Technická analýza: akcie čínské společnosti Alibaba – ve hře je klesající triangl

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Vzhledem k posledním událostem, kdy se během obchodních vyjednávání Čína s USA nakonec nedohodly, jsme zaznamenali velkou paniku na akciovém trh. Velké ztráty zaznamenaly i akcie čínské společnosti Alibaba.

Během pár obchodních dnů tyto akcie oslabily o více jak 15 % a propad byl zastaven až na prvním silnějším supportu. Nejdůležitější je to, že se díky poslednímu Price action začíná na grafu rýsovat medvědí pattern klesající triangl. Pokud neznáte moc teorii, která je v pozadí, tak u medvědích útvarů se obecně uvádí, že je 70% pravděpodobnost proražení směrem dolů. Realita je taková, že na různých trzích je to mezi 50 až 90 %.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Alibaba

analýza alibaba

Výčet S/R levelů

Jak si můžete sami všimnout, tak střednědobé dno na trhu je úroveň 130 USD/akcie Alibaba, kde máme vícero dotyků. Je to tedy zároveň jeden z nejsilnějších supportů, který nám tento trh může nabídnout. Jakmile se povedl odraz ode dna, tak kurz následoval v růstové trajektorii, která znamenala průraz rezistencí na 150 USD/akcie, 165 USD/akcie a 181.69 USD/akcie. Trh následně začal viditelně slábnout a už nedokázal jít up s takovou akcelerací, jak prvních deset týdnů tohoto roku.

Růst ale nakonec ještě pokračoval, ale pomalým tempem. Unaveným býkům se povedlo vyhnat cenu až k rezistenci, co je v pásmu okolo 192 USD/akcie. Nakonec byl však další postup up rázně zamítnut. Což znamenalo pokles zpátky k hranici podpory na 150 USD/akcie, kde začal velmi nadějný odraz. Kurz posiloval ke svému nejbližsímu vrcholu, ale při přípravě (konsolidaci) na atakování rezistence 181.69 USD/akcie se něco pokazilo.

15% výplach

Jak jsem už načal v úvodu, tak situace kolem obchodních vztahů mezi ČLR a USA se čím dál více zhoršuje a před výplachem dosti vygradovala. Čínská delegace totiž nepřistoupila na podmínky Američanů a prezident USA Donald Trump prohlásil, že pokud se Čína nepodvolí, tak to bude mít za následek uvalení dalšího cla na zboží v hodnotě skoro 300 miliard dolarů. Což by bylo pro čínský export, který je pro jejich ekonomiku velmi důležitý, významná rána.

Číňané zareagovali radikálním oslabením své měny, což ještě více přitížilo sentimentu na trzích a konkrétně u akcií Alibaby se to projevilo jako ta červené svíce z 1. srpna. Propad kurzu se opětovně zastavil až u supportu na 150 USD/akcie a poté zde byl pokus o nějaký ten růst. Jak můžete ale už teď vidět, tak se zdá, že byl zamátnut už na nejbližší rezistenci na 165 USD/akcie.

Trojúhelník

Právě díky Price action, které můžeme vidět na grafu, tak se nám formuje klesající triangl. Je tu tedy vysoká pravděpodobnost, že se býkům ještě povede vyhnat cenu k horní straně tohto útvaru. Jenže medvědi to nejspíše u této hrany zase srazí dolů, což bude znamenat, že se cena přitlačí zpátky do úrovně 150 USD/akcie Alibaba.

Vzhledem k velikosti patternu může kurz oscilovat vně ještě do začátku září, ale pak se dá předpokládat jeho průraz směrem down, což by znamenalo, že se cena zase vrátí k úrovni na 130 USD/akcie.

Osobně považuji ze střednědobého hlediska tuhle úroveň za nejdůležitější a bude tedy dost záviset na tom, zda se býkům povede ubránit, či nikoliv. Když by se medvědům podařilo dostat skrz, tak nejbližší silný support je až na 110 USD/akcie. Technicky by to tedy znamenalo další „pořádnej výplach“, který by nemusel mít jen tak brzký konec. Tomuhle by se ale dalo velmi jednoduše vyhnout, kdyby se kurz prorazil skrze horní stranu trojúhelníku.

Indikátory

RSI indikátor na tom ale už tak špatně není. Zdá se, že díky pohybům křivky tohoto indikátoru se formuje spíše rostoucí trojúhelník. Když by se býkům dařilo ubránit tu spodní hranu, tak by situace byla daleko nadějnější. Pak tu máme objemový indikátor OBV, u kterého se zdá, že se jeho křivka pohybuje v rámci klesajícího kanálu. Jinak. bez nějaké viditelné anomálie. Na MACD máme několik dní po bearisch crossu jeho křivek, takže je momentum sice negativní, ale klesá. U Stochastic RSI je setrvačnost pozitivní.

Závěr

Viditelný pattern máme, takže nezbývá nic jiného, než čekat na jeho průraz. Když se bulls povede vyhnat cenu nad horní hranu, tak by to tržní situaci hodně změnilo k lepšímu. Zatím je ale jasné, že medvědi vyhrávají na plné čáře a pokud se jim povede vylít cenu z trojúhelníku, tak to bude znamenat další oslabení. V takovém případě bude nejdpodstatnější reakce na středědobém dnu na 130 USD/akcie.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: