Spoluzakladatel Solany se zabývá spolehlivostí blockchainu v Breakpointu

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Spoluzakladatel společnosti Solana Anatoly Yakovenko říká, že minulý rok byl poznamenán problémy se spolehlivostí sítě a výpadky, ale nedávné aktualizace pomohou blockchainu vyřešit tyto problémy se spolehlivostí vyřešit. 

Během výroční konference Breakpoint 2022 v portugalském Lisabonu 5. listopadu Yakovenko diskutoval o minulosti a budoucnosti blockchainu a poznamenal, že síť čelila v uplynulém roce potížím:

Za poslední rok jsme měli spoustu výzev, řekl bych, že celý loňský rok byl celý o spolehlivosti.

Výpadky na síti

Solana utrpěla deset částečných nebo úplných výpadků podle vlastních zpráv o stavu, z nichž nejpozoruhodnější nastal mezi 6. a 12. lednem 2022, kdy síť sužovaly problémy způsobující částečné výpadky a snížený výkon po dobu 8 až 18 hodin. Poslední byl takzvaný „velký výpadek“, který 1. října trval téměř šest a půl hodiny.

Mezi koncem května a začátkem června trpěla síť Solana časovým posunem, kdy se čas blockchainu lišil od času v reálném světě kvůli delším než průměrným časům slotů (také označovaným jako blokové časy), což je časový interval, během kterého může validátor odeslat blok do sítě.

Typicky je ideální slotový čas Solany 400 milisekund, ale Jakovenko řekl, že „v červnu se věci opravdu zhoršily, časy bloků se zvýšily na více než sekundu, což je pro Solanu opravdu pomalé“. V některých případech „doby potvrzení, trvaly 15 až 20 sekund.

Nedávná aktualizace

Jakovenko řekl, že po nedávné aktualizaci a zdvojnásobení počtu validátorů za poslední rok se Solana dostala na cestu k vyřešení problémů s výkonem sítě a dodal:

Jsme v neustálém boji mezi výkonem, bezpečností, propustností a decentralizací, všechny tyto problémy […] kdykoli vylepšíte jeden, můžete ve skutečnosti ublížit některým dalším, ale myslím, že jsme udělali úžasnou práci při řešení spousty z nich. Samozřejmě stále máme problémy s výpadky a chybami.

Uvedl Jakovenko, ale jeho srpnové partnerství s vývojovou firmou Web3 Jump Crypto na vybudování škálovacího řešení Solana s názvem Firedancer by mohlo být klíčem.

Závěr

Po této implementaci je dle zakladatelů sítě pravděpodobnost výskytu stejného druhu výpadku prakticky nulová. Uvidíme, co nám přinese síť Solana dále.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img