Zemní plyn končí zimní sezónu v poli poražených. Dojde konečně k velkému obratu na trhu s plynem?

4
(9)

Cena zemního plynu v posledních letech prochází velmi negativním obdobím. Z maxim z léta roku 2022 hodnota klesla už o více než 80 % a i přes růst posledních dní se zdá, že klesající trend je nezastavitelný. Jak jsme se do této situace dostali? A je šance, že přijde v blízké době konečně obrat?

V první řadě je nutno říci, že vysoké ceny z roku 2022 byly především způsobeny začátkem konfliktu na Ukrajině, který šokoval komoditní trhy. Zmíněný pokles se tím pádem dal očekávat a považovat spíše za návrat do normálu. Nicméně ceny zemního plynu od listopadu 2022 de facto klesat nepřestaly a nyní se pohybují blízko minim z posledních třiceti let. Navíc pokud vezmeme v potaz inflaci, letošní ceny jsou nejnižší v historii, plyn ztrácí meziročně 35 %.

Čeká nás konečně obrat na zemním plynu? A jak se bude dařit dalším komoditám? Tyto i další otázky se pokusí zodpovědět již tradiční Online trading konference od XTB. Zhlédněte záznam zde

Za tímto historickým propadem stojí hned několik faktorů. Bezpochyby tím nejzásadnějším bylo samotné počasí. V USA končí nejteplejší zima v historii, která je spojována s klimatickou krizí a i předchozí zima byla rekordně teplá. Spotřeba zemního plynu tak byla velmi nízká.

Na druhou stranu produkce plynu v USA byla naopak rekordní – v prosinci minulého roku bylo vytěženo 105 mld. kubických stop denně, což je nejvíce za posledních 15 let, kdy začala těžba z břidlic.

Tyto dva aspekty zapříčinily, že jsou zásoby plynu výrazně nad 5letým průměrem (o 20 % výš), o 11 % vyšší meziročně. Na tuto situaci pak reagovali i samotní producenti, kteří v reakci na propad cen plánují snížit těžbu plynu. Plány na snížení produkce oznámili Chesapeake, Comstock Resources i EQT.

Podobný klesající trend vidíme dokonce na ceně evropského zemního plynu, jehož cena  klesla na 25 euro/Mwh, což je méně než desetina ve srovnání s rekordy v létě 2022. LNG je dostatek a nízká cena plynu je zde spojována především s poklesem cen elektřiny.

Co tedy očekávat od následujících měsíců? Zemní plyn nyní vstupuje do mezisezonního období, které je většinou spojeno i s nižší volatilitou. Tedy za předpokladu, že nenastane nějaká další katastrofická událost, výkyvy cen by se měly pomalu stabilizovat a potenciálně nabrat nový směr.

V případě, že chcete těchto cenových pohybů využít napřímo, zemní plyn a desítky dalších komodit naleznete v nabídce XTB. Více informací najdete zde.

Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img