Jak Tether ovlivnil stav kryptoměnového odvětví?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Již samotný název stablecoin značí, že hlavním účelem těchto coinů je poskytování stability v tom smyslu, že na velice volatilním poli kryptoměn poskytují svým držitelům jistotu pevného kurzu – zpravidla ve vázanosti na dolar. Nejznámějším stablecoinem je Tether (USDT), který je vázán k dolaru v poměru 1:1.

Právě zmíněná vázanost a směnitelnost za dolar byla předmětem mnoha pochybností. Už od svého vzniku provází USDT spekulace o jeho skutečné vázanosti k dolaru a o kapacitě burz dostát požadavkům na dostatečné dolarové rezervy v případě, že by se držitelé rozhodli směnit své USDT za dolary. O nedostatečném krytí USDT se v kryptoměnovém světě zcela pravidelně vedou žhavé diskuze a již mnohokrát byly tyto spekulace a následná panika příčinou výkyvu trhu.

Zlá pověst Tetheru

Kryptoměnový svět je navíc plný teorií o tom, jak měna USDT stála za masivním růstem Bitcoinu v roce 2017. Krátce by se tyto teorie daly shrnout takto:

Předpokládejme, že Tether (Tether je název coinu i společnosti, která ho vydává) vydává nepodložené USDT v řádech milionů. Tether následně převede tyto nekryté USDT na kryptoburzy, zejména na burzu Bitfinex, kterou je společnost Tether fakticky ovládána. Následně Tether nebo s ním spolčené osoby zadávají nákupní příkazy na nákup Bitcoinu v páru BTC/USDT, které převyšují současnou cenu Bitcoinu v páru BTC/USD (Bitcoin/dolar).

Obchodníci rádi prodají své Bitcoiny za USDT, které až následně smění za dolary, čímž vydělají více než při směně Bitcoin/dolar. Tímto způsobem lze dosáhnout astronomických růstů ceny, jako jsme mohli vidět na konci roku 2017.

Celý problém systému tkví v nekrytých USDT, které by v případě tržního výkyvu a velké poptávce po směně USDT zpět za dolary způsobily krach celého systému, respektive pád burz a společnosti Tether, které by nebyly schopny prostředky směnit.

Všechny novinky kolem Tetheru najdete i na Kryptomagazinu

Konec všem dohadum?

Tyto spekulace byly vyvráceny 1. listopadu 2018, kdy společnost Deltec Bank & Trust se sídlem na Taiwanu v dopise společnosti Tether, který je volně dostupný na internetu a jehož autenticitu potvrdil předseda banky Deltec, Jean Chalopin, oznámila, že společnost Tether má u banky Deltec účet s částkou 1 831 322 838 dolarů, což zcela postačuje ke krytí kryptoměny Tether, které se dle serveru coinmarketcap v oběhu vyskytuje 1 776 421 736 kusů. K plnému krytí by tedy stačilo o přibližně 55 milionů dolarů méně.

Víc informací najdete tady

Poslední z řady těchto panik proběhla v říjnu. Samotný USDT se na některých burzách propadl vůči dolaru až k hodnotě 0,8 dolaru/USDT, což dále akcelerovalo přechod mnoha investorů do Bitcoinu. Dnes je USDT již stabilnější a udržuje si hodnotu kolem 0,99 dolaru/USDT.

Tether vs. konkurence

Otázkou zůstává, jestli si Tether po této krizi zvládne přes vyvrácení domněnek o nedostatečném krytí USDT udržet pozici jedničky mezi stablecoiny. V posledních několika měsících mu totiž vyrostla silná konkurence jako např. Circle’s USD Coin (USDC), the Paxos Standard Token (PAX) a Gemini Dollar (GUSD), za kterým stojí vlastníci burzy Gemini, bratři Winklevossovi.

Mezi starší významnou konkurenci patří TrustToken’s True USD (TUSD) a Maker’s Dai (DAI). Co se týče objemu obchodů v páru vůči jiným kryptoměnám, tak si USDT stále drží dominantní podíl přesahující 90 % v poměru k ostatním stablecoinům. To znamená, že většina denních traderů stále preferuje směňovat v případě zavírání pozic kryptoměnu Tether oproti jejím alternativám.

Důvodem může být zatím nízká rozšířenost ostatních stablecoinů na větší burzy. Otázkou zůstává, zda je Tether stále schopen plnit svoji roli „bezpečného přístavu“, kam může člověk v případě tržních výkyvů v klidu převést prostředky z jiných kryptoměn, aby zabránil ztrátě hodnoty svého portfolia. Je nanejvýš pravděpodobné, že po volatilitě, kterou Tether zažil koncem října, o této schopnosti Tetheru mnoho lidí pochybuje. Můžeme tedy předpokládat zvýšení podílu ostatních stablecoinů na objemu obchodů, ať už v páru vůči Bitcoinu nebo jiným kryptoměnám.

Článek pro Kryptomagazin napsal Petr Hotovec – analytik Kryptofondu

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img