Vliv halvingu na cenu bitcoinu se zmenšil, klíčová bude poptávka

5
(5)

Otevřený zájem (open interest) o Bitcoin je nyní až 30krát vyšší, než tomu bylo 11 dní před posledním halvingem v roce 2020.

Podle nové výzkumné zprávy kryptoanalytické společnosti CryptoQuant nebude mít nabídkový šok způsobený půlením bitcoinu na jeho cenu takový dopad, jak mnozí investoři předpokládají. Ve zprávě z 9. dubna se píše:

Tvrdíme, že účinek půlení se snižuje, protože nová emise bitcoinů se zmenšuje v porovnání s množstvím bitcoinů prodávaných dlouhodobými držiteli.

Klíčovým faktorem bude nyní poptávka

Namísto toho tím “klíčovým faktorem” ovlivňujícím cenu bitcoinu po půlení bude tentokrát zvýšení poptávky ze strany investorů. Zejména těch, kteří drží velké množství BTC.

Jak píší autoři článku, poptávka ze strany velryb, které drží 1 000 až 10 000 bitcoinů, vzrostla na “přibližně nejvyšší hodnotu v historii”. Zaznamenala tak 11% meziměsíční růst.

Půlení bitcoinu snižuje nabídku, což obvykle vytváří tlak na růst ceny Bitcoinu. Výjimku jsme viděli v letech 2021 až 2023. Tehdy došlo k několika případům, kdy měsíční poptávka ze strany dlouhodobých držitelů převýšila ve stejném časovém rámci nabídku.

Současný rozdíl je však mnohem větší než kdy jindy. To nám naznačuje, že s pokračujícím deficitem měsíční nabídky nemusí být vliv půlení na cenovou akci Bitcoinu tak silný, jak tomu bylo v minulosti.

Akumulace pokračuje

Dlouhodobí držitelé nyní měsíčně akumulují přibližně sedmkrát více bitcoinů, než kolik jich nově vstupuje do oběhu.

Stálí držitelé přidávají ke svým zůstatkům až 200 tisíc bitcoinů měsíčně. To je mnohem více, než činí emise ~28 tisíc bitcoinů. Měsíční emise BTC se po půlení navíc sníží na ~14K.

Po půlení v roce 2016 se cena bitcoinu zvýšila o přibližně 4 200 % na 19 800 USD. Po půlení v roce 2020 se pak cena BTC zvýšila o téměř 683 procent na 69 000 USD. Nadcházející halving sníží odměny za bloky z 6,25 Bitcoinu na 3,125 Bitcoinu. Aktuálně vychází na 20. dubna.

Některé ukazatele však naznačují, že investoři zůstávají (ohledně vlivu halvingu na cenu BTC) i nadále naladěni na optimistickou notu.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 68 829 USD dle KMC.

Podle údajů společnosti CoinGlass činí otevřený zájem (Open Interest, OI) o Bitcoin v současné době na úrovni 78,36 miliardy USD. Bavíme se o době pouhých 11 dní před půlením. To je zhruba 30krát více než tento objem činil 11 dní před předchozím půlením v květnu 2020. Tehdy byl na úrovni 2,61 miliardy dolarů.

Open Interest
Open interest měří celkovou hodnotu všech nevypořádaných bitcoinových futures kontraktů napříč burzami. Nárůst hodnoty naznačuje zvýšenou aktivitu na trhu a sentiment obchodníků.

Známý obchodník, vystupující na síti X pod účtem Rekt Capital, říká, že jakýkoli pokles ceny bitcoinu mezi dneškem a halvingem bude pravděpodobně rychle vykoupen zpět.

Uvědomujete si, že jakýkoli pokles, který Bitcoin zažije před půlením, pokud vůbec nějaký bude, bude vůbec poslední příležitostí k výhodnému nákupu v období před půlením v roce 2024?

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
DeMartini

Konečně článek, který pracuje s fakty,nikoli dojmy.

Jan H.

Na tento halving jsem mega zvedavy. Za prvé. Je můj první halving…. 😀 Jeste ze nejsem decko, nebot kdyz jsem jeste byl a na neco se tesil, tak se cas jakoby zastavil. Ted uz mi tahne ke ctyricitce a cas utika neskutecnym tempem 😀

Čumsem

Nj. ale tentokrát nepřijde Ježíšek (sorry jako 😀 ), ale nestane se (jako že s cenou) vůbec nic 🙂 .

Jan H.

Můze byt muze byt 🙂

Viktor

Anebo taky ne.

spot_img