01.04.20 Technická analýza drahých kovů (Zlato a stříbro) – Drahé kovy se částečně vzpamatovaly, jaký by mohl být další průběh?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V rámci minulé analýzy na drahé kovy jsme měli čerstvě po tvrdém pádu na trzích se zlatem a stříbrem (CFD). Ztráta byla markantní a s největší pravděpodobností to bylo způsobeno hromadným zbavováním se všemožných derivátů, jako jsou futures a swapy (CFD). Když panuje na trzích velká nejistota, tak prostě chcete mít zlaté cihličky v trezoru pod podlahou, a ne to mít jenom jako „papír“ u libovolného brokera.

Z čehož vyplývá, že deriváty jsou rizikové VŽDY, a to bez ohledu na to, co je podkladovým instrumentem. Tudíž je nesmysl si myslet, že když je krize, tak lidi budou houfně nakupovat futures kontrakty na zlato. Je to velký omyl, neboť vzroste poptávka především po jeho fyzické podobě, a to trvá delší dobu, než se na ceně projeví. A to především proto, že za fyzické zlato se platí cash a není zde možnost vysokého marginu.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato

analýza zlato

Trh se zlatem se během pár dní solidně spravil, protože většinu předchozích ztrát se podařilo hned zasaturovat. Byl to tedy dost nepřirozený pohyb, ale ne překvapivý, neboť trh byl dlouhodobě dost silný. Otázkou ale zůstává, zda to takhle vydrží i nadále. Hladina 1 454 USD/unce se prokázala už v minulosti, že je hodně relevantní úrovní, se kterou se dá počítat i teď. Nicméně volatilita se soustavně drží vysoko, a proto se nedá úplně vyloučit, že se k supportu nevrátíme.

Ty emoce na finančních trzích samozřejmě přetrvávají, a proto je pochopitelné, že před sebou vidíme určité váhání. Ovšem i tak se z dlouhodobého hlediska počítá s tím, že drahé kovy budou v price action excelovat a to právě díky recesi, která je bohužel neodvratná. V rámci pullbacku se cena zlata vyšplhala až k S/R levelu 1 650 USD/unce, ale pak hned následoval pokles k S/R levelu 1 564 USD/unce. Na této úrovni kurz pozitivně zareagoval a pořád platí, že je tu slušná volatilita. Respektive, na tento typ trhu je to volatilita nadprůměrná.

Indikátory

Co se týče indikátorů, tak hraniční úroveň 30 bodů se potvrdila jako support. Díky tomu se trh ani do přeprodané části indikátoru nepodíval, což lze považovat za pozitivní faktor. Co se týče MACD, tak zde máme čerstvě po bullish crossu. Nicméně pozitivní momentum znatelně slábne a další takový vývoj není tedy zaručen.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro

analýza stříbro

Trh se stříbrem byl vždycky slabší, a proto byl i propad daleko markantnější. Vlastně se tím drastickým poklesem dostal do cenových relací z roku 2009. Pullback byl v relativních číslech větší než na zlatu, ale vzhledem k tomu, že pokles byl mnohem hlubší, tak se povedlo umazat zatím menší část předešlých ztrát. Co je ale nejpodstatnější, je fakt, že v rámci pullbacku se kurz dostal zpátky nad 13,5 USD/unce. A to kvůli tomu, že je kolem 14 USD dosti silné pásmo podpory. Jakmile se růst ukončil a následoval pokles, tak byl zastaven v již řečeném pásmu. Z technického hlediska je pro stříbro teď důležité, aby nekleslo pod tyto cenové levely.

Jinak by to s budoucím průběhem nemuselo být tak slavné. Bohužel u stříbra ten fundament moc dobrý není, neboť průmysl po celém světě dostal masivní ránu a poptávka po tomto drahocenném kovu rapidně klesla. A nelze předpokládat, že křečci, kupující cihličky do trezoru, tu cenu sami zvednou. Každopádně jestli se cena za unci zase propadne pod 13,5 USD/unce, tak s vysokou pravděpodobností časem pokoříme i lokální low, které je na S/R levelu 11,761 USD/unce.

Indikátory

Dno na RSI je hodně hluboko – 12,55 bodů, což je jen potvrzení toho, co vidíme z price action. Trh se stříbrem na tom moc dobře není, ale to je jen konstatování očividného. Na MACD proběhl čerstvě bullish cross, tak uvidíme, zda to bude mít pozitivní vliv i na budoucí vývoj.

Závěr

Věděli jste, že na Bitfinexu můžete obchodovat zlato skrze jejich Tether, který je prý krytý skutečným fyzickým zlatem? To moc Bitfinexu nevěřím, ale je to zajímavý nápad, protože se tím vyhnete derivátům, jako je CFD či futures. A CFD je koncepčně dost velký podvod, a proto jsou země, kde jsou tyto kontrakty i zakázané. Třeba Spojené státy americké. Škoda jen, že je na tom Bitfinexu volatilita tak otřesná. I cena se dost liší od spotu.

Každopádně, zlato je na tom ještě vcelku dobře a je z toho cítit síla. Ze začátku recese se masivní propad předpokládal a zatím to není nic hrozivého. Stříbro je na tom už hůře a nejspíš se z toho bude vzpamatovávat déle a ještě předtím se mohou objevit nějaké velké propady. Ovšem potenciál růstu (v relativních číslech) je u stříbra mnohem větší než u zlata, což dokazuje historická price action. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jimbo

Zlato ve nasi mene jede dost dobre. Skoda ze neni zadne dostupne, chtel jsem koupit dip kdyz bylo 1450 USD, ale nikde neni fyzicke zlato dostupne…

Martin

joo tos měl v listopadu 😀 (pro ksefty nad pul mega (i min,ale ted jak neni meli nejaky limit,treba se poptat) zkus zlatak.cz tam jsem kupoval kdysi ja,ted spokojene drzim,mozna otocim pred dalsim rustem..

Jimbo

Ja sedim na fyzickem od minuleho roku kdy bylo za 30k chtel jsem jen prikoupit nez se inflace rozjede na max, ale prachy co jsem mel navic jsem nakonec nasypal do tezaru meli brutalni propad, ale upside je tam dost solidni, verim ze par znich udela 10-20x bez problemu.

spot_img