01.03.21 Technická analýza BTC/USD – Snaží se býci ještě o zvrat?

4.6
(25)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Jak jste si jistě všimli, býci se na trhu s Bitcoinem (BTC) včera k večeru trochu probrali k životu. Ovšem jejich aktivita začala příliš pozdě, takže už nedokázali jakkoliv zvrátit podobu měsíčního close. Upřímně ani moc nechápu, proč býci ukončili svoji pasivitu tak pozdě. Když by Bitcoin rostl už v sobotu, měsíční graf mohl vypadat úplně jinak.

V každém případě v dnešní textové analýze na Bitcoin do určité míry zopakuji některé informace, obsažené ve včerejší video analýze. Ale pouze stručně, takže pokud chcete komplexní náhled na trh, shlédněte nedělní analýzu.

Panikou do pekel

Abych vše ještě jednou uvedl na pravou míru, sentiment je vážně jak ode zdi ke zdi. Respektive chci poněkolikáté upozornit, že na trzích nikdy neexistuje žádná jistota. Jsme schopni identifikovat nějaké faktory, které zvyšují riziko na trhu, ale to automaticky neimplikuje, že se trh s BTC sesype jako domeček z karet.

Na trzích se mohou odehrát i zdánlivě nepravděpodobné věci a my se jejich opodstatnění můžeme dopátrat až po delší době. To poselství je tedy takové, že není radno jakkoliv panikařit a je potřeba mít plán, který je i třeba modifikovat na základě již známých rizikových faktorů.

Aktuální situace na 1D TF TLT

Jak jsem se vyjadřoval v minulých analýzách, short interest na amerických vládních dluhopisech (20+) přesáhl už dokonce 16 %, což je znakem obrovského pesimismu a dluhopisový trh je tedy očividně přeshortovaný. Cokoliv nad 10 % je zkrátka už hodně. Těch 16 % je už dva týdny starý údaj a dost netrpělivě čekám na jeho aktualizaci.

Jenom zopakuji, že přeshortovaný trh dřív nebo později čeká short squeeze a návrat do nějaké tržní rovnováhy. Vzhledem k price action ze čtvrtka a pátku už možná k řečenému short squeezu dochází. Respektive jsme asi na jeho začátku, neboť za dva dny se ten trh asi moc nepročistí.

V každém případě byly za čtvrtek a pátek denní objemy 3-4násobné oproti normálu. Tudíž se na trhu něco odstartovalo a my nyní musíme netrpělivě vyčkávat, jaké bude pokračování. Bylo by vskutku zvláštní, když by se jednalo o jednorázovou záležitost.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

Únor je tedy definitivně za námi a my díky tomu máme finální podobu měsíční svíce. Můj osobní názor je takový, že je poslední svíce vzhledem k dlouhému hornímu knotu dost bearish. Kromě toho i lednová svíce byla hodně bearish povahy, takže máme vedle sebe hned dvě svíce, které mají dlouhé horní knoty, což je markantní zamítnutí.

I když lednová svíce vypadala tak, jak vypadala, býkům byla její podoba dost ukradená a stejně se nakupovalo. Což osobně přikládám té dosavadní setrvačnosti trhu a sentimentu, který byl plný euforie. Leč i řečené má dvě strany mince, protože za únor Bitcoin sice moc pěkně expandoval, ale objemy byly lehce nadpoloviční oproti lednu.

Tudíž zmíněná expanze byla možná především díky slabé aktivitě prodávajících. Máme tedy dvě měsíční bearish svíce vedle sebe a ta čerstvější má znatelně nižší volume. Co z uvedeného odvodit? Že se zvyšuje šance na to, že nakupující si své „buy the dip“ mohou rozmyslet.

Avšak není vůbec vyloučeno, že překonáme 60 000 USD. Třeba v USA brzy schválí tolik skloňovaný fiskální balíček a příjemci transferů začnou nakupovat Bitcoin. Ty miliardy dolarů by trh rozhodně pushlo nahoru. Těch možností, které mohou trh významně ovlivnit je zkrátka mnoho.

Indikátory

V těchto chvílích je měsíční RSI téměř na 90 bodech, což je docela dost. Nicméně se jedná o vysoký časový rámec, který se může zdržovat na extrémních hodnotách i několik měsíců. Každopádně by neměly hodnoty indikátoru spadnout pod 70 bodů. Za předpokladu komplexnější korekce nesmí hodnoty indikátoru klesnout příliš nízko. Pro bull runy je typické, že měsíční RSI zůstávají 70+.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Nyní se dostáváme ke 4H grafu, kde můžeme sledovat pěknou rotaci s průrazem downtrendové struktury. Samotný odraz byl dost zajímavý, neboť na pár okamžiků se zdálo, že půjdeme brzy otestovat 42 000 USD, ale z ničeho nic někdo během pár minut do trhu hodil relativně mohutné nákupy.

Vzhledem k té špatné likviditě by si toho všiml i slepý, takže trh přirozeně zareagoval růstem. Respektive zmíněný nákup ostatní býci chápali jako signál k nákupu. Upřímně jsem moc neporozuměl, proč kdokoliv čekal s tak velkým nákupem dvě hodiny před koncem měsíce. No, cena tedy už asi dvanáct hodin soustavně stoupá a je velmi blízko S/R levelu 48 183 USD. Objemy zůstávají spíše průměrné.

Zarotuje cena BTC na zmíněné hranici? Prorazíme? Kromě toho je dost blízko i křivka exponenciálního klouzavého průměru s periodou 55 a my víme, že během minulého týdne došlo ke dvěma zamítnutím. No, uvidíme, jak otestování dopadne. Třeba býci chytí druhý dech.

Indikátory

Po týdnu se povedlo křivce RSI překonat 50 bodů, z čehož vyvozujeme, že nakupující jsou zase aktivnější. Každopádně bychom mohli brát dvojnásobnou býčí divergenci za uplatněnou. Ale načekali jsme se.

Závěrem

Ono je to hrozné dilema, protože ceny moc pěkně spadly, takže motivace nakupovat je samozřejmě obrovská. Leč uvedená motivace je především o emocích, neboť kromě odrazu v blízkosti S/R levelu 44 000 USD a uplatnění divergencí na 4H RSI těch nákupních signálů trh moc nevygeneroval. A i kdybychom prorazili několik S/R úrovní, stále se může jednat jenom o retracement. Jo, aktuální situace není jednoduchá.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 25

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Hodnocení článku :
     

Na tomhle je zajímavý, jak se vžil narativ o Bitcoinu jakožto uchovateli hodnoty. Přitom když bych si nechal prachy v bance, mám, řekněme, za rok o 2% méně. Tady mám méně o 40% během týdne 😀 Chápu, že se na to člověk musí dívat z dlouhodobého hlediska, ale minimálně to nevypadá úplně ok, když na grafu jsou vlny (co vlny, to je tsunami) jak blázen.

Ale jinak dávám 5 hvězd 😛

Poslední editace 3 let před přes Michal
Max II.

řekl jste to správně, je třeba se na to dívat z dlouhodobého hlediska. Pokud dáte peníze do banky, za rok příjdete o 2-3%, u BTC např. za loňský rok by vaše peníze byly zhonoceny několikanásobně.
Že byl pokles o 40%? To je hodně vytržené z kontextu, teď mohu oponovat, že BTC na začátku roku dělal 40% týdně pravidelně nebo že se za měsíc dostal ze 20tis. dolarů na 50tis. dolarů.
Když se podíváte na minulý vývoj BTC, jsou tam propady 80% a více, ovšem v současnosti (nepočítám korona propad) jsou pády 25-30%, tj. propady jsou % menší. A s vyšší cenou budou podle mě tyto propady % ještě nižší. Ovšem tohle chce čas, jsme stáe ještě na začátku vývoje celého krypto trhu.

aaaa

Všiml sis toho, že porovnáváš týden a rok? Teď porovnej kdybys nakoupil před rokem a prodal teď – kolik bys měl procent?

Jiří

jj, je to dlouhodobý uchovatel, není to na pár měsíců. Ale dlouhodobě zatím bez debat. 😉

Fantom

Dobrý postřeh a tolik mínusů… . Asi další projev FOMO. Zlato si jakožto uchovatel hodnoty budovalo svoji pozici tisíce let. BTC tu je 10 let. Stále exitstuje určitá nenulová pravděpodobnost, že za 20 let po něm zbude jen poznámka v odborné literatuře. Na první pohled se nyní může zdát, že zlato svoji pozici ztráci ve prospěch BTC. Jenže podle mě to je právě důkaz současné chamtivosti. Na zlatě je nuda, jdeme do krypta. BTC je v současnosti spekulativní aktivum. Pokud stojí v 10/17 5k, v 01/18 20k, v 03/20 4k, v 12/20 20k a v 2/21 58k tak je to zatím spekulativní aktivum a ne uchovatel hodnoty. Až přijde příští výplach, nalezení dna a nový růst (smysluplný), tak může přijít další pokus.

Matějovo

Zhodnocení BTC,ETH,LTC, atd… Bylo za rok několikanásobné, což předčí jakoukoli banku, nebo podobné instituce. Ale kdo vydrží rok HODL? Tenhle rok jsi mohl nakoupit za teď už přesně nevím, kolik to začátkem roku bylo 20-30K, což se zhodnotilo během měsíce opět na hezkých cca 58K. Ale i kdybys koupil za 50 – 55K, nic se neděje, na konci roku může být cena klidně už 80K, nebo i 100K, kdo ví. Určitě lepší než v bance a jako bonus navíc, dostaneš k tomu adrenalín, pokud se stresuješ s propady 😀

Jiří
Hodnocení článku :
     

Dnes jen jeden postřeh k měsíční svíci. Konzultoval jsem s několika analytiky a zatím jste jediný co bere únorovou svíci jako bearish. Ostatní ji mají jednoznačně jako bullish. Ale jinak slušně shrnuto.

Jiří

Jde o to, že na bearish svíci by bylo potřeba, aby tělo tvořilo max 33% objemu. Což tady je víc a proto jde spíše o neutrální svíci, ale vzhledem k tomu, že negovala lednovou, která byla skutečně bearish, tak se dá považovat spíše za bullish(jen jiný pohled na věc). Dále týdení svíce vypadá sice děsivě, ale opět se nejedná o engulf(Bitstamp = historicky asi nejpřesnější graf), proto ani býci nemuseli vyvíjet nákupní tlak a snahu zavřít týden nad open hodnotou z minuleho týdne, protože engulf nehrozil. Korekci propadu si tak v klidu mohli býci nechat na tento týden a uvidíme kam nás zavede. Podle TA může propad zatím zamířit určitě do oblasti $39k možná $35k. Ale je potřeba se podívat i na onchain data, která zase ukazují, že hodně pomalu v pozadí nakupuje někdo velký po malých kouskách a evidentně ví co si může dovolit na grafu, zatím se neví kdo a já doufám, že se to v nejbližších dnech a snad celý březen ani oficiálně nedozvíme, aby mohla proběhnout zdravá korekce, klidně až po těch $35k. Ale pokud vypluje na povrch zapojení nějaké nové nedej bože velké instituce, tak to může mít opět nepředvídatelný vliv na cenu a půjde to nesmyslně rychle třeba rovnou na 65k. Ale dokud si bude dotyčný subjekt vklidu dál nakupovat na pozadí, můžeme jet pěkně technicky čistou korekci a klidně celý březen. Prostě krok po kroku.

Jan M.

Pan Ing. Jarolím velmi dobře rozumí technické analýze. To bezesporu. Ekonomii taky rozumí. Diplom z ekonomie nedostal jen tak pro nic za nic. Moje výhrady vůči němu jsou jen takové, že podle mě příliš přijímá keynesiánské definice, poučky a pravidla. Nezamýšlí se nad tím, co ty pojmy, pravidla a poučky vlastně znamenají. Už jsem psal o tom, jak nevhodně podle mě vykládá pojmy jako DXY. Chtěl jsem psát i o inflaci, ale nedostal jsem se k tomu. Nyní zareaguji na to, jak vykládá úrokové míry vládních dluhopisů. Toto je titulek jeho analýzy z 26.2.: “26.02.21 Technická analýza BTC/USD – Úrokové míry spikují, nebezpečí pro Bitcoin?” Pan Ing. si v nějaké keynesiánské učebnici přečetl poučku, že zvyšující se úroky treasuries znamenají odliv z rizikového kapitálu typu BTC právě do těch treasuries. Jedno z ústředních keynesiánských pravidel totiž zní, že vládní dluhopisy jsou “naprostá jistota”. Že státy své dluhopisy přece vždycky splatí, obzvláště slavná vláda jůesej. Jenže já si pokládám otázku: Nejsou vysoké úroky treasuries náhodou důsledek otřesné fiskální a ekonomické politiky americké vlády a zároveň otřesné monetární politiky FEDu? Pokud by to byla pravda, vysoké úroky treasuries by byly naopak extrémně bullish pro BTC. Samozřejmě dlouhodobě a střednědobě. Krátkodobě to tak být nemusí, protože vnitřní technické cykly BTC mohou být silnější než pohyby na trhu Us treasuries. Zároveň si však myslím, že vysoké úrokové míry treasuries jsou až sekundárním signálem pro cenotvorbu BTC. Primárními signály jsou zprávy z politiky: Výsledky voleb, návrhy a zavádění nových stimulačních balíčků. Zprávy z FEDu jsou něco mezi primárními a sekundárními signály. Jako terciární signály mohou být zprávy z ekonomiky typu průzkum optimismu manažerů, vývoj exportu/importu, nezaměstnanost atp.

Lakatosh(i)

Tak ono vzdelani a znalosti uplne nejdou ruku v ruce s uspechem na burze/spekulacemi a v kryptomenach tam spis plati “cim hloupejsi sedlak tim vetsi brambory” !

Jan M.

To byste musel definovat, co to je vzdělání a znalosti v oblasti kryptotradingu. Obecně si ale myslím, že jako tvrzení vaše tvrzení není pravdivé. Bez znalostí a bez chápání trhu je to jen tipování a náhoda. Neboli neliší se to nijak od rulety či házení kostkou. Ano, trading je celkově o náhodě a jistota v něm není žádná. Avšak technická analýza a znalost rakouské ekonomie (rakouské, nikoliv keynesiánské) přináší vzorce jistoty, které zvyšují pravděpodobnost úspěchu a ziskovosti. Co se týče pana Ing,, nevíme, jak úspěšný je ve svém tradingu. Z jeho analýz je ale patrné, že je až příliš opatrný neboli až příliš bearish. A je zřejmé, že si vše nevykládá podle rakouské ekonomie, nýbrž část či dokonce velkou část podle keynesiánské. To může mít za následek (nevíme, zda v jeho případě, v případě Fantoma však ano), že Bitcoinu nevěří respektive věří mu příliš málo. A ten, kdo BTC věří málo, na něm vydělá málo nebo je dokonce ve ztrátě. Každý svého štěstí strůjce.

Matějovo
Hodnocení článku :
     

Mě vždy ta TA přijde, jak předpovídání počasí, půjde to nahoru, nebo možná dolů, nebo do boku… jiná možnost ani neexistuje 😀 Jinak hezká analýza, ale pořad tedy nějak nevím KDY tedy do toho vstupovat a vystupovat, protože vždycky, když mám z TA zde nějaký pocit a udělám dle toho nějaké kroky, vždy to dopadne naopak 🙁 A naproti tomu, když udělám něco “jen tak, bez přemýšlení”, tak na tom VŽDY vydělám. Asi bych měl přestat číst TA a řídit se víc pocity, nebo si hodit mincí, pro mě to vždy vyjde lépe, než jakýkoli pokus potupovat dle TA.

liborr

TA je viac o štatistike ako o ekonomike. Nie je to ani o predpovedi ako u počasia. Je to štatistika minulých dát a do budúcnosti sú vždy relevantné obidve protichodné možnosti. Predpokladá sa vždy “výstrel” oboma smermi, hore aj dole. TA sa snaží len odhadnúť možnosti sily dostrelu smerom hore aj dole. Z dlhodobého hľadiska sa to limitne blíži vždy ku pomeru 1:1 pre hore a dole.

spot_img