Halving již klepe na dveře. Historicky třetí halving nastane vytěžením bloku s pořadovým číslem 630 000, tím se sníží odměna těžařům z 12,5 na 6,25 BTC. Nyní je vydáváno 1800 Bitcoinů denně, po halvingu se toto číslo sníží o polovinu, tedy na 900 Bitcoinů za den.
Do halvingu zbývá orientačně:
[ycd_countdown id=50848]Vliv na těžaře
Stále bude platit, že v průměru každých 10 minut se najde nový blok. Nicméně odměna za toto nalezení bude snížena na 6,25 BTC. Snížení odměny může pro těžaře znamenat, že se těžba již nemusí tolik vyplácet tak, jak tomu bylo dříve. Ruku v ruce s výdělkem jde i cena samotného Bitcoinu.
Mohlo by vás zajímat:
Faktory ovlivňující ziskovost těžby:
- těžební stroje (např. ASIC)
- cena Bitcoinu
- náročnost těžby
- náklady na elektřinu
Pokud by se těžařům již nevyplatilo těžit, tak své stroje vypnou. Algoritmus Bitcoinu je nastaven tak, že každých 14 dnů se přizpůsobuje náročnost těžby globální hodnotě hashrate. To by znamenalo, že pokud by došlo k výraznému poklesu zapojených strojů do sítě, tak by se náročnost těžby také snížila a tím by těžaři získali novou motivaci zapojit své stroje zpět.
Příprava na halving
Majitelé těžebních zařízení vyžadují velmi výhodný tarif elektřiny. Pokud by došlo u velkého odběratele ke snížení spotřeby z 50 MW na 25 MW, tak bývá velmi často pokutován. Těžaři se na halving pečlivě připravovali a zvažovali, zda nekoupit kvalitnější a výkonnější stroje. Do toho vstoupila koronovirová krize a ta způsobila zmatek v dodání. Dodací lhůty se protáhly a pro některé z nich to může být dost nepříjemný faktor. Ale je velmi nepravděpodobné, že hashrate klesne nějakým zásadním způsobem. Těžařských matadorů bez šmíru je po světě mnoho a jsou to přeci jen od minulého halvingu již 4 roky. Proto se očekává, že pro těžaře již není halving nic, co by je mělo zaskočit.
Nevyhazujte staré železo
Strojové legendy těžby Antminer S9 se stávají časem zastaralé a jsou čím dál více závislé právě na ceně elektřiny. Proto je mezi těžaři trendem použití custom firmwaru pro těžební zařízení. Nedávno například vydali čeští Braiins autotuningový firmware Braiins OS, který výrazně zlepší efektivitu až o 20 %. To otevírá nové alternativy zakoupit “staré železo”, napojit custom firmware a stále může být těžař ziskový!
Jak vypočítat zisk těžby BTC?
Vypočtěte si, jak levnou elektřinu musíte mít, aby se vám vyplatila těžba BTC s vybraným ASIC strojem.
Výnosnost těžby Bitcoinu po halvingu – interaktivní graf
- Difficulty (obtížnost těžby) – beze změn, nebo můžete změnit dle potřeby
- BTC Price (cena BTC) – zadejte, u jaké ceny BTC chcete ziskovost počítat
- Hash Rate (Th/s) (těžební výkon) – změňte dle vašeho stroje
- Power Consumption (spotřeba stroje) – změňte dle vašeho stroje
- Block Size (velikost odměny za blok) – beze změn (6,25 odpovídá odměně po halvingu), 12,5 odpovídá odměně za vytěžený blok před halvingem.
Pokud chcete vypočítat ziskovost těžby BTC na jiném ASIC je potřeba změnit Hash Rate a Power Consumption na údaj odpovídající vámi vybranému stroji. Hodnoty pro stroje můžete zjistit například zde (https://www.cryptocompare.com/mining/bitmain/)
Počítadlo zveřejnil na Twitteru Tomas Grief z Braiins, my jsme ho pro vás připravili na našich stránkách, a včetně návodu k výpočtu jej najdete ZDE.
Závěr
Těžaři vědí, co pro ně halving znamená. Připravili se na něj například novými stroji nebo použitím custom firmwaru do starších modelů. Dle interaktivního toolu můžete vidět, že i se starším strojem se dají těžit Bitcoiny. Dokonce i v České republice 🙂