Těžba bitcoinů je ve většině Evropy významně ztrátová

4.9
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Společnost CoinGecko zveřejnila seznam nejvíce ztrátových zemí pro těžbu bitcoinu. Data postavili na ceně elektřiny pro domácnosti. Nejhorší je to v Itálii. Náklad 208 560,33 USD na vytěžení 1 bitcoinu je při aktuální ceně 26 000 USD významně ztrátový. V první desítce zemí se umístilo 9 evropských zemí.

Náklady na těžbu v Itálii jsou asi 8x vyšší, než je aktuální hodnota tokenu. Na druhém místě se umístilo Rakousko s náklady 184 352,44 USD. Třetí místo patří Belgii s nákladem 172 381,5 USD. Při pohledu na druhou stranu spektra vidíme, že například v Libanonu stojí domácí těžba velmi málo. Náklady na vytěžení 1 tokenu bitcoinu vyjdou na 266 USD.

Další levnou zemí je Írán. Ten těžbu bitcoinů legalizoval již v roce 2019. Má to ale i stinnou stránku. Cena vytěženého tokenu sice v Íránu vyjde na 532 USD, ale proces je dost často přerušený zákazem z důvodu přetížení energetických sítí. V případě porušení zákazu dochází k zabavení těžebního zařízení. Íránská organizace pro sběr a prodej státního majetku takto již zabavila více než 150 000 strojů.

Potenciál tam je, ale…

Samozřejmě to není jediný problém v těchto destinacích. Changpeng „CZ“ Zhao, generální ředitel Binance, se na sociální síti X zeptal, proč tam lidé bitcoin netěží. Většina odpovědí se točila kolem nestability sítí i politické situace. Přesto dospěl k závěru, že tam jistě potenciál je. Jen se ho naučit správně využít.

Myslím, že s určitou státní podporou by to mohl být kvalitní zdroj financování rozvoje země. Nejvhodnější se ale zatím zdá být forma dobré lokality se stabilní politickou situací a vlastní elektrárnou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img