Včerejší boj o měsíční opce dostal bitcoin až na 41 300 USD

3.9
(10)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera odpoledne vypršely měsíční opce na bitcoin v hodnotě více než 10,1 miliardy USD. Hodnota opcí byla několikanásobně vyšší vzhledem k předchozích měsíců. Přestože bylo poměrně jasné, že call opce mají jasnou výhodu, tak se medvědi cenu snížit evidentně pokusili.

Opce dávají držiteli právo (nikoliv povinnost) koupit nebo prodat podkladové aktivum v dohodnutém čase za předem stanovenou cenu. Jedná se finanční derivát, který se často využívá i u kryptoměn. Lídr opčního trhu je dlouhodobě Deribit, kde byly v prosinci otevřené obchody za více než 7,6 miliardy USD. Na druhém místě se pak umístila Chicago Mercantile Exchange (CME) s 1,38 miliardy a poslední, na pomyslné bedně vítězů, byla OKX s 630 miliony USD.

Jasné očekávání růstu ceny bitcoinu

Poměr put-to-call opcí je 0,66. Tedy dvě třetiny k nákupu versus třetina k prodeji. Samozřejmě při pohledu na graf vidíme, že medvědům stačilo stlačit cenu pod 42 000 USD a jejich případné ztráty by nebyly tak vysoké. V následující tabulce uvádím součty call a put opcí podle pásem finální ceny. Ta byla nakonec kolem 42 850 USD.

Na hodinovém grafu kurzu ceny bitcoinu je vidět, jak ci do poslední chvíle drželi a po vypršení opcí došlo k uvolnění pozic a poměrně rychlému poklesu až na cenu 41 300 USD. To už ale bylo po vypršení, které nastalo v 8:00 ET (Eastern Time). Tedy 14:00 našeho času.

Závěr

Opce dávají právo, nikoliv povinnost k nákupu/prodeji. Nelze tedy říci, kolik z obchodů nakonec reálně proběhlo, ale volatilita 5 % není nic tragického. Aktuální cena bitcoinu se pohybuje kolem 42 000 USD. Zítra nás čeká konec měsíce a konec roku. Dvě události, které mohou přinést ještě zvýšenou volatilitu. Osobně ale očekávám klid i s ohledem na víkend a přípravy na Silvestra. Možná i mírný růst s ohledem na blížící se termín možného schválení spotových bitcoinových ETF.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img