Stellar stál vždy tak trochu v pozadí, zastíněný zvučnějšími jmény jako Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin. V minulém roce ale dosáhl Stellar jednoho z největších zhodnocení na kryptotrhu. Tento fakt byl však upozaděn Bitcoinem a jeho cestou ke 20.000 $ nebo Ripplem (XRP), který byl v závěru roku 2017 více na očích. Stellar ovšem není mezi altcoiny žádným nováčkem. Jeho počátky sahají až do roku 2014 a od té doby ušel kus cesty. V poslední době to však vypadá, že je zdánlivě nenápadný, ale možná právě proto efektivnější práce začíná přinášet svoje ovoce. V tomto roce plném zvratů se zdá, že by Stellar mohl být jednou z mála jistot a ukázat svůj potenciál naplno.
Víc o Stellaru se dozvíte zde.
Vývoj v roce 2018
Propad kryptotrhu se v tomto roce samozřejmě nevyhnul ani Stellaru a jeho Lumenu (XLM). V průběhu letošního roku spadl z hodnoty ATH 0.90 $ za jeden XLM, které dosáhl 3. ledna 2018, na částku pohybující se v současnosti kolem 0.23 $. Jedná se tedy o zhruba 74% pokles. Jak ale dopadne vývoj ceny XLM ve srovnání s ostatními altcoiny? Nabízí se přímé srovnání s patrně největším konkurentem, kterým je Ripple (XRP). Ten totiž podobně jako Stellar cílí především na rychlé bezhotovostní zahraniční platby. Ripple dosáhl svého maxima 7. ledna 2018, kdy měl jeden XRP hodnotu 3,40 $. Od té doby XRP ztratil téměř 90 % ze své hodnoty.
Z grafu je patrné, že i přes pokles hodnoty začíná Stellar pomalu dýchat Ripplu na záda. A nejen Ripplu. Z pohledu tržní kapitalizace se Stellar v žebříčku pomalu posouvá nahoru a tento týden se přetlačuje s EOS o 5. místo. Co tedy stojí za tímto vzestupem?
Partnerství s IBM a slibné projekty
Pro Stellar jednoznačně hovoří spojenectví s IBM, která patří mezi největší technologické společnosti na světě. Jedním ze směrů, kterým IBM zaměřuje svoji pozornost, je praktické využití technologie blockchain. A právě Stellar IBM využívá například při tvorbě stable-coinu (coin, jehož cena je stabilní, s minimální volatilitou) a nebo ve spolupráci s australskou vládou na využití blockchainu. Kromě Austrálie spolupracuje s vládami v dalších zemích, například s Nigérií, Keňou nebo Rwandou v Africe, nebo Indií a Filipínami v Asii. K dalším významným partnerstvím patří například ty, které se zabývají mikrotransakcemi, digitálními platbami a převody peněz (např. Satoshi Pay, Tempo, TillBilly, Sure Remit). Zajímavá je rovněž spolupráce s Veridiem na “tokenizaci” trhu s uhlíkovými kredity, která má ekologický přesah. A právě tyto, ale i další partnerství vytváří zdravé zázemí pro vytvoření technologií, které mohou v budoucnosti pozitivně ovlivnit vnímání kryptoměn, respektive blockchainu u širší veřejnosti.
Výstup ještě není u konce…
Stellar se může opřít o řadu projektů, ať už v soukromém nebo statním sektoru, které mu poskytují oporu v roce, který zatím není kryptoměnám nakloněný. Stejně jako celému trhu, se mu také nevyhnulo oslabení, ale na rozdíl od jiných altcoinů mu zdravé základy pomáhají brzdit volný pád. Pokud se nestane něco neočekávaného, měl by Stellar toto neklidné období přečkat s vidinou dalšího růstu.