Studie ukazuje, že bitcoiny tvoří 0,08 % všech světových emisí CO2

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Jak popularita bitcoinu rostla, kontroverze ohledně jeho spotřeby energie a dopadu na životní prostředí také zesílily.

Podle nedávné zprávy zveřejněné 25. ledna 2022 společností CoinShares představoval bitcoin v roce 2021 pouhých 0,08 % světových emisí oxidu uhličitého (CO2), což naznačuje, že body kritizující spotřebu energie sítě se zdají být nafouknuté.

Studie uvedla:

„Při 0,08 % globálních emisí CO2e by odstranění celé těžařské sítě z celosvětové poptávky – a tím zbavení stovek milionů lidí jejich jediné naděje na spravedlivou a dostupnou formu peněz – nebylo ničím jiným než zaokrouhlovací chybou”

Výzkum přináší nejaktuálnější informace o aktuálním stavu sektoru těžby bitcoinů, stejně jako informace o environmentálních, sociálních a správních (ESG) problémech.

Podle údajů:

„Při ročním odběru energie 89 TWh využívá těžební síť bitcoinů přibližně 0,05 % celkové globálně spotřebované energie.”

Globální spotřeba energie bitcoinů.
Globální spotřeba energie bitcoinů. Zdroj: CoinShares Research (leden 2022)

Ekologická debata o bitcoinech

Od doby, kdy se bitcoin poprvé objevil, se debaty o spotřebě energie vlajkové kryptoměny a nepřímém vlivu na životní prostředí opakovaly a staly se trvalým tématem, které má tendenci být oživováno s každým dalším tržním cyklem.

Zpráva zejména stanovila úplný model pro předpovídání emisí a mechanismus shromažďování údajů, který poskytuje danému rámci přesné informace. Rovněž označila CO2 vypouštěné v procesu těžby bitcoinů za „bezvýznamné“.

“Ve velkém schématu věcí jsou uhlíkové emise emitované poskytovateli elektřiny zásobujícími těžební síť bitcoinů bezvýznamné.”

Závěr

Konkrétně obavy ESG motivovaly řadu korporací ke stažení nebo k diskusi o ukončení podpory bitcoinu. Například společnost Tesla již dříve pozastavila platby prostřednictvím bitcoinu z důvodu obav o životní prostředí. Bylo to ale opravdu nutné?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
31 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

“což naznačuje, že body kritizující spotřebu energie sítě se zdají být nafouknuté”
Nebál bych se říct extrémně přefouknuté. Tomuto trapnému pokusu očernit BTC by se zasmálo snad i dítě v mateřské školce. Ale tak to je znak doby – dnes už ani nikdo neumí “vyrobit” lež, která by nebyla průhledná jak vyleštěné plexisklo. Ono to totiž na současné dementní lidstvo bohatě stačí, tak proč plýtvat energií… 👌

Poslední editace 2 let před přes bkf1
Pet

Proč nafouknuté? Je otázka jak tyto data jsou relevantní, ale i tak je to strašné. Chápu, že na tomto grafu celkové spotřeby to vypadá bezvýznamně a to je asi taky důvod tohoto srovnání. Postrádám tu efektivitu celého protokolu BTC, když všichni dělají zbytečně výpočty, aby pak pouze jeden kdo vyřeší hádanku přidal data do bloku. Efektivita sítě je nesmyslná i v době kdy jsou dostupná jiná řešení. Ale chápu, když v tom má někdo životní úspory logika a zdraví rozum jde stranou:)

E15

To zní, jako bys snad byl nějaký toxický shitcoinista… ;-DD.

Mimochodem říci o něčem, že je to zbytečné a plýtvání… A co není? Co třeba taková těžba zlata? Cca 10 % se použije užitečně, 30 % ve špercích (marnivost) a 60 % se přetaví do investičních cihliček a už tak zůstane. Takže minimálně těch 60% se dle tvé logiky těží zcela zbytečně (a je to jistě horší humáč než BTC).

Pet

Ty vaše nesmyslné argumenty:) Chápu, že nikdo nechce poslouchat negativní informace o čemkoliv kde má své peníze a bojí se že o ně přijde. Zlato se využívá ve zdravotnictví, v elektro prumyslu. BTC je pouze neefektivní decentralizovaná databáze, která to bude mít ještě hodně těžké pokud neoptimalizuje svůj protokol.

E15

Ano zlato se používá, těch 10 %, které zmiňuji…

Taras

Zlato je hmotný produkt který nám zůstane v zásobě má dobrý vlastnosti Elektro, astro, vlastnosti je to nejdražší kov díky jeho unikatnosti, BTC je jen nehmotný produkt na kterým jen zbohatnete do určité doby ale vysponujete cenu za energie nahoru na trvalo plýtvání energii, větší emise neříkám hrozný emise ale větší než 0 musíme snižovat emise ne je zvyšovat kvůli bohatství, stejnej prý čím jako BTC je kácení deštných pralesů snadný prachy dneska může být hovado i chudý člověk 😉 až jednou dojde uhlí na váš BTC Budem tam házet stromy abychom měli energii

Pet

Docela velká spotřeba na síť, kterou využívá pár lidí. A co zdroje i ty materiální na výrobu jednoúčelových těžebních zařízení, které řeší jen kryptografické hádanky a pouze jeden vyvolený zapíše nová data do databáze. Nejen, že z BTC se stala ideologie, ale už se z toho stává i demagogie, která se snaží hájit nesmyslnost plýtvání energií a materiálních zdrojů na výrobu asics zařízení.

E15

Pár lidí?

Pet

Kolik lidí ve vašem okolí používá BTC pro platby?

E15

Řádově víc, než kolik používá pro platby zlato ;-)).

pet

Proč srovnávate btc se zlatem? Proto, že nějaký chytrák ho přirovnal k digitalnímu zlatu? Zlato má uplně jiné využítí než BTC. Vaše argumentace jsou opravdu usměvné:)

Kenny

A vaše úplně trapné. Nastudujte si okolo BTC trošku více info ať získáte více objektivní názor. S tím svym budete akorát k smíchu těm, co tomu skutečně rozumí.

Fantom

Bohužel naprosto nechápete o čem je řeč. Pet toho ví o BTC zcela jistě dost na smysluplnou diskusi. Naopak vy se zamyslete nad tím, zda nejsou vaše úvahy o hodnotě bitcoinu příliš optimistické.

Pet

Další odborník, co se účastní ponzi hry jménem BTC:)

Ivan

A ako znecisti silvestrovská pyrotechnika celú zemeguľu splodinami síry, nad tým sa nikdo nezamysla?

Pet

Takže podle vaší logiky, kdy můžou být o Silvestru petardy, tak může být i BTC. Ale obojí znečišťuje paletu, zajímavý argument:)

E15

Tak Ivan chce zřejmě naznačit, že nedává smysl vybrat ze veškeré lidské činnosti (která je vlastně komplet škodlivá) na planetě zrovna těžbu BTC a tu zhejtovat. Proč tak vadí zrovna těžba BTC?

Pet

Těžba mi nevadí, vadí mi jaký dopad to má na životní prostředí, jak to plýtvá materiálními zdroji, devastuje to trhy se spotřební elektronikou. A hlavní důvod proč to někdo propaguje je jen ten, že v tom má prachy. Řeší BTC nějaký reálný problém tohoto světa? Když zítra BTC nebude, stane se něco? Nestane se vůbec nic. Bohužel komunita kolem BTC, žije ve vlastní toxické bublině místo aby poslouchali kritické hlasy a zkusili protokol udělat efektivnějším. Jen se ideologicky opakují stále ty nesmysly, že něco znečišťuje planetu víc, takže je to v pořádku.

E15

“Třeba mi vadí” je fakt argument. To je asi jako “Třeba mi vadí, že příliš mnoho lidí lítá příliš často na dovolenou a plýtvá tak materiálními zdroji”. Tyhle argumenty prostě nechápu. BTC má určitě unikátní vlastnosti a to i díky těžbě a stále více lidí ho vidí jako přínos. Asi se tím holt budeš muset smířit, protože tvůj toxický shitcoinismus (nebo noncoinismus) to stejně nezmění ;-)).

Pet

Jaký třeba? Proč jsem táhnete létání? Nikdo netvrdí, že by se mělo omezit nebo zavřít vše co znečišťuje planetu. Mluvím o tom, že BTC nic neřeší, nemá pro nikdo žádnou přidanou hodnotu, pouze skupina demagogů ho propaguje aby zvýšilo své zisky. BTC by měl najít efektivnější způsob svého konsenzusu. Srovnávat BTC s leteckým průmyslem musí být už velká haluz:) Mluvím o zbytečném plýtvání energií a nerostných materiálech. Dělate z BTC náboženství a ideologii a kdo to nesdílí je shitconista. Nejhorší v životě je zaslepená víra. BTC je pouze technologie a momentálně vysoce neefektivní, transakce vs. vynaložená energie.

Fantom

Docela by mne zajímalo, zda jste proti kryptoměnám obecně, nebo jen proti bitconu. Tedy nocoiner nebo shitcoiner? 🙂 Smysl bitcoinu je stát se alternativou k fiatu, který je zneužíván politiky – neustálé tištění peněz, astronomické zadlužování veřejných rozpočtů a současně nulové či dokonce záporné úroky ožebračují střadatele a není jak proti tomu bojovat. Pokud zítra nebude BTC nic se nestane. Pokud nebude BTC ani žádné jiné krypto, tak se také nic nestane. Jen obyčejný člověk opět prohraje svoji šanci na alternativu ke zkorumpovanému fiatu 🙁

Pet

Nejsem proti DLT obecně, je to technologie budoucnosti. BTC je z dnešní pohledu velice neefektivní protokol, který má spoustu svých příznivců, ne proto, že vyřeší problém deflaci nebo s fiatem, ale že chtějí na něm vydělat a věřím všem těm slibům o nekonečném shodnoceni. Pokud se zajímáte o DLT ne z ideologického a z finančního hlediska, zjistíte že existuje mnoho protokolů, které mají mnohém větší potenciál v oblasti průmyslu, zdravotnictví, bankovnictví a jejich efektivita je nesrovnatelně jiná. Žádná vláda nebo stát, nemyslím země typu Salvador, kde jeden člověk rozhoduje o budoucnosti všech lidí nebude BTC podporovat, pokud nezačne být více efektivní. Ale to bohužel celá komunita kolem BTC nechce přijmout a jen vykřikuje hesla, že chtějí BTC zničit, protože se jim BTC vůbec nehodí a další nesmysl. Někdy je dobré poslouchat kritiku a něco změnit, než se nesmyslně a agresivně obhajovat. Např. EU investuje nemalé peníze do krypta, ale do těch, které jsou udržitelné a mají přínosy a výhody oproti centralizovaným systémům. Bohužel BTC v současné podobě nikdy podpuru nenajdete a je to v pořádku, věřte nebo ne jednou tahle bublina splaskne pokud se BTC nezmění. Zkuste se oprostit od těch všech idealistický a ideologicky řeči a podívejte se na to jinou optikou.

Fantom

Díky za reakci. S takovýmhle postojem se dá vcelku souhlasit. Používáte termín DLT, který je širší než blockchain. Máte nějaké tipy na současné kryptoměny, které by mohly v budoucnu uspět? Očekával bych že by to mohla být IOTA nebo HBAR, případně VET, XRP nebo XLM, podle toho to v příspěvcích píšete… . Může to být i nějaký decentralizovaný blockchain PoW? U BTC souhlasím s tím, že je to již zastaralá technologie a není vůle to změnit. Z hlediska obchodování má ale výhodu že se za něj dají koupit všechny ostatní kryptoměny. Tím tak trochu potvrzuji, že hlavní motivací k vlastnění BTC je snaha na něm v budoucnu vydělat a ne s ním platit. To ale platí pro všechny kryptoměny i pro investice obecně.

pet

Ano, používám raději termín DLT, kryptoměny jsou dost zavadějící a hlavně případy použítí jsou dnes mnohem rozsáhlejší než je převod hodnotových transakcí. Máte pravdu, že za BTC se dá koupit vše ostatní krypto, ale pořád k tomu potřebujete většinou centralizovanou burzu a to je pro mnoha lidí problém, dokud DLT nebude plně integrováno s bežnymí bankovními službami, tak nezíská tak rozsáhlou adopci jak by si všichni přáli. U finačních produktů obecně potrebujtete mít dobrou dostupnost a interoperabilitu s jínými finačními systemy. Představa, že BTC nahradí fiat a všechny bankovní a finační produkty je opravdu velká utopie a věří tomu jen ti největší demagovové. Nemám rád jednobarevná řešení jeden bere vše, tak to nidky nefunguje a je lepší hledat slabá místa v součastných sytemech, kde třeba btc bude lepší. U BTC je jeden velký problém a tím jsou paradoxně těžaři, kteří se shlukují do větších težebních poolů a tím se z toho stavá centralizovaný protokol. Z podstaty principu težby, nebude chtít žadný težař změnit protokol, který by vedl ke snížení např. poplatků. Kdo bude chtít přijmout protokol, jehož osud zavísí na rozhodnutí težebních společností. Budoucnoust vídím v protokolech, kde kdaždy učastník sítě se podílí na rozhodvaní nebo konsensuszu. Vytvořit takový protokol není snadné, protože jste limitován, buď propustností, zabespečením nebo decetralizací. Vždy získáním jednoho ztratíte druhé. Proto v současné době převládá POS protokoly, jsou bezpečné, a rychlost je dána na úkor decetralizace, mate vždy omezený počet validárů, které zapisují data do bloků. Dobrým přikladem je solana, je rychlá, ale jak už se několikrát ukazalo nachylná na ddos útoky, protože pracuje s menší sadou validatorů je méně decetralizovaná a jejíc síť vyřadí z provozu ddos utok. V současné době neexistuje protokol, který by vyřešil trilima a potrvá ještě roky než se takový objeví. Ale jak jste zmíníl, tak třeba IOTA se o něco takové snaží. Snaží se vytvořit protokol, kde každy učastník se podílí na konsenzu, tzn. že každy uzel je validatorem a v síti muzete mit tisice nebo miliony těchto uzlu. Jejich sít není lineraní blockchain, ale acyklicky graf, ktery umoznuje paraleni zpracovani transakci. V soucasne dobe pracuji na novem konsenzu, jehoz zaklad tvori nakomotuv princim, jen to neni linearni graf ale jejich struktura je sít transkakcí. IOTA má potencíal, ale nezname to, že uspěje. Jen říkam, že jejich vize je ta spravná, zádný lídr, žadny pow nebo pos, všíchni v sití mají rovnocená práva a podíleji se na správném fungovaní sítě a jako bonus nemají žadné poplatky. Dostali se taky do užšího výběru jako řešení DLT pro evropskou unii pro verjene sluzby. Momentalne z puvodních několika desitek DLT zustalo tusim ze pět a IOTA je jediný veřejný DLT, které vždy získalo nejvíce bodu. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/podpori-iota-iniciativu-eu-blockchainu/2097222 toto už je starší zpráva, mezím IOTA postoupila do dalšího kola. Tím chci jen ukázat, že EU není proti kyptu, ale hledá jen usporné a efektivní řešení, protože jí nějaká ideologie nezajímá.

Fantom

Díky za podnětnou odpověď! Souhlasím s tím že se obecně jedná o technologii, která má mimořádný potenciál. Také si nemyslím, že by BTC měl nahradit fiat měny, ale byla to první vlaštovka, která ukázala směr. Domnívám se ale, že tu je prostor i pro “soukromé” peníze, tedy takové nad kterými nemá moc vláda. A to právě z důvodu extrémního zadlužování za nulových úrokových sazeb a tím poškozování věřitelů a obecně spořících si lidí. Dlouhodobější dopad bude i na penzijní systémy. BTC měl tuto ambici při svém spuštění, ale za současných podmínek je zdá se opravdu nevyhovující. Já jsem zde již dříve uváděl možnost XMR – privátní transakce (“digitální hotovost”), nízké poplatky, implementovaná inflace (tail emission) jako odměna pro těžaře po vytěžení někdy v 5/2022. Jako alternativa se uvádělo NANO, nyní XNO případně XRP, XLM či DGB. Jsou to různé technologie a DGB zdá se neuspělo. Jednoduchá je odpověď – “pokud politici dostanou rozum a začnou snižovat zadlužení veřejných rozpočtů” – potom jsou všechny kryptoměny zbytečné a bohatě postačí CBDC a zachování klasické hotovosti. Jsem ale přesvědčen o tom, že politici v tomto směru nedostanou rozum nikdy 🙁 Zajímalo by mne zdá máte tipy na nějaké současné kryptoměny, které by mohly v budoucnu uspět. Každopádně děkuji za vyjádření k IOTA.

Pet

Ale národní měny jsou vždy spojené s politikou dané země a nemyslím, že je to vždy špatně. Pokud jsou volby demokratické, pak si můžete zvolit svobodně své politické zástupce. Peníze jsou založené na důvěře lidí stejné to bude i krypta. U národních měn se důvěra v peníze odvíjí od hospodaření země, stabilitou politické situace, finanční a bankovní stability. Nepřisuzoval bych kryptu, že vyřeší problémy s inflací nebo se zadlužováním země. Nezapomeňte, že krypto je jen kód a lidí důvěřují pravidlům zakotvených v daném kódu, ale stačí jediná chyba a důvěra může být pryč a úspory lidí také. Je dobré mít nějaké garance, které dostáváte od státu. Ne vše je černobílé. Věřím, že část těchto problémů bude řešit DAO, ale ne vše. Rozhodně to ale nezachrání jedná měna jako je BTC.

Fantom

Problém je v tom, že vlády některých (bohužel většiny) států se chovají natolik nezodpovědně, že vlastně žádné garance neposkytují a své vlastní občany naprosto nepokrytě okrádají. Jižní křídlo eurozóny je toho smutným příkladem. Původně dobře navržený projekt společné měny je odsouzen k zániku protože stanovená pravidla se nedodržují a dodržovat nebudou neboť politici mají větší slovo než ekonomové. Ani svobodné volby tohle nevyřeší,ve volbách můžeme vybrat své zástupce, ale ne politiku kterou budou provádět. Strany mají volební program, který ale vůbec nedodržují a navíc ještě ani sami politici program vlastní strany pořádně neznají, protože není vůbec důležitý. Jedinou možností, jak se lidstvo může posunout dál je přenechat politiku umělé inteligenci – lidé budou hlasovat o všech důležitých otázkách v referendech a na pravost budou dohlížet technologie. To je ale na několik generací a obávám se že mocní současného světa to jen tak nedovolí 🙁 Současně doufám, že obyčejní lidé budou natolik rozumní, že budou dělat správná rozhodnutí. Ale moc si tím jistý nejsem … .

Pet

Chápu váš názor, ale jak korupci a nedodržování slibů politiků zajistí krypto? Pokud lidé jednou za 4 roky dojdou k volbám a tím si myslí, že je jejich občanská povinnost splněna a nechají si další 4 roky kydat na hlavu, pak to není problém peněz a lidí samotných. Chci jen říct, že kolem krypta se vytvořilo sousta příběhu jak vyřeší problémy, kde hlavní příčinou je apatie a laxnost lidí. Decetralizace a transparentnost je fajn, ale věřte mi, že většina lidem je tohle úplně jedno. Možná někdy v budoucnu to bude jinak.

Fantom

Domnívám se, možná naivně, že by ve světě mohla být poptávka po předem definované privátní měně. Konkrétně Monero XMR. Je stanovený počet počet mincí a po vytěžení i předem daná inflace cca 2% jako odměna “těžařům” za udržování sítě a malé poplatky za převod. Proč? Drtivá většina světových měn je natolik nekvalitních, že je inflace soustavně ničí a lidé přicházeji o úspory. Například Argentina. Není to vyloženě zaostalá země, přesto je tam státní bankrot neustále na pořadu dne. Místní měna neustále oslabuje, za nějaký čas se škrtne několik nul a měna se přejmenuje. Obyvatelé se snaží držet úspory v USD, mají ale k němu omezený přístup a i ten kdo má hotovost v USD má potom starost se zabezpečením – nutnost trezoru, nebezpečí loupeže. Držet úspory v USD v lokální bance je k ničemu, banka je při devalvaci měny zabaví (smění ve stanoveném – nevýhodném kurzu). Uznávám že není každá země jako Argentina, ale problém je i ve vyspělých státech. Japonsko má soustavné rozpočtové schodky a nevlastnit drtivou většinu státních dluhopisů tak již dávno zkrachuje. Japonská centrální banka pumpuje neustále nové peníze do trhu a kupuje za ně různá aktiva, především akcie domácích podniků – velká část podnikového sektoru je de facto vlastněna státem (státní bankou) – japonský socialismus/komunismus. O budoucím nevyhnutelném krachu EURa jsem už psal dříve a uvidíme jak se k problému inflace postaví FED a to nám napoví jaká bude budoucnost USD. Světu hrozí kolaps fiat měn a to bez ohledu na nějaké krypto. Původní představy navrhovaly návrat ke zlatému standardu. Tohle všechno se děje jen kvůli oné rozpočtové nezodpovědnosti a ničemu jinému. Ale on žádný politik (alepoň já žádného takového neznám) nehodlá jít zodpovědnou cestou vyrovnaných (a i mírně přebytkových) rozpočtů aby se zabránilo kolapsu. Každý jen doufá že se to nezhroutí když zrovna on bude ve vládě. BTC byl původně navržen jako řešení, ale uznávám že ten to nebude. Má spoustu zde již dříve zmíněných nevýhod a nedokonalostí. XMR mi připadá jako možné řešení, protože odstraňuje většinu nedokonalostí BTC. Přitom vůbec není nutné aby ho “adoptovaly” stamiliony lidí, bohatě stačí když jich bude dost na to, aby to udželo blockchain v provozu. Zadlužení mnoha států je již nyní prakticky nesplatitelné, přitom se všichni tváří že není žádný problém. S tou apatií a laxností máte pravdu. Ta ale skončí, pokud ti lidé přijdou o úspory případně o práci a bude jim hrozit že nebudou mít co jíst. V předchozím příspěvku jsem jen nastínil svoji sci-fi představu o daleké budoucnosti kde lidé o všem hlasují v mnoha referendech prostřednicvím mobilů a výsledky hlídá AI – politici neexistují. To je nyní ale spíše pro zasmání 😀

Kenny

Čeče, ty seš úplně mimoň 🙂

Pet

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.“ — Kurt Tackmann

spot_img