02.01.21 Technická analýza XMR/USD – Malým FUDem k výplachu?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

V rámci dnešní analýzy se budeme věnovat pouze Moneru (XMR), neboť rok skončil a já bych chtěl každý jednotlivý alt rozebrat trochu komplexněji. Tudíž v několika následujících analýzách se budeme vždy věnovat pouze jedné minci. V každém případě jsem Monero vybral pro dnešek záměrně, protože má za sebou relativně tvrdý výplach.

Kdo by čekal, že pouhé delistování na Bittrexu způsobí takový dump. Ono to má samozřejmě širší kontext, jehož součástí je technika trhu. Stačí, aby byl trh i na vyšších časových rámcích krapet přepumpovaný a pak k tomu zmíněná blbost, aby cena dumpla. Chtěl bych určitě všechny své čtenáře upozornit, že se vrací nešvar, který tu nějakou dobu nebyl.

Tím je tzv. FUD, které skutečně za určitých podmínek může dost s trhem zamávat, i když to ve skutečnosti nemá vůbec valný fundamentální význam. S rostoucí cenou roste pozornost ze strany retailu, institucí a médií. A nejen těch, i všemožných státních orgánů, které mohou dělat bububu a senzacechtiví novináři to pak rozmáznou.

Za této situace úplně stačí, aby se k BTC negativně vyjádřil nějaký čínský regulační orgán, a budou se dít věci. Poslední tři měsíce jsme především krmeni bullish zprávami, ale občas se do světa může dostat i něco negativního. Určitě s tím tedy počítejte.

Aktuální situace na 1M TF XMR/USD

Začneme s měsíčním grafem, kde bych chtěl zhodnotit celý rok 2020. Leden 2020 byl velmi silný a zdálo se, že i únor zavře růstově. Ovšem díky pandemii koronaviru se to jaksi pokazilo a došlo k zamítnutí, což trh přivedlo na nové low. Monero se nicméně dokázalo rychle vzpamatovat a do konce roku jsme mohli sledovat stabilní cenový růst. Trend je nepochybně bullish a pokud se nic výrazně nepokazí, bullish zůstane i aktuální rok.

Pokud jste hodleři, měsíční graf by pro vás mělo být naprosté gró. Vlastně nic jiného než měsíční graf ani nepotřebujete. Každopádně od ročního low až po roční maximum činilo zhodnocení na 550 %, což není vůbec málo. Co se týče vstupu do nového roku, tak ten jak víme, nebyl pro Monero zrovna příznivý. Zatím se ovšem jedná pouze o relativně slabou korekci.

Leč, pokud by trvala i třeba celý leden, mohlo by být pročištění dost hluboké a pravděpodobně bychom atakovali cenové úrovně okolo 100 USD. Kolem zmíněné ceny lze předpokládat i nemalou poptávku. Co se týče bull volume, v konotaci na velikost jednotlivých měsíčních svící, je dost střídmé. Jestli má bull run pokračovat, nákupní objemy musí stabilně stoupat.

Indikátory

Měsíční RSI zatím nějak extra bullish není, protože se nepodařilo překonat magických 70 bodů. Nicméně pozitivní momentum vydrželo dlouho silné. Pro MACD platí to samé, pozitivní momentum každý měsíc sílilo. Uvidíme ještě, jak zavře leden.

Aktuální situace na 1W TF XMR/USD

Na týdenním grafu je lépe vidět, že došlo k dost tvrdému zamítnutí na S/R levelu 169,7 USD. Chvíli se zdálo, že se breakout podaří, ale v konotaci na FUD nebylo holt zbytí. Co se týče aktuální podoby svíce, jestli i takhle zavře, je to dost bearish. Čekal bych proto, že minimálně celý zbytek ledna bude červený. Nicméně k týdennímu close zbývají ještě necelé dva dny, takže se ještě dynamicky může vše změnit.

V každém případě je tzv. golden pocket na fibonacciho posloupnosti u S/R levelu 82,836 USD. Ovšem dle Volume profile není zrovna řečená úroveň kdovíjak silná. Což vůbec nevadí, protože nejvíce podstatné je, že bod kontroly (POC) je postupně výš. Když z toho budeme vycházet, nové POC se za rok 2021 může vytvořit mnohem výš. Jinak by určitě cena neměla klesnout pod S/R hranici 71,394 USD, což se na 95 % asi nestane.

Indikátory

Týdenní RSI bylo už dvakrát v docela vysokých úrovní (cca 77 bodů), což je bezesporu velmi bullish. Leč trh má evidentně problém nad těmi 70 body setrvat delší dobu. Popsané není vyloženě špatně, protože trh dostane šanci alespoň na krátká pročištění, díky čemuž je expanze udržitelnější.

Vývoj křivek MACD nemá nějak strmý sklon, což prostě dokládá, že Monero má vcelku zdravý růstový trend. Avšak na histogramu je medvědí divergence. Pokud tedy bude týdenní close dost bearish, hrozí její uplatnění.

Aktuální situace na 4H TF XMR/USD

Na 4H grafu vidíme mnohem precizněji, jak hluboký ten dump byl. Monero hlavně původně vypadalo, že by mohlo brzo prorazit. Ovšem delistování z Bittrexu to jaksi pokazilo. Cenový pokles se tedy zastavil až na S/R levelu 130 USD, což je jedna docela silná úroveň a je ve vyobrazené části i bod kontroly (POC). Tudíž není až tak překvapivé, že zde trh zareagoval.

V těchto chvílích trh zase ožil, díky čemuž cena útočí na S/R level 142 USD. Jestli Bitcoin trh dostatečně potahá, pravděpodobně se kurz Monera nad řečenou úroveň dostane. Musím však upozornit, že bull volume je nicotné v kontrastu s bear volume. Lidé fakt zpanikařili a houfně prodávali. I když BTC nyní celý kryptotrh zase tahá, bude trvat, než se ten kapitál do trhu vrátí.

Indikátory

Na RSI se pokles zastavil na hraničních 30 bodech. V bull marketu tato úroveň vždy hraje roli supportu. Na okamžik se zdálo, že tu hraniční úroveň pokoříme, ale nakonec byli nakupující v obraně úspěšní.

Závěrem

V době psaní této analýzy trh zase ožil, což je podle mě reakce na nesmírně bullish close Bitcoinu za minulý měsíc. Altcoiny ovšem nemohou předvést nic extravagantního, dokud na BTC nedojde ke korekci. Pak teprve může přijít ta pravá alt season. Nyní pumpuje především Bitcoin a vše ostatní je hrozně vysáváno.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Milan S.
Hodnocení článku :
     

Myslím, že většina privacy coinů bude trpět. Požadavky regulátorů jsou v tomto ohledu jasný: soukromí a anonymita je nežádoucí. Hodně lidí si tyto investice rozmyslí.

Reklama: