Velryba ‚Pranksy‘ podvedena falešným NFT Banksy za 100 ETH

5
(1)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Sběratel NFT Pranksy utratil zhruba 100 etherů za NFT dílo, které podvodně tvrdilo, že je jeho autorem populární umělec Banksy.

Pranksy

Jako slovní hříčka zní nejnovější historka z NFT prostředí, které tradičně patří k nejpodivnějším zákoutím kryptosvěta. Zde se dějí podivné a pozoruhodné věci. Tentokrát se velryba Pranksy stala obětí pranku s podvodným NFT umělce Banksy a nakonec to celé vyhrál OpenSea, ale od začátku..

Pransky – sběratel NFT tokenů – 31. srpna spatřil na oficiálním webu street art umělce Banksyho stránku propagující aukci NFT na populárním trhu OpenSea. I přes určité pochybnosti o jeho pravosti se rozhodl, že si nehmatatelný předmět nenechá proklouznout mezi prsty a koupí ho. Zúčastnil se tedy aukce a zvýšil nejvyšší nabídku cca 87 ETH (304 500 USD) na téměř 100 ETH. Zaplatil tedy kolem 341 500 dolarů v Ethereu, aby získal toto „vzácné“ dílo:

Fake Banksy (Zdroj: BBC)

Šťastný konec

Pranksy doufal, že má pravého Banksyho, i když si nebyl jistý. Jeho nabídka byla přijata, ale poté, co byl z Banksyho webu odstraněn odkaz na aukci OpenSea, se NFT investor začal obávat, že se mohl stát obětí podvodu. Pouhou hodinu po sdílení aukce na Twitteru zveřejnil:

„Moje nabídka 100 ETH byla přijata za potenciálně první #Banksy #NFT na @opensea. Odkaz byl odstraněn z jeho webových stránek, takže to mohl být velmi propracovaný podvod, hádám, že to bude ono, to ukáže čas!“

Banksyho mluvčí později uvedl: „Umělec Banksy nevytvořil žádná umělecká díla NFT. Žádné aukce Banksy NFT nejsou spojeny s umělcem v žádné formě…“ Zda byl umělcův web hacknut však nekomentoval. Pranksy se tak nedostal k potenciálně velmi vzácnému NFT, ale naopak se stal obětí podvodu a majitelem bezcenné napodobeniny. Celá eskapáda však nabrala nečekaný závěr, když mu podvodníci vrátili peníze. Pachatelé Pranksymu o několik hodin později poslali zpět 97,69 ETH.

„Vrácení peněz bylo zcela neočekávané, myslím si, že tiskové zpravodajství o hacku a skutečnost, že jsem hackera našel a sledoval ho na Twitteru, ho možná přiměly k vrácení peněz.“

Závěr

Uživatel Cryptochild na Twitteru v komentáři k tomuto dramatu poznamenal, že OpenSea byla nakonec jediným vítězem debaklu, když si do kapsy strhla 2,5 % z Pranskyho nemalé nabídky. Banksy je pseudonym anglického street artového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény, jehož skutečná identita je neznámá.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: