Žádosti o etherové ETF přibývají! 11. žádost podává ProShares

5
(4)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Spuštění spotového ETF na bitcoin a potažmo i další kryptoměny v USA je jednou z těch nejsledovanějších událostí na kryptoměnách. Ač je jejich výsledek nejistý, velké investiční fondy a další instituce hlásí vysoký zájem. Právě mimo těch bitcoinových poté v poslední době rapidně přibývá žádostí o spuštění ETF i na druhou největší kryptoměnu, ethereum (ETH).

ETF na bitcoin i ethereum

Nejedná se poté jen o ryze bitcoinové či etherové ETF. Stejně tak zájem není jen o spotová ETFs, u kterých na spuštění dlouho očekávaného prvního spot ETF na bitcoin stále ještě čekáme. Příkladem je i poslední žádost o spuštění krypto futures ETF zahrnujícího ethereum od ProShares.

Nejedná se poté jen o ryze bitcoinové či etherové ETFs. Stejně tak zájem není jen o spotová ETFs, u kterých na spuštění dlouho očekávaného prvního spot ETF na bitcoin stále ještě čekáme. Příkladem je i poslední žádost o spuštění krypto futures ETF zahrnujícího ethereum od ProShares.

Počet žádostí o etherové ETF rapidně roste

Žádost ProShares je poté již 11. žádostí o spuštění etherového ETF za jediný týden na přelomu prázdninových měsíců. Americká komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) je tak žádostmi zavalena. Mezi další žádosti patří i ty od gigantů jako Volatility Shares, Grayscale Investments, Van Eck, Bitwise Asset Management a dalších. Ve všech případech se poté jedná o futures ETFs (a tedy ne o spotová ETFs).

Jen ProShares pak dohromady podalo 4 samostatné žádosti o ETF na ETH. Mezi nimi najdeme nejen zmíněné ETF pro bitcoin i ethereum, ale také samostatné etherové ETF či ETF v praxi shortující ethereum.

Spotové vs. futures ETF

V diskuzích o spuštění bitcoinového ETF se nejčastěji setkáte se spotovým ETF, zatímco zmíněné ETH ETF jsou založeny na futures. Co to ale znamená? Futures ETF produkty sledují vývoj ceny futures kontraktů na příslušných trzích. Naopak spotové ETF vyžaduje po správci daného fondu opravdu faktický nákup podkladového aktiva, v tomto případě bitcoinu nebo etheru.

V současnosti již bylo spuštěno několik futures ETFs na bitcoin. SEC však ještě nikdy neschválila ETF na ethereum založené na futures kontraktech! Společnosti tak stále ještě soupeří o prvenství v této oblasti.

Pro více informací se nezapomeňte přidat na náš oficiální server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img