[SPECIÁL] Důvod, proč mají BTC a BCH různá data halvingu – Souvisí to s algoritmem úpravy obtížnosti

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • 93 630 BTC odesláno na kryptoburzy • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Dnes vyprší bitcoinové opce za 1,3 mld. USD • Libra od Facebooku prý už v lednu 2021 • a další zprávy

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...
Jan Kopil
Jan Kopil
Živím sa obchodovaním s kryptomenami na základe fundamentov, TA a indikátorov. Začalo to ako hobby, následne part time a momentálne už viac než 2 roky full time. Tento druh trejdingu a analyzovania je nekonečná denná práca. Znamená to zahodiť všetky predošlé analýzy do koša a začínať denno-denne odznova. Vďaka mnohým stratám ale aj ziskom som svoje skúsenosti z obchodovania vložil do vlastnej školy na TA predikcie, ktorá je dostupná pre širokú verejnosť.

Halving je nepochybně jedna z největších událostí v životě kryptoměn. Snížení odměn pro těžaře by mělo znamenat zajištění nárůstu hodnoty.

Důvod, proč mají BTC a BCH různá data halvingu, souvisí s algoritmem úpravy obtížnosti.

Zde je několik důvodu:

  • Bitcoin i Bitcoin Cash používají k časovému označení každého nového bloku algoritmus důkazu proof of work. Použitý algoritmus je v obou případech stejný. Lze ho popsat jako částečnou inverzi hašovací funkce. Bitcoin i Bitcoin Cash navíc cílí na nový blok, který má být generován v průměru každých deset minut. Pokud se zvýší, či sníží počet těžařů v síti, algoritmus zareaguje a upraví obtížnost tak, aby hodnota přibližně 10 minut zůstala i nadále zachována. Čas potřebný k výpočtu nového bloku je ovlivněn parametrem, který označujeme pojmem obtížnost těžby. Obtížnost těžby nám pomáhá udržet čas nutný k výpočtu nového bloku zhruba konstantní. 
  • Aby se doba generování bloků v průměru udržela na deseti minutách, používá Bitcoin i Bitcoin Cash algoritmus upravující parametr obtížnosti těžby. Tento algoritmus se nazývá algoritmus úpravy obtížnosti (DAA). Původně BTC i BCH používaly od roku 2016 stejný algoritmus úpravy obtížnosti. Od 1. srpna 2017 Bitcoin Cash používal také dodatek k DAA, zvaný algoritmus EDA (Emergency Diffouble Adjustment). EDA byl používán vedle původního DAA a byl navržen tak, aby snížil obtížnost těžby BCH o 20 % v případě, že  byl časový rozdíl mezi 6 po sobě jdoucími bloky větší než 12 hodin.

Závěr

Úpravy EDA způsobily nestabilitu těžby systému Bitcoin Cash, což vedlo k tomu, že Bitcoin Cash byl o tisíce bloků před Bitcoinem. K vyřešení problému se stabilitou byla provedena změna bitcoinové hotovosti DAA a EDA byl zrušena. Účinnosti nabyla tato změna dne 13. listopadu 2017. Po této změně upravuje BCH i DAA těžbu po každém bloku. 

Více o Bitcoin Cash halvingu jsme psali zde.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře