Velká Británie je na cestě k recesi ekonomiky

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Spojené království může být na cestě k první recesi po poslední finanční krizi z roku 2008. Nejistota, způsobená Brexitem, tlačí dominantní odvětví v zemi dolů a to více, než by se očekávalo.

Zastavení růstu ekonomiky

Růst v národních dominantních odvětvích se minulý měsíc téměř zastavil, uvedl IHS Markit, když ve středu zveřejnil index Nákupních manažerů. S podobnými průzkumy, které naznačují, že národní a zpracovatelský průmysl je v hlubokém poklesu, tak údaje naznačují, že ekonomika bude ve třetím čtvrtletí klesat o 0,1 %.

Produkce za tři měsíce již klesla o 0,2 %, což znamená, že by Velká Británie vstoupila do recese ještě předtím, než by vůbec v říjnu opustila Evropskou unii.

„Obchodní aktivity v sektoru služeb se v srpnu téměř zastavily, protože obavy spojené s Brexitem se vystupňovaly a omezovaly výdaje podniků i spotřebitelů.“ Řekl Chris Williamson, hlavní obchodní ekonom Markitu. “Chybějící smysluplný růst v sektoru služeb zvyšuje pravděpodobnost, že ekonomika Velké Británie sklouzne do recese.”

Odchod VB bez dohody

Očekává se, že situace bude ještě horší v případě, kdy vláda Borise Johnsona bude usilovat o odchod z Evropské unie i bez dohody s EU. Na tohle riziko už britská libra zareagovala silným poklesem kurzu.

Dle indexu Markit optimismus podniků klesl na nejnižší úroveň a to od zveřejnění výsledků referenda v roce 2016, zatímco inflace a tedy ceny vstupů rekordně vzrostly.

Situace ve Velké Británii je obzvláště „napjatá kvůli nejistotě způsobené Brexitem,“ řekl hlavní ekonom OECD Laurence Boone ve středu pro televizi Bloomberg. „Od zahájení jednání o Brexitu byl růst investic nulový, projekcí byla v podstatě vodorovná čára. To je odrazem nejistoty na celém světě.

Podobné zprávy začátkem tohoto týdne ukázaly, že výrobní odvětví Velké Británie je od roku 2012 v největším poklesu. Takový stavební sektor je v útlumu už čtvrtý měsíc. I přesto většina analytiků stále předpovídá, že celkový růst se během pár měsíců vrátí zpět.

Závěr

Téma Brexitu je jak ostře sledované vlaky a všichni čekají na to, zda se Velká Británie s Evropskou unií nějak rozumně domluví, či ne. VB především tlačí čas, protože termín odchodu jejich země je na konci října. V britském parlamentu je právě kvůli podobě Brexitu velký boj. Hrozí totiž tzv. tvrdý Brexit bez dohody, jež si spousta vrcholných politiků za žádnou cenu nepřeje a to i za tu cenu, kdy by VB zůstala součástí unie. Vzhledem k těmto taškařicím roste v ekonomice nejistota, protože vlastně nikdo neví, jak vše ve výsledku proběhne. Důsledkem toho je, že všechny ekonomické subjekty čekají a dle situace se poté zařídí. To v zemi zvyšuje i zájem o kryptoměny, především Bitcoin. 

Co číst dále?

03.09.19 Technická analýza akciového indexu Dow Jones – Po velkých propadech index pomalu oživuje

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img