Tři trendy ve světě altcoinů, které není radno ignorovat – Odvětví kryptoměn, která budou v následujících letech žádaná

4.8
(6)

Bitcoinová dominance se stále pohybuje velmi vysoko a velká část altcoinů nadále cenově trpí. To je ovšem příležitost proto, připravit se na potenciální bullmarket. Dnes se podíváme na tři různé trendy, které ve světě altcoinů získávají na relevanci. 

Altcoiny jsou nebezpečné, takže opatrně

Pokud se mluví o altcoinech, tak je nutné zároveň zmínit i nebezpečnost investicí do alternativních mincí. Za altcoiny se označují všechny kryptoměny kromě Bitcoinu. Rozhodně se nejedná o homogenní skupinu, ale některé vlastnosti mají altcoiny podobné.

Nejlepší porovnání je právě s Bitcoinem. Bitcoin zná prakticky každý a má vybudovanou ohromně silnou značku. Nakupují jej běžní lidé i velké instituce. Bitcoin má stabilní, ověřenou síť, která svým zabezpečením předčí všechny ostatní a to o opravdu hodně. Bitcoin má v tomto ohledu jedinečnou roli.

Altcoiny na rozdíl od BTC většinou nemají vybudovanou kvalitní značku (snad kromě ETH) a v prostoru altcoinů je podstatně větší konkurence. Pravděpodobnost, že konkrétní altcoin zmizí v zapomnění je kategoricky vyšší než u Bitcoinu. A to je největší problém s investicemi do altcoinů. Jsou prostě kategoricky rizikovější a je nutné s tím počítat.

Proto je potřeba nabádat při investicích do „altů“ k velké opatrnosti a je dobré vše pořádně rozmyslet a zvážit rizika. Zde platí klasická poučka, že by člověk neměl investovat více, než si může dovolit ztratit. Ztráty u altcoinů jsou totiž naprosto běžné a to i katastrofické.

Odvětví altcoinů

Altcoiny se dělí podle svého zaměření. Máme zde např. čistě transakční mince jako jen např. Bitcoin, Litecoin nebo z odvětví DAG NANO. Tyto mince si budou mezi sebou přímo konkurovat.

Jiným odvětvím budou například Privacy mince jako Monero, Dash, Zcash, které budou soutěžit mezi sebou o to, která mince bude mít největší soukromí, nejrychlejší transakce a nejsilnější decentralizaci sítě.

Různých odvětví je mezi altcoiny opravdu hodně a v následujících řádcích se podíváme na tři odvětví, která momentálně vykazují známky toho, že budou v následujících letech „žhavým zbožím“.

DeFi- Decentralizované finance

Jedním z narativů o kryptoměnách je, že se stanou novým, finančním systémem. Jenže na to je potřeba více než pouhé transakce a právě to jsou decentralizované finance. V podstatě se jedná o decentralizované aplikace (postavené na smart kontraktech), které nevyžadují potřebu důvěry a fungují deterministicky.

Decentralizované finance prakticky umožňují vznik komplexních aplikací. Klasickým příkladem je MakerDAO. Bez potřeby důvěry a se znalostí konkrétních podmínek si můžete na platformě půjčit peníze v podobě tokenů DAI (1 dolar) a to v případě, že do kontraktu z dílny Makeru zamknete určitý počet mincí přijímaných jako zástavu.

Po splacení půjčky bude zástava opět uvolněna a v případě katastrofálního propadu ceny zástavy bude zástava zlikvidována. To v podstatě znamená, že zamknete např. 1 ETH a systém vytvoří pákovou pozici, ze které vygeneruje půjčku v podobě mincí DAI. Po splacení půjčky se ETH opět odemkne.

Dalším, důležitým odvětvím jsou v rámci DeFi decentralizované burzy, které umožňují směnu jednotlivých mincí a tokenů a to opět bez potřeby důvěry, ale to pouze v případě, že je daný smart kontrakt napsán správně.

Problémy s DeFi

Decentralizované finance slibují komplexní systém, který by mohl nahradit bankovní služby a to na bázi, která nevyžaduje důvěru. Hlavní rizika jsou nyní dvě. Neexistuje mnoho vývojářů, kteří by měli umět napsat kvalitní a bezpečný smart kontrakt takové úrovně komplexity a tak jsou běžné hacky jednotlivých projektů.

Druhým nebezpečím jsou pak extrémní, cenové pohyby, které mohou vést k problémům na jednotlivých platformách.

Zmíněný Maker DAO například při propadu po koronavirové panice nestíhal likvidovat pozice jednotlivých půjček a nakonec se stalo, že velká část DAI mincí v oběhu byla nekryta. Bancor smart kontrakt měl zase otevřenou funkci výběru a byl tak nezabezpečený. Někdo z něj následně prostě vybral vložená ETH.

Projekty, které si zaslouží pozornost: MakerDAO, Synthetix, Kyber Network, 0x, Aave

IEO platformy

V roce 2016 a 2017 vznikl revoluční systém financování nových projektů. Ten nesl název ICO (Úvodní nabídka mincí). Díky kryptoměnovému boomu se bohužel etabloval jako semeniště scamů a podvodů. Celý model ICO se dnes transformuje do modelu IEO (Úvodní nabídka mincí skrze burzy).

To má dva zásadní dopady. V první řadě se jedná o zvýšení profesionality a standardizaci prodejního prostředí. Burzy mají vlastní startovací platformy, kde nabízí jednotlivé mince těm, kdo drží nativní tokeny či mince jednotlivých burz. Burzy mají pobídku nabízet kvalitní projekty, protože na tom stojí jejich reputace.

Druhým dopadem je, že ICO horečka hnala nahoru ceny jednotlivých platforem jako ETH či NEO, na kterých ICO probíhaly. Tato cenová pobídka se nově přenáší ze smart chainů na burzovní mince.

ICO již v podstatě neexistují, ale IEO platformy si prozatím vedou velmi dobře a nejvyšší míru zisků vykazuje Binance a za ní se drží burzy Huobi, Okex nebo Kucoin. Na následujícím obrázku jsou vidět výsledky jednotlivých platforem na ATH jednotlivých IEOs a také podle nynější ceny. Pozor na Gate.io, což je burza nevalné pověsti a procentuálně dobrý výsledek plyne z několika málo „vypumpovaných mincí“.

Rizika u IEO platforem

IEO stejně jako ICO je extrémní spekulace a to i na tak silně spekulativní prostor jakým jsou kryptoměny. Centralizované burzy mohou snadno manipulovat cenu jednotlivých IEO a všechny projekty jsou v tomto ohledu extrémně rizikové.

Centralizované burzy mohou prakticky ze dne na den skončit buď kvůli regulacím nebo i kvůli hackům. To jsou rizika, která hrají největší roli.

Jasným lídrem prostoru je Binance. Binance má v tomto prostoru podobné postavení jako Bitcoin ve světě kryptoměn.

Projekty, které se vyplatí sledovat: Binance, Huobi, Okex, Kucoin

Smart kontrakt platformy

Třetím a největším odvětvím jsou pak smart kontrakt platformy. Klasickým představitelem této skupiny je Ethereum, které umožňuje budování komplexních decentralizovaných aplikací. Právě na ETH blockchainu například vzniká většina projektů patřící do odvětví DeFi.

Ethereum se nicméně potýká s problémy ohledně škálovatelnosti a mnoho týmů s různými vizemi zkouší své vlastní přístupy. Dá se říci, že ve světě kryptoměn panuje konsensus, že smart kontrakt platformy jsou důležité pro rozvoj ekosystému kryptoměn. A to je důvod, proč vzniká tolik systémů budující tuto vizi.

Různé týmy testují různé přístupy. Ethereum přechází na verzi 2.0 (pomalu, ale snad jistě), která bude významně odlišná, protože ETH přechází z proof of work na proof of stake. EOS např. zkouší obětovat decentralizaci (DPOS systém) na úkor rychlosti ( Pozor na EOS – většina transakcí na síti je falešná).

Rizika u Smart kontrakt platforem

Mezi největší rizika patří právě konkurence. Momentálně vzniká desítky projektů, které cílí na identické cíle a uspěje z nich jen velmi málo projektů. Ani Ethereum nemá svou pozici garantovanou, protože za ETH se šikují projekty, které jej chtějí sesadit z pomyslného trůnu.

Mezi významné projekty v tomto odvětví patří: Ethereum, Tezos, Cardano, Cosmos, Algorand, NEO, ICON, Qtum, Zilliqa, Nervos, Tron, EOS a mnoho dalších.

Závěr

Všechna jmenovaná odvětví mají jeden společný jmenovatel a tím je zájem uživatelů. V rámci DeFi je ve smart kontraktech na 874 milionů dolarů (po přepočtu na fiat). U IEOs je zájem tak obrovský (obzvláště u Binance), že vysoce převyšuje možnosti účasti všech zainteresovaných. Smart kontrakt platformy pak jasně budují infrastrukturu pro rozvoj ekosystémů postavených bez potřeby důvěry třetí straně.

Altcoiny nicméně spadají do kategorie vysoce rizikových investic. Vše je potřeba dělat opravdu s rozumem, adekvátně rozložit rizika a nikdy neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit. Opatrnost je rozhodně na místě a každý z výše jmenovaných projektů může kdykoliv skončit.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img