když už trochu povyrostlejsi 😎 Jinak připouštíme i variantu, že to brzy může nabrat velmi rychlý spád. Napr. 10.6. CPI data. Případně pokud dxy znovu prorazí pásmo 102,5. Potenciálních spouštěčů paniky je ve hře stále dost. A instinkt mi říká, že to současné ticho může být to pověstné „před bouří“. Zvlášť množící se zprávy o tom, jak akcie dosáhly své dno, majitelé firem ty své masivně vykupují, … no … 🤔

Fantom

Za pár měsíců se ukáže, že 25-30k zase není až tak dobrá cena pro nákup. Na oněch toužebně očekávaných 45-50k (tam někde by měla být ta horní hrana „range“ – nebo až 55k?) se jen tak nedostaneme. Není kdo by tam cenu vytáhnul – retail ztrácí zájem a velcí hráči to za něj neudělají. Vzpomeňte na ta prohlášení z loňska, že BTC už NIKDY nepůjde pod 50k! 😀

Lhts

To vytažení ceny pro velké hráče je podobně snadné jako sražení ceny. Postupuje se po rezistencích a supportech a v rámci nich se dále obchoduje. Co asi udělá retail když se cena několik týdnů bude pohybovat v range 42 000 až 47 000 $ no nevydrží to a nakoupí. Atd.

Fantom

No, uvidíme. Já si myslím, že retail bude mít brzy úplně jiné starosti, je to ostatně vidět už nyní. Velcí hráči si testují trh a zdá se, že nahoru se mu moc nechce. A kdybychom se dostali přeci jen do toho pásma 42-47k, tak tam bude opravdu retail nakupovat? Zeptejte se diskutujícího „Neználka“, nedávno se tu svěřil s tím že nakoupil vysoko a je ve ztrátě. Ten by tam dostal šanci vystoupit s malou ztrátou nebo dokonce na nule. Tuhle šanci ale on a ti co nakoupili na podobných cenách podle mne dlouho nedostanou (možná že už nikdy…), velcí hráči mu to už nedovolí-chytil se do pasti, stejně jako mnozí další. Oni nám opravdu vidí do karet a poznají jestli je šance na nové FOMO – podle všeho se zdá že nadlouho není. Jsme na „market cycles“ na dlouhé skluzavce dolů a opravdové dno je až na dně propasti, jen tam půjdeme dost dlouho a často si trochu povylezeme.

Kenny

Po pravde jsem zvedav co budes psat az se bude BTC tocit okolo 100k… Kdo se v tu chvili bude citit „v pasti“.

AjRep

Když byl btc nad padesát a výše, tak tu po fantomovi nebylo ani vidu ani slechu. Možná je to bot, který se aktivuje jen při poklesu .. 🙂

Fantom

Haha. A že jste se neukázal, když jsem psal o tom že tu „někteří“ píší o tom, že čekání na 30k je jako „čekání na Godota“. Tohle jste psal právě vy. Ani jste potom pana Godota nepřišel pozdravit. Přijdete až budeme na 20k?

Roland Spanik

Fantome mi se tvé názory líbí. 👍 Doufám ze nám to neujede😬

Fantom

Díky 🙂 Obecně se říká, že největší chyba jakou člověk může udělat při investování na akciovém trhu (kyptotrh je podobný, jen ještě mnohem více rizikový) je, že ve strachu že mu „ujede vlak“ naskočí za mnoho peněz (často za vše co má k dispozici) na ceně která mu připadá výhodná. Potom se trh otočí začne padat a ten člověk už ani nemá prostředky aby dokupoval a tím „ředil průměrnou nákupní cenu“. Jen sleduje, jak se mu zmenšuje hodota investice, často to nevydrží a prodá s obrovskou ztrátou. Rolande, pokud máš strach „že Ti ujede vlak“ tak klidně, ale určitě jen menší částku – tak maximálně 10% z částky kterou máš určenou pro krypto investuj (ale s obecně s částkou určenou pro krypto počítej jako s „superrizikovou“ investicí, která se Ti nemusí vrátit – rizik je mnoho, nejhorší je krach burzy – sebelepší obchodník nic nezmůže …). Tak nebudeš mít strach z ujetí onoho vlaku. Sám za sebe ale říkám – mám nyní 100% svojí částky určené pro krypto v BUSD/USD – Binance/Kraken. A nemám problém s čekáním na lepší cenu. Rolande, když jsi mimo trh, tak si vždy můžeš zvolit vstupní cenu a i při menším růstu prodat a těšit se i z malého zisku. Pokud už máš naopak zainvestováno a za hodně, tak asi budeš trnout strachy aby cena nepadala a Tvoje investice se nezmenšovala. Trpělivost je nejdůležitější vlastnost na trzích. Při čekání na nákup i na prodej. Jednoduchá rada – když cena klesá a připadá Ti výhodná, tak za málo nakup (klidně si dej další ordery na ještě nižší částky také za málo) a čekej – při růstu buď prodej a raduj se ze zisku a čekej na další příležitost nebo při propadu dále dokupuj – vše podle předem připraveného plánu a bez zbrklých rozhodnutí. Já to budu dělat právě takhle i kdybych měl čekat další rok nebo ještě déle.

Rob

Je vidět, že to s lidmi myslíte dobře, Fantome. Pod tento váš komentář bych se klidně podepsal sám. 😉

Fantom

Díky za podporu Robe 🙂

AjRep

OK, podcenil jsem sílu černých labutí (bylo to ještě před válkou, že). Ale to rochnění se ve výhradně pesimistických prognózách mě prostě irituje.

Rob

Tak tady bych se Fantoma rád zastal. Za prvé je tu o něm vidu a slechu už roky a stejně tak, když bylo ATH kolem 70k. Tehdy byl jako jediný ochoten diskutovat o realistických cenách ve střednědobém horizontu. Byl jsem u toho. Tak prosím opatrně. 😉

Fantom

Jak by se mohl cítit v pasti někdo kdo do BTC neinvestoval? Asi jako ten kdo nekoupil akcie Apple před 10 lety? Jako těch 95% lidi co krypto nemají? Zkus se zeptat lidí co krypto nemají zda jsou v pasti. Počkám na lepší cenu. Já si totiž na rozdíl od těch co mají většinu v kryptu můžu zvolit kdy vstoupit. Čekám déle než rok a klidně budu čekat další. Nemám s tím problém. V mezidobí obchoduji jen malé částky, doba na vstup all in je ještě daleko. A jestli se pletu a příští měsíc bude 100k? Nevadí, počkám si na prasknutí bubliny kdyby to mělo být z 500k na 90k😀. Ta bublina totiž jednou prasknout musí, to je ekonomická zákonitost. Ale šance na 100k letos je velmi malá, graf to ukazuje jasně.

LHTS

V tomto kontextu nejdou dost dobre dohromady vase znalosti a vas obchodni pristup. Zrejme jste se nekdy hodne spalil, takze to docela chapu.

Kenny

Osobne si myslim ze tva prohlaseni jsou spise vice z oblasti „prani je otcem myslenky“. Nekdo tu i psal ze crash Luny a prakticky okamzita nabidka 80k BTC na trh nesrazila cenu BTC, tak to uz je na me silny kafe. Ok, kazdy verime necemu jinemu. Ja verim tomu, ze vyvoj ceny BTC je hodne nevyzpytatelny a vsechny predikce jsou jen vesteni z kristalove koule, obcas se neco podari typnout a obcas ne.
A pokud ma system BTC upadnout a ukoncit svuj zivotni cyklus tak to bude za hoooodne dlouho (mnoho let).

Fantom

OK. Každý máme svůj přístup. BTC je vážně nevyzpytatelný, to je jasné. Mně to jen nyní připadá jako obecně hodně špatná doba pro investice – padá úplně všechno, ani zlatu se nedaří. Investoři utíkají do amerických dluhopisů. BTC se ukazuje ne jako uchovatel hodnoty, ale jako rizikové aktivum a ty asi nyní čeká těžké období.
Snad ještě k tomu kdy bych se já cítil „v pasti“. Kdyby poklesl BTC pod 25k a potom prudce pod 20,15,10k -na všech těchto úrovních hodlám nakupovat. A kdyby potom šel BTC ještě pod 5k a pod 3k tam už bych dokupoval za poslední zbytky fiatu. A kdyby potom BTC klesal stále dál až k 1k. Potom bych se asi opravdu cítil v „pasti“, snažil bych se alespoň přejít na páry crypto-crypto. Tohle je ale jen příklad, protože za podobné situace při padajícím BTC bych se kromě něj zaměřil na moje oblíbené alty. Obecně mám prostě lepší pocit, když jsem mimo trh s volností výběru vstupu, než když jsem v pozici a cena klesá – to je obecně psychická záležitost, a to má každý nastavené jinak. Jinak cryptu obecně samozřejmě přeji úspěch, to bych jinak ani nemohl uvažovat o nákupu. 🙂

AjRep

No tak konečně máme odhalené tvoje psychické zázemí a tím i původ tvojí argumentace. „Cítím se lepší, když jsem mimo trh, proto vždy doufám jen v pokles.“
Já to mám přesně opačně, protože jsem přesvědčený hodler. Tudíž vždycky vidím spíš ty pozitivní signály a jsem si jist, že v budoucnu bude trh zase jen stoupat. Připouštím, že to asi také není úplně objektivní, ale z dlouhodobého hlediska (posledních 6 let) to rozhodně vychází.

Fantom

“Cítím se lepší, když jsem mimo trh, proto vždy doufám jen v pokles.”
Takhle přesně jsem to ale nenapsal.
Taková interpretace by znamenala že bych nikdy nechtěl nakoupit – kdyby měla cena neustále klesat (jak mi podsouváš) tak bych přece nakonec vždy skončil na nule. To bych přece nevstoupil nikdy.
Ale zase já alespoň vím, kde je původ tvých zlostných reakcí ne mé příspěvky („iritace z rochnění se v pesimistických prognózách“) 🙂
Bitcoin za celou dobu své existence nezažil finanční krizi. Ta možná začíná až nyní. Přesto ale už prošel cestou prasknutí bubliny a nového růstu a k tomu se, domnívám se, znovu blížíme.
Nakupovat při poklesu je jen technika obchodu, která mi připadá přirozenější než nákup při růstu, i když jej doporučuje TA („potvrzeni…“).
Při nižší úrovni ceny/poklesu je vyšší pravděpodobnost obratu a růstu, alespoň pro mne. Rozhodující je ale samozřejmě kvalita aktiva.
Fungovat může samozřejmě oboje (metoda vstupu), ale také nemusí.
Jen je tam ta úvaha, že je lepší nakoupit levněji než dráže, i když člověk samozřejmě neví, kam se hned po nákupu cena vydá.
Hodlerem bitcoinu asi už nikdy nebudu, ale u altů si to dovedu představit.
Rozhodně tu nechci hanit krypto, jsem jeho fanoušek jako snad všichni tady. Jen se snažím zůstat nohama na zemi a případně i distutovat výhody a nevýhody jednotlivých kryptoměn.
Nebo mít komentáře k vývoji na trhu. To že predikuji další pokles souvisí s tím že v současné době stále považuji hodnotu BTC i celého kryptotrhu za extrémně nadhodnocenou. A negativní vývoj v celosvětové ekonomice celou situaci ještě více umocňuje.

Stephanos

Souhlasím a vidím to dost podobně. Pro nákup mám stanovenou hranici poklesu na dvěstětýdenní klouzavý průměr. To je teď kolem 22k. Až se cena dostane pod něj, začnu postupně po desetinách sumy určené na BTC přikupovat – po každém dalším poklesu o 20 %. Tím budu mít „předplacený“ možný pokles k 3k (při výchozí ceně 22 k). Tak bych teoreticky pokryl i návrat k minimům z prosice 2018. Možná ale z té sumy použiju jen menší část. To nevadí, zůstane aspoň víc na příležitosti jinde. Ten klouzák se už potvrdil jako silný support, takže i kdyby šel kurz hluboko pod něj, tak se ho pravděpodobně pokusí otestovat aspoň ze spodu jako rezistenci. Ale hlavně je to pro mě důležité orientační vodítko, které mi brání podlehnout FOMO a dalším ukvapeným rozhodnutím. Ten kurz se k němu dříve či později dostane, ať už to bude za jakoukoliv cenu. Počkám, i kdyby to mělo trvat roky.

Poslední editace 2 měsíců před přes Stephanos
LHTS

A co budete behem tech let delat?

Libor

Takto to vyzerá, keď na super rizikovom krypto „trhu“ operujú super konzervatívni „traderi“. Je to podobné tomu ako keď do kasína si príde zahrať ruletu borec s tým, že vsadí 100 korún na červenú, ale až potom, keď 10x po sebe padne čierna. A tak iba pri rulete stojí a čaká a čaká a čaká… Načo tam potom vôbec borec chodí, do kasína ? Kasíno nie je čakáreň, ale herňa….. Krypto „trh“ detto…..

Fantom

Kryptotrh je superrizikový, ale ruleta to není. Některé projekty mají co nabídnout a uspějí. 99,9% coinů zkrachuje a skončí na nule, drtivá většina jsou podvody. Štěstí hraje svoji roli, ale není rozhodující. Tedy žádná ruleta. Smějete se kryptotrhu a dáváte zde na odiv svou nenávist k němu, ale časem se z něj stane běžná součást světové ekonomiky, třeba jakou jsou dnes trhy komodit. Důvod proč nyní volím onen „defenzívní postup“ (ta vaše posměšná sázka na barvu v kasinu) je ten, protože jsme právě v cenové bublině a hledáme dno. Tedy pravděpodobnost poklesu je větší než růstu. V dalším bullrunu to bude naopak.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: