Názory jsou však smíšené, pokud jde o cenovou predikci, co nastane po halvingu. Někteří věří, že to bezpochyby přinese vyšší ceny, zatímco jiní zastávají názor, že tento faktor je již zahrnut v současných cenách. Ostatní investoři neberou v úvahu důležitost těžařů a vydávání odměn, protože jsou přesvědčeni, že spekulace jsou jedinou hybnou silou bitcoinové ceny.
Těžaři a obchodníci na Bitcoinu
Těžaři jsou nesmírně důležití, pokud jde o pochopení ceny bitcoinů, protože jsou jedinými dodavateli nových mincí na trhu. Těžaři vytvářejí neustálý prodejní tlak likvidací svých nově vytěžených mincí, aby mohli platit své náklady za elektřinu, hosting a podobně.
Obchodníci využívají krátkodobé volatility, ale těžaři nakonec „diktují“ cenu bitcoinů na straně nabídky. Volatilita bude určovat, kteří těžaři mohou zůstat v síti, a pokud ceny klesnou příliš nízko, někteří těžaři mohou s těžbou skončit, protože jejich operace již nejsou ziskové.
Těžaři nejsou jedinými hráči na trhu. Jsou tu také spekulanti. Těžaři likvidují své bitcoinové podíly z různých důvodů, ať již z důvodu nákladů na těžbu, zisku, úschovy, správy či manipulace. Když je příliv mincí od těžařů na býčím trhu neobvykle vysoký, těžaři mohou profitovat (též spekulovat jako obchodníci) a vytvářet zvýšený prodejní tlak při určitých cenových úrovních.
Vysvětlíme si to na příkladu: Těžíte Bitcoin a náklady na 1 Bitcoin jsou třeba 7 000 USD a momentálně je cena Bitcoinu 6 500 USD. Logicky neprodáte svůj Bitcoin, jinak byste byli ve ztrátě, počkáte si na lepší cenu. Víte přitom, že alespoň jednou ročně existuje velká pravděpodobnost růstu Bitcoinu nad 10 000 USD. Co uděláte? Těžíte Bitcoin a necháváte si ho. Neprodáte při ceně 6 500, ale počkáte si na cenu vámi předem stanovenou (ziskovou), přičemž berete v úvahu své náklady 7 000 USD. Pokud takto uvažují těžaři (a hlavně ti největší), tak vytvářejí na trhu vlny poklesu a růstu ceny BTC. Drží Bitcoin v úschově celé týdny či měsíce a čekají, až cena Bitcoinu půjde dříve či později nahoru a stanoví si prodeje třeba až nad 8 000 USD. S 1000 USD ziskem prodají například 40 % z úschovy, potom na 9 000 USD dalších 30 %, na 10 000 USD 20% atd…
Závěr
Co z toho všeho vyplývá? Ačkoliv je halving Bitcoinu historicky býčí událostí, nemusí to nutně znamenat, že tomu tak bude vždy.
Trh od posledního halvingu (2016) ohromně dozrál a noví účastníci přinesli vyšší objemy obchodů a existují transparentnější, odpovědnější a regulovaná místa. Kromě toho současná pandemie koronaviru ukázala, že konvenční očekávání chování na trhu se mohou rychle změnit. Je tedy již cena halvingu zahrnuta v BTC? Jak to funguje teoreticky, jsme vám doufám vysvětlili, ale jak to bude fungovat v praxi, je otázkou – jejího zodpovězení se dočkáme až po halvingu.
Hezký článek. Takhle nějak to opravdu je a souhlasím především se závěrem. Může se stát opravdu cokoliv, ale aby Bitcoin přežil ve zdraví, musí jeho cena oproti fiat měnám dlouhodobě neustále růst. Jinak se může dostat do pasti. Bitcoin je ovšem enormně životaschopný a často překvapí i vlastnostmi, které nebyly hned zjevné. Jinak co se týče zahrnutí halvingu do dnešních cen, musím říci, že neexistuje žádný logický důvod, proč by tomu tak bylo. Ten důvod by samozřejmě mohl být iracionální, nicméně běžné je, že události probíhají ve sledu akce -> reakce a ne naopak. Logický vzato by cena dnešní měla být „předhalvingová“. Přesto si myslím, že deset tisíc za Bitcoin je minimální cena, při které by se síť měla udržet relativně zdravá i po halvingu, aniž by přišla o většinu těžařů. Ovšem za tuto cenu by byl jejich profit naprosto minimální, takže cena půjde nahoru. A pokud ne, Bitcoin bude mít problém. To se taky může stát.
Souhlasím s Robem: aktuální cena je ovlivněná přípravou těžařů na měsíce po halvingu, kdy nebudou vůbec prodávat. Jinými slovy: teď cenu drží níže právě těžaři, kteří prodávají a kumulují cash, aby měli tak na 2-3 měsíce na náklady. Odhaduji, že po halvingu se zcela prodeje zastaví a pod 13k USD prodávat z nich nikdo nebude – chtějí konečně něco i vydělat. A absencí nabídky záhy dosáhnou zvýšení ceny, protože se rádi přidají i tradeři s vidinou možnosti vytvoření větší vlny, tudíž i atraktivnějších longů, ale hlavně shortů. Co nevidět stoupne cena nad psychologických 10k USD a mainstreamová média opět vygenerují zájem retailu, čímž to dokopnou na ten cíl těžařů. No a dále se uvidí, co bude – tohle je má vize do léta – dál zatím nevidím.
Těžaři určitě nečekají se 100% vytěžených BTC na lepší cenu, aby pokryli náklady musí část prodat obratem. Těžko budou provoz financovat z úspor v minulosti.