Společnost Meta vykazuje ještě lepší zisky, než se předpokládalo, přesto cena akcií klesá

0
(0)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Společnost Meta ve středu 25. října zveřejnila lepší čtvrtletní výsledky, než se očekávalo. Náhle ceny akcií nečekaně klesly.

Za čtvrtletí končící 30. září vykázala mateřská společnost společností Facebook, Instagram, WhatsApp a Threads tržby ve výši 34,2 miliardy dolarů. To je o 23 % více, než předpokládal konsenzus Wall Street, který činil 33,5 miliardy dolarů.

Zisk činil 4,39 dolaru na akcii, což je o 168 % více než před rokem. Analytici předpovídali zisk 3,61 USD na akcii.

Akcie společnosti Meta zpočátku po zprávě vyskočily, ale během oznámení výsledků ihned klesly, a nejen to. Ve čtvrtek ráno v 9:45, tedy po zveřejnění zprávy, akcie Meta klesly o 4,6 %.

Silný nárůst využívání služeb společnosti Meta

Provozní marže vzrostla na 40 % a oproti předchozímu čtvrtletí se zdvojnásobila. Tento fakt odráží snahu společnosti o snížení nákladů v rámci „roku efektivity”. Náklady a výdaje se snížily o 7 %, zatímco počet zaměstnanců na konci čtvrtletí činil 66 185, což představuje pokles o 24 %.

Společnost Meta rovněž vykázala silný nárůst využívání služeb, kdy počet „denně aktivních lidí” vzrostl oproti předchozímu roku o 7 % na 3,14 miliardy. Měsíční počet aktivních lidí dosáhl 3,96 miliardy, což je o 7 % více. Na Facebooku bylo denně aktivních 2,09 miliardy uživatelů, což představuje nárůst o 5 %; zatímco měsíčně aktivních bylo 3,05 miliardy, což představuje nárůst o 3 %.

„Bylo to velmi dobré čtvrtletí pro naši komunitu a naše podnikání,” řekl generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg na čtvrtletním konferenčním hovoru s analytiky.

Ztráta díky Metaverse, Reality labs a Quest

Společnost Reality Labs, která zahrnuje Metaverse a Quest byznys s brýlemi pro rozšířenou realitu, vykázala ve čtvrtletí ztrátu 3,74 miliardy dolarů. V porovnání s předchozím čtvrtletím se ztráta zvýšila z předchozích 3,67 miliardy dolarů. V letošním roce společnost Reality Labs zatím prodělala 11,47 miliardy dolarů. Společnost uvedla, že ztráta této jednotky se v roce 2024 prohloubí z úrovně roku 2023.

Prognózy společnosti Meta

Meta uvedla, že očekává tržby za čtvrté čtvrtletí ve výši 36,5 až 40 miliard USD. Tato hodnota je v souladu s prognózou Wall Street ve výši 38,7 miliard USD. Společnost očekává ve čtvrtletí zhruba dvouprocentní propad kvůli měnovému vlivu.

Finanční ředitelka Susan Liová v telefonickém hovoru uvedla, že na počátku čtvrtého čtvrtletí došlo k určitému zmírnění poptávky po reklamě. Podle ní to může souviset s globálními událostmi, včetně nedávného vývoje v Izraeli. Zároveň však poznamenala, že přímá expozice společnosti v této oblasti je skromná.

Společnost uvedla, že v příštím roce očekává vyšší mzdové náklady, „protože budeme snižovat současný nedostatek zaměstnanců a přidávat další talenty na podporu prioritních oblastí v roce 2024”, přičemž se zaměří zejména na nákladnější technické pozice. Li uvedl, že počet zaměstnanců na konci roku 2024 by měl být „významně vyšší“ než současná úroveň, poté by měl růst pomaleji.

Zuckerberg uvedl, že umělá inteligence bude v roce 2024 největší investiční oblastí jak pro inženýrství, tak pro infrastrukturu.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek

“Za čtvrtletí končící 30. září vykázala mateřská společnost společností Facebook, Instagram, WhatsApp a Threads tržby ve výši 34,2 miliardy dolarů. To je o 23 % více, než předpokládal konsenzus Wall Street, který činil 33,5 miliardy dolarů.” – tohle není 23 % ani omylem… Zase Vám ta čísla v článku nesedí ☹️

spot_img