Ztratí Amerika svou vedoucí pozici ve světě? Podle analýzy to bude v roce 2030

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Spojené státy jsou vedoucí velmocí již dlouhou dobu. S raketovým růstem rozvíjejících se ekonomik se ovšem začalo spekulovat, zda USA udrží svou pozici. Společnost Standard Chartered Plc. se na tento problém podívala z analytického hlediska a výsledky jsou poměrně překvapivé. 

Peníze, peníze… a zase peníze

Spojené státy mají ve světě výsadní postavení. A není to kvůli obrovské armádě. Ta je pouze důsledkem hlavního důvodu. Primárně se totiž jedná o to, že USA jsou prostě nejbohatší zemí světa a tudíž si mohou dovolit například obrovské náklady na vojenskou mašinérii.

Právě ve zbrojení si Spojené státy dlouhodobě drží obrovský náskok na všechny ostatní země. Zatímco druhá Čína v roce 2018 utratila přibližně 200 miliard dolarů na zbrojení, tak Spojené státy utratily přes 600 miliard dolarů. Až daleko za nimi je Saudská Arábie, která utratila 70 miliard dolarů a Rusko, které si drží 4. pozici s rozpočtem 62 miliard dolarů.

Takovéto útraty si Spojené státy mohou dovolit díky tomu, že jsou na vrcholu žebříčku HDP. HDP se používá jako makroekonomický ukazatel bohatství státu. Zde se USA umístily na prvním místě s HDP o velikosti 20 bilionů dolarů. Čína za americkou produkcí zaostává „pouze“ o sedm bilionů dolarů. Třetí zemí s největšími úspěchy je pak Japonsko s 5 biliony dolarů. Japonsko ovšem dlouhodobě stagnuje a jeho populace velmi rychle stárne.

Kdy proběhne výměna?

Podle společnosti Standard Chartered může Amerika přijít o vedoucí roli velmi brzy. Dle odhadu společnosti Standard Chartered nepředběhne USA pouze jedna země, nýbrž dokonce dvě. V roce 2030 by měla být nejbohatší zemí světa nepřekvapivě Čína.

Spojené státy by měla předběhnou v ekonomické síle také Indie. Tato predikce je již podstatně divočejší, protože momentálně se hrubý domácí produkt Indie pohybuje okolo 2.5 bilionů dolarů. Indie má před sebou ještě dlouhou cestu, zatímco Čína již začíná šlapat Spojeným státům na paty.

Za hlavního hybatele predikovaného vývoje považují analytici velikost populace. Podle Standard Chartered je to právě populace, která bude určovat úspěšnost ekonomiky. Ekonomika Číny by se do roku 2030 měla ustálit na ročním růstu okolo 5%, což je postupný pokles. U Indie se naopak očekává významný růst. Do roku 2020 společnost odhaduje, že růst indické ekonomiky by měl zrychlit na 8% za rok.

„Naše dlouhodobé předpovědi růstu jsou postaveny na jednom klíčovém principu: podíl jednotlivých zemí na celosvětovém HDP by se eventuálně měl srovnat s podílem populace světa. Tento fakt k sobě postupně bude přibližovat vyspělé i nově se rozvíjející ekonomiky.“ řekl hlavní analytik týmu David Mann

Žebříček nejbohatších zemí v roce 2030

Vyvstávající ekonomiky výrazně zamíchají budoucím uspořádáním nejbohatších zemí na světě. Predikce společnosti Standard Chartered předpokládá, že do TOP 10 se dostanou země jako Indonésie, Egypt, Turecko. Za Jižní Ameriku pak bude výrazně stoupat Brazílie, která se momentálně nachází na 9. místě.

Postup nových ekonomik tak postihne stálice jako je Rusko či Německo. Ty pravděpodobně budou v roce 2030 na konci žebříčku nejbohatších zemí. Velká Británie či Francie pravděpodobně už nebudou na nejvyšších příčkách. To může mít za důsledek významnou proměnu dynamiky světového uspořádání.

Dá se očekávat, že bude slábnout i ekonomická síla Evropské unie, která je momentálně druhým ekonomicky nejsilnějším celkem. Ve statistikách se většinou uvádí ukazatele národních států, takže EU se často neuvádí jako jeden celek. Celý svět pravděpodobně projde mnoha změnami. Jestli to bude dobře, to teprve uvidíme.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

No Cina ma sanci predbehnout US ale porovnovat to pres GDP je blbost…. Cina stavi 17 ghost towns pro 100 milionu lidi pro mesto. Kdyz Cina postavi vsechny projekty tak bude mit 3.7 miliard obytnych jednotek…. a to hodne bustne GDP…. Cina patri na spici ve vytvareni umeleho GDP a jeji system funguje na non-stop rustu pres 7% cokoliv mensiho s system se zacne hroutit…. Cina ma obri potencial zabrat predni pozici ve svete a byt cislo 1, ale tento zpusob co ted pouziva spise povede ke kolapsu jejich systemu…. US take zvoni hrana a krize co nastane v tomto roce bude pro US devastujci

spot_img