Bitcoin ETF dostala oficiální schválení od SEC. Pouhý den po falešném oznámení z oficiálního účtu SEC

3.7
(10)

Po dramatickém falešném startu 9. ledna udělila Komise pro cenné papíry a burzy povolení několika spotovým Bitcoin ETF.

Americká Komise pro cenné papíry oficiálně schválila prvních 11 regulovaných spotových Bitcoin ETF ve Spojených státech. Stalo se tak pouhý den poté, co falešné oznámení zveřejněné z oficiálního účtu SEC na sociální síti X způsobilo chaos na trzích.

11 schválených spotových Bitcoin ETF

Dne 10. ledna schválil regulátor cenných papírů žádosti 19b-4 společností ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex a Franklin Templeton. SEC schválila také změny pravidel, které umožňují kótování a obchodování spotových Bitcoin ETF na příslušných burzách. Podání bylo k dispozici ke stažení z webových stránek SEC po dobu několika minut, než se objevila zpráva „Error 404.” Později se však podání dalo znovu dohledat prostřednictvím jiného odkazu.

Historické schválení otevírá cestu prvnímu regulovanému burzovně obchodovanému produktu v USA, který investorům umožní přímou expozici vůči ceně bitcoinu. A to aniž by jej museli nakupovat nebo se starat o svou vlastní úschovu. Investoři takto budou moci nakupovat akcie schválených ETF, které mají právě Bitcoin jako podkladové aktivum.

Analytik ETF James Seyffart na X napsal, že komise možná neměla v úmyslu zveřejnit schvalovací dokument v době, kdy tak učinila. Ale, že jej pravděpodobně stejně znovu zveřejní.

Zdroj: twitter.com

Historické postoje SEC vůči schvalování Bitcoin ETF

Schválení ETF přichází více než 10 let poté, co Cameron a Tyler Winklevossovi v roce 2013 poprvé požádali o založení fondu Winklevoss Bitcoin Trust. Komise pro cenné papíry a burzy důsledně zamítala všechny žádosti založení spotových Bitcoin ETF s odvoláním na obavy z možné manipulace s trhem a podvodů.

SEC však byla nucená své postoje přehodnotit. Stalo se tak poté, co společnost Grayscale v srpnu 2023 vyhrála soudní spor s SEC. Ten se týkal přeměny fondu Grayscale Bitcoin Trust na spotové Bitcoin ETF.

Spuštění a přínos Bitcoin ETF

Po schválení spotových Bitcoin ETF bude nyní odvětví bedlivě sledovat, kdy se schválená ETF začnou obchodovat.

Vedoucí digitálního oddělení Galaxy Research Alex Thorn odhadl, že příliv kapitálu do spotových bitcoinových ETF by mohl v prvním roce dosáhnout 14 miliard USD. Globální správce fondů VanEck odhaduje, že do spotových Bitcoin ETF produktů přiteče v prvním čtvrtletí roku 2024 zhruba 2,4 miliardy USD.

Spuštění spotového Bitcoin ETF ve Spojených státech vyžaduje, aby SEC schválila formuláře S-1 (nebo S-3) i 19b-4 podané emitenty.

Poplatky, které ETF je nejvýhodnější

Dne 8. ledna deset emitentů podalo svá konečná pozměněná podání S-1 a S-3. V těch oznámili zejména výši poplatků, které hodlají vybírat od investorů za koupi ETF.

Společnost BlackRock, největší světový správce aktiv, bude účtovat poplatky ve výši 0,2 %. A to do té doby, než fond dosáhne objemu spravovaných aktiv (AUM) ve výši 5 miliard USD. Bitwise následuje v těsném závěsu s 0,24 %, zatímco Ark 21Shares a VanEck mírně zaostávají s poplatky ve výši 0,25 %.

Pozoruhodné je, že Ark 21 Shares se vzdá všech poplatků po dobu prvních šesti měsíců. A nebo do doby, než jejich produkt dosáhne objemu 1 miliardy USD (AUM).

ETF společnosti Grayscale je v současné době produktem s nejvyššími poplatky. Poplatky této společnosti činí 1,5 %.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img