Zamáčkněte slzu a rozlučte se – 500 eurová bankovka mizí z oběhu

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Dogecoin pumpuje po videu na Tik Toku • Telegram ukončí provoz TON sítě v srpnu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Trhy mají...

[Polední zprávy] • Profi trader: Žádná pozice není nyní nejlepší pro Bitcoin • Ethereum se stává dominantním u evropských krypto startupů • a další...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin zůstává...
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem Kryptomagazinu.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám 🙂

Tak je to tady. Dnešním dnem přestává většina centrálních bank eurozóny dávat do oběhu bankovky s nejvyšší hodnotou 500 eur. Výjimku tvoří pouze německá centrální banka spolu s centrální bankou Rakouska, které budou z logistických důvodů pokračovat s vydáváním této bankovky až do 26. dubna tohoto roku. Bankovky samozřejmě i nadále zůstávají platným platidlem a lidé s nimi mohou i nadále platit, uvedl list Le Parisien.

O tomto kroku se mluví již delší dobu. 500-eurová bankovka totiž patří k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou na světě. To samozřejmě vyvolává obavy, kdo všechno a k jakým účelům ji může využívat. Pro doplnění dodávám, že v USA je nejvyšší bankovkou v oběhu stodolarovka, která se jí stalo poté, co byly staženy bankovky v nominálu deset tisíc dolarů a tisíc dolarů. V minulosti k podobnému kroku přistoupila také Kanada či Singapur.

Tato fialová bankovka v hodnotě 500 euro si dokonce vysloužila přezdívku Bin Ládinova bankovka a v oběhu je od roku 2002. V běžných platbách se příliš nepoužívá a často se stává, že vám ji obchodník prostě odmítne přijmout. Na její adresu se kdysi vyjádřil třeba šéf ECB Mario Draghi, že jde o bankovku, která je nástrojem pro nezákonné aktivity. Podobný názor má i bývalý šéf britské banky Standard Chartered, Peter Sands, který ji označil za oblíbenou bankovku teroristů, obchodníků s drogami, militantních skupin či lidí snažících se vyhnout placení daní.

Jak Europol upozornil, tak milion eur v pětiseteurových bankovkách váží pouhých 2,2 kilogramu, což není na přenášení nic strašného a celá suma se vejde bez problémů do kufříku. Pokud bychom chtěli stejnou částku vyplatit v pádesátieurových bankovkách, už bychom se pěkně pronesli, neboť hmotnost by narostla na již úctyhodných 22 kilogramů.

Podle statistik ECB se tyto pětiseteurové bankovky podílejí na celkovém počtu bankovek v oběhu 2,4 procenty. To je ale plných 20 procent z celkové hodnoty všech eurobankovek. Na konci roku bylo v oběhu cca 521 milionů těchto bankovek.

V Česku je aktuálně nejhodnotnější bankovou pětitisícovka a dobrou zprávou je, že Česká národní banka zatím neuvažuje o jejím stažení. Navíc, jak dokazují statistiky, Češi obecně od hotovostních plateb spíše ustupují a čím dál více se prosazují platby kartou či bezhotovostním bankovním převodem.

Honí se mi hlavou myšlenka, komu tato bankovka v hodnotě 500 eur bude nejvíce chybět a s tím souvisí také otázka druhá: Jak co nejbezpečněji a anonymně převést milion euro? Jaké jsou vlastně  možnosti? Těším se na vaše komentáře a nápady.

Co číst dále?

[Analýza] Bull Market nečekám – Musíme být trpěliví – René z Trading11

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře