Tvůrce World Wide Webu Tim Berners-Lee má plán na decentralizaci webu

4
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Tvůrce webu má vizi o decentralizaci webu. Jeho plány však nemají mnoho společného s bloky a řetězci – tedy blockchainem. Místo toho přináší „pods,” tedy v překladu „lusky.”

TIP: [Osobnost] Alan Turing – Mohou stroje myslet? Co na to člověk, který rozluštil nacistickou Enigmu…

Decentralizujme web

Na konferenci Web Summit vystoupil Tim Berners-Lee. Tento anglický informatik vytvořil World Wide Web a je ředitelem konsorcia W3C, které dohlíží na pokračující vývoj webu. Tento člověk navrhl jazyk HTML, vyvinul aplikační protokol HTTP, pro vytváření webových stránek, a napsal první webový prohlížeč… Nyní Tim Berners-Lee přichází s vizí o decentralizaci webu.

Společnost Inrupt vytvořila Solid, open-source platformu ochrany osobních údajů. Podstatou projektu je umožnit uživatelům udělit přístup k jejich datům a zároveň si je zachovat. CTO společnosti Inrupt věří, že našel způsob, jak decentralizovat web. Ale nemá to nic společného s blockchainem.

Platforma Solid

Minulý měsíc společnost Inrupt vydala Solid. Tato open-source platforma pro ochranu soukromí umožňuje uživatelům ukládat svá vlastní data a poté k nim udělit přístup společnostem a organizacím podle libosti. Dosud přitom uživatelé webu nechávají sociální média a reklamní společnosti sklízet svá data a prodávat je za velké zisky.

Toto, podle Berners-Leeho a generálního ředitele společnosti Inrupt Johna Bruce, decentralizuje internet, protože dává sílu zpět lidem, kteří data vlastní a produkují.

„Takže, výchozí je, že je to vaše,” poznamenal Berners-Lee na nedávném summitu. „Můžete to sdílet s pojišťovnami, pokud chcete […], ale máte vše pod kontrolou.” 

A dodává, že podniky a organizace se budou moct více soustředit na poskytování služeb zákazníkům.

„Většina organizací nechce vaše data, ale chtěla by k nim mít přístup.” 

Není to blockchain?

V kryptosvětě existují představy, že se decentralizovaný web vytvoří díky blockchainu. Berners-Lee však vysvětlil, že se „blockchain a Solid od sebe liší.“

Blockchain je systém, kde pokud každý ukládá stejná data; každý má kopii blockchainu. To je užitečné, když chcete například mít jedinou účetní knihu všech občanských průkazů nebo toho, co se utrácí v bance.”

Nicméně v Solid „každý ukládá jiná data.”

Závěr

Každá organizace nebo jednotlivec na Solidu má „pod.“ Tyto „lusky” představují sila dat, která mluví s jinými lusky. Takže něčí pod může udělit NHS přístup k podu, který ukládá např. zdravotní data. No… „Je to trochu jako blockchain,” připustil nakonec Berners-Lee.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img