Ukrajina zveřejnila první návrh konceptu digitální hřivny

3.3
(3)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Ukrajina navzdory stále trvajícímu konfliktu představila koncept vlastní verze digitální měny vydané centrální bankou (CBDC). Co od konceptu digitální hřivny neboli e-hřivny očekávat?

Ukrajina představuje koncept e-hřivny

Ukrajinská národní banka (NBU) před nedávnem na svých oficiálních stránkách představila návrh konceptu vlastní digitální měny. Projekt digitální hřivny se tak stává hlavním kandidátem CBDC v zemi.

Centrální banka Ukrajiny si klade za cíl s e-hřivnou vykonávat funkce peněz. Podle oficiálního sdělení má být digitální verze hřivny pohodlná a dostupná pro všechny vrstvy obyvatel země, včetně právnických osob, státních orgánů, komerčních bank a nebankovních institucí.

Na oficiálních stránkách NBU se uvádí:

Vývoj a implementace e-hřivny může být dalším krokem ve vývoji platební infrastruktury Ukrajiny, přispěje k digitalizaci ekonomiky, dalšímu rozšíření bezhotovostních plateb, snížení jejich nákladů, zvýšení transparentnosti a zvýšení důvěry v národní měnu.

Koncem února Rusko napadlo Ukrajinu. Od té doby v obou zemích vysoce vzrostl zájem o kryptoměny. Zatímco v Rusku vzrostl zájem o digitální aktiva u obyvatel kvůli západním sankcím, Ukrajina vybírá dary v kryptoměnách pro své obranné úsilí.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 16 392 USD dle KMC.

Závěr

Co si o digitálních měnách vydané centrální bankou myslíte vy? Jaký je váš názor na ukrajinskou digitální hřivnu? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů nebo na sociální sítě. Celý dokument ukrajinské centrální banky o digitální hřivně si můžete přečíst pod přiloženým odkazem ZDE. [1]

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

To je nějaké matení nepřítele 😂,, Digitální peníze už existují roky,, ( 99,9 % oběživa ,( Dolar, Euro, Libra, prostě všechny jsou digitální ) jenom to běží na normálním softwaru. Ano ” digitální” hřivna řízená centralně má smysl ( najmou firmy, dají si tam win,Linux, Oracle,, atd.. ) protože co není řízeno a je zadarmo ( blockchain kód ) tak se vždy ( historie prokázala ) rozkrade 😂

an onym

Cbdc je bič na běžné lidi. Spolu se zrušením hotovosti stát získává 100% přehled a kontrolu nad vašimi penězi, může vám je libovolně brát a omezovat, za co je smíte utratit. vidí všechny vaše platby.
cbdc nebrat!

Zdeněk

Tam cbdc asi zatím nezavedou,, spíš “klasický” systém. Ano,, velký souhlas,, cbdc je totální zlo, manipulace, ztráta identity,, tak snad lidi nejsou úplně pitomý a nezačnou naplno( všechny operace ) využívat smartphone jako svojí banku.

Bart

Není mi úplně jasný rozdíl mezi normálním obezivem a “e” měnou. Přece dnešní fiat je také vesměs virtuální, jsou lidi, co vůbec u sebe fyzické peníze nenosí a vše jedou kartou nebo mobilem.

Leda že by UA plánovala nějaký krypto letadlo podobné běžným kryptomenam. To by asi lidem ve válce moc nepomohla…

Zdeněk

žádný rozdíl tam není,, nikdo (stát, jednotlivec, firma, společnost )nemá šanci dokázat,, jakou mají hodnotu,, protože to je online,, ( můžete přesouvat, nakupovat, podložit smlouvami, papíry že někde ty peníze máte- nikdo nedohledá skutečnou hodnotu tím jak je celý svět propojen počítači)

Libor

Rozdiel je úplne jasný ! Digitálny vs Digitalizovaný ! Fiat meny nie sú digitálne meny, sú iba digitalizované – majú len digitálnu formu, ale nie digitálnu podstatu. Rovnako aj cenné papiere môžu byť materializované alebo dematerializované. Krypto má primárne digitálnu podstatu. U aktív je však najpodstatnejšia existencia právneho záväzku, a nie to, či je to papierové alebo digitálne. S kryptom sa môžete dožadovať svojich práv iba ak na “lampárni”, viď. token FTX, Luna a pod.

Bart

To chápu, ale nechápu, jaký význam má e – měna pod záštitou centrální banky, což trvdi článek vyse.

Zdeněk

to je na složitější debatu, kolik lidí rozlišuje digitální a digitalizovaný, na netu v právním kontextu nemáte šanci se dostat ke svým aktivum( když je problém), na eShopu vybíráte věc a svítí tam je skladem, je digitální nebo digitalizovaná??? hW peněženku s daty můžete považovat za fyzickou hodnotu taky, jsou ty data Digitální nebo digitalizovaná.. Když někdo naprogramuje kód ( program ) je hmotný, je tam otisk. A právě proto svět( IT, internet) kde se kšeftuje s iluzí a blbostí,, nekteří lidé investují,kupují domy, zahrady, lesy,pole, zemědělskou půdu a zakopávají zlato a diamanty do země

Zdeněk

ještě doplním Fiat měna je digitální, protože ta Banka si může vyrobit digitálně Nul kolik potřebuje

Kenny

Pokud neco dela Ukrajina (kde korupce jen kvete), tak jen a pouze s umyslem jak to zneuzit, zproneverit, rozkrast, vytunelovat. V takove super-zkorumpovane dire sveta dost tezko hledat dobre umysly.

spot_img