Těchto sedm akcií tvoří 84 % akciového portfolia Warrena Buffetta v hodnotě 336 miliard dolarů

5
(1)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Investoři se mohou dozvědět mnoho o strategii Warrena Buffetta pouhým pohledem na seznam nejlepších akcií společnosti Berkshire Hathaway.

Graf společnosti Berkshire Hathaway.
Graf společnosti Berkshire Hathaway. Zdroj: tradingview.com

Společnost Warrena Buffetta Berkshire Hathaway má ve svém portfoliu desítky různých akcií. Na samotném vrcholu se však nachází jen pár těch nejlepších. Podle poslední čtvrtletní zprávy tvoří pouhých sedm akcií přibližně 84 % jejího celkového majetku. A tyto společnosti mohou investorům hodně napovědět o Buffettově široké, dlouhodobé strategii.

Na vrcholu jsou silné spotřebitelské značky

Buffettův hlavní podíl má Apple (AAPL 0,69 %). Díky svým oblíbeným produktům a silné zákaznické základně patří dlouhodobě k jeho oblíbeným akciím.

Buffett má rád skvělé značky a Apple dokázal, že patří mezi nejlepší z nejlepších. V minulosti označil Apple za nejlepší firmu, kterou na světě zná. Za posledních 12 měsíců společnost vygenerovala více než 100 miliard dolarů volného peněžního toku.

Vzhledem k jeho obdivu k akciím si lze jen těžko představit, že by v portfoliu Berkshire Hathaway mohla první místo zaujmout jiná investice. Výrobce iPhonů a iPadů je s podílem 40,3 % v portfoliu Berkshire jednoznačně na prvním místě, a to i po menším omezení v prvním čtvrtletí.

Další společností, kterou Buffett miluje, je Coca-Cola (často je spatřen, jak pije její výrobky). Její silná značka umožnila společnosti bojovat s dopady inflace tím, že přenesla vyšší náklady na spotřebitele, a zároveň byla schopna generovat růst.

V loňském roce vzrostly tržby o 6 % a zisk na akcii byl ještě působivější, když se zvýšil o 13 %. Coca-Cola je s podílem přibližně 7,3 % čtvrtým největším podílem v portfoliu společnosti Berkshire. A to na základě její hodnoty ke konci prvního čtvrtletí.

Poslední akcií spotřebního zboží v první sedmičce Berkshire je Kraft Heinz. Buffett v minulosti připustil, že Berkshire za tuto akcii přeplatila, ale stejně jako Coca-Cola a Apple byla pevnou součástí jejího top holdingu. S podílem 3,6 % na celkové váze portfolia se sotva drží na sedmém místě. Má mnoho silných značek, včetně Oscar Mayer, smetanového sýru Philadelphia a také Jell-O.

Celkově tyto společnosti vyrábějící spotřební zboží tvoří něco přes 51 % celkového portfolia Berkshire. To jen podtrhuje hodnotu, kterou Buffett přikládá společnostem se silnými, ikonickými značkami.

Finanční akcie jsou skvělým způsobem, jak vsadit na ekonomiku

Buffett si oblíbil také finanční instituce a pojišťovny. Ty považuje za způsob, jak vsadit na dlouhodobé zdraví americké ekonomiky, což je v jeho očích dobrý tah.

Dvěma hlavními finančními akciemi v portfoliu Berkshire jsou Bank of America (11,7 %) a American Express (10,3 %). Jsou největšími akciemi po společnosti Apple a tvoří zhruba 22 % podílu portfolia.

Bank of America, jedna z nejvýznamnějších bank v zemi, je ve skvělé pozici a může těžit z rostoucí ekonomiky. A přestože se v posledních několika letech objevily obavy ohledně regionálních bank, akcie špičkové banky, jako je Bank of America, poskytují portfoliu Berkshire velkou dlouhodobou stabilitu.

Buffett má rád společnosti vydávající kreditní karty (Visa a Mastercard jsou v jeho portfoliu také). Avšak Amex má zvýšené postavení. Částečným důvodem může být to, že se stejně jako Apple zaměřuje na bohatou klientelu, což z ní činí bezpečnější volbu, zejména v podmínkách složité ekonomiky.

Akcie ropných a plynárenských společností mohou v období inflace přinést důležitou diverzifikaci

V sedmičce nejlepších akcií společnosti Berkshire jsou také dvě akcie věnované ropnému a plynárenskému průmyslu: Chevron (5,8 %) a Occidental Petroleum (4,8 %). Akcie energetických společností mohou investorům zajistit dobré výnosy v době inflace a mnohé z nich (jako Chevron a Occidental) také vyplácejí dividendy.

V posledních třech letech tyto dvě akcie dosáhly tržních výnosů. Occidental vzrostl o 160 % a Chevron o 58 %, což je mnohem více než 22% nárůst indexu S&P 500 v tomto období.

Pro investory, kteří se obávají přetrvávající inflace nebo hledají způsob, jak diverzifikovat, se jedná o několik solidních akcií v ropném a plynárenském průmyslu. Obě generují dvouciferné ziskové marže.

Mělo by se vaše portfolio řídit modelem Berkshire?

Portfolio Berkshire má mezi svými sedmi hlavními akciemi dobrou diverzifikaci. Investoři mají dobré důvody, proč nakupovat stejné nebo podobné akcie. Společně vám mohou poskytnout diverzifikaci, dividendy, pomoc v boji proti inflaci a jistotu i v obtížných ekonomických podmínkách.

Pokud si nejste jisti, které akcie koupit, může být sedmička nejlepších akcií Berkshire skvělým začátkem hledání.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img