Skvělé výsledky Nvidia! Předežene Apple a Microsoft?

5
(1)

Výsledky oznámila americká společnost Nvidia. Ta je pravděpodobně nejznámějším světovým výrobcem herních grafických karet. Tento segment je však již řadu let zanedbatelný ve srovnání se segmentem datových center. Ve skutečnosti je Nvidia pravděpodobně nejdůležitější společností na vlně umělé inteligence, která nás provází již téměř 2 roky. Tato společnost totiž navrhuje specializované čipy, které se používají k provádění složitých výpočtů pro trénování modelů AI. 

Nvidii zatím prakticky nikdo nemůže konkurovat, co se týče výkonu ani rozsahu, v jakém je schopna čipy dodávat, a právě proto za ně může chtít neuvěřitelné množství peněz. Každý takový čip stojí desítky tisíc dolarů a všichni velcí hráči na poli umělé inteligence, například Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta nebo Tesla, tyto čipy od Nvidie nakupují v desetitisících kusů.

Kvartální výsledky Nvidia: Společnost dosahuje neuvěřitelných čísel

Tento obrovský boom posledních čtvrtletí způsobuje, že společnost Nvidia dosahuje v prvním čtvrtletí neuvěřitelných čísel. Tržby vzrostly meziročně o 262 %, zisk dokonce o 600 %. Při tržbách 26 miliard dosáhla Nvidia zisku 15 miliard, což představuje čistou marži 57 %, které se žádná jiná společnost nemůže rovnat. Zdaleka nejdůležitějším segmentem jsou datová centra, kam Nvidia dodává čipy pro umělou inteligenci. Tento segment vygeneroval 22,6 miliardy dolarů z 26 miliard a meziročně roste o neskutečných 427 %. 

Společnost ve zprávě a na rozhovoru s investory uvedla několik pozitivních bodů. Nová generace čipů by měla firmě začít brzy přinášet pěkné peníze, Nvidia si je také samozřejmě vědoma, že takovou pozici má jen díky tomu, že je technologicky napřed před konkurencí, a proto plánuje vydávat nové verze čipů každý rok. Ty budou oproti předchozím generacím výkonnější a úspornější. Pozitivní je také to, že společnost uvádí, že i s novými verzemi je poptávka stále mnohem vyšší než nabídka, a že tomu tak bude minimálně do příštího roku.

Ostatní segmenty, tedy herní, profesionální vizualizace, automobilový průmysl a robotika, přinesly také pěkná čísla, ale v kontextu vývoje akcií se všechny oči upírají v podstatě jen na segment datových center. Pozitivní však je, že společnost neztrácí dech jinde, což by mohlo být pro trh negativním signálem. Aby těch pozitivních zpráv nebylo málo, Nvidia kromě dobrých čísel zveřejnila i velmi pěkný výhled.

Pro aktuální čtvrtletí vidí společnost tržby na úrovni 28 miliard dolarů a pravděpodobně také opět dosáhne rekordního zisku. Akcie na výsledky reagovaly v after marketu růstem o zhruba 6 %, což je posunulo až nad hranici 1 000 USD, tedy na historická maxima.

Vzhledem k výraznému růstu v posledních měsících jsou však akcie pro některé investory méně dostupné (i když díky zlomkům to u většiny makléřů neplatí), a Nvidia proto oznámila rozdělení akcií (tzv. stock split) v poměru 1:10. Pokud by si akcie společnosti Nvidia zachovaly svůj dnešní růst, tržní kapitalizace by dosáhla zhruba 2,4 bilionu dolarů. Jen pro srovnání, největší společností na světě je v současné době Microsoft s 3,2 bilionu dolarů a druhou společností je Apple s 2,9 bilionu dolarů. 

Závěr: Nvidia může předběhnout Apple a Microsoft

Nvidia tedy není tak daleko od toho, aby tyto společnosti dohnala, a pokud by společnost měla ještě několik dobrých čtvrtletí, na které by akcie reagovaly růstem, mohla by z hlediska tržní kapitalizace předstihnout Apple nebo Microsoft a stát se největší společností na světě.

Samozřejmě nic není jisté, Nvidia může podat horší výsledky, nebo mohou být i dobré, ale trh bude reagovat negativně, nicméně při současném sentimentu by k této situaci skutečně mohlo dojít. Více informací o nejnovějších výsledcích společnosti Nvidia naleznete v tomto videu od společnosti XTB.

Pokud chcete akcie společnosti Nvidia obchodovat sami, u XTB tak můžete učinit bezplatně i za pomocí Frakčních akcií. Pro více informací navštivte: https://cz.xtb.com/nepreplacejte-pri-investovani-do-akcii 

Obchodujte akcie Nvidia na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img