Singapurští byrokraté vysvětlují, proč neměli na seznamu výstrah FTX, ale Binance

5
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Singapurská centrální banka vysvětlila, proč byla Binance na jejím seznamu výstrah, ale FTX nikoli. Je pro to nějaká omluva?

Singapurská CB varovala, ale proč ne před FTX?

Smutným zjištěním pro běžné drobné investory je, že instituce, které by je měly chránit, často samy neví, co mají dělat. Varování, které jednou za čas vydávají jednotlivé centrální banky, jsou bohužel často založeny na velmi nekompetentních základech.

Zda jde o případ Singapurské centrální banky Monetary Authority of Singapore (MAS) nebudeme hodnotit. Singapurský monetární úřad nevydal žádnou omluvu, ale sdělení, kde vysvětluje, že měl své důvody.

MAS současně říká, že nemůže ochránit místní uživatele před dopady kolapsu FTX „jako např. zajištěním jejich aktiv nebo zajištěním, že FTX kryje svá aktiva rezervami,“ protože FTX nemá licenci od MAS a působí mimo její jurisdikci.

MAS neustále varuje před nebezpečím jednání s neregulovanými subjekty.

Centrální banka země však před FTX nevarovala. 21. listopadu pak vydala prohlášení, v němž se zabývá „některými otázkami a mylnými představami, které se objevily v důsledku debaklu FTX.com (FTX).

Varování před binance

Účelem Investor Alert List (seznam výstrah), jak vysvětlila MAS, je „varovat veřejnost před subjekty, které mohou být nesprávně vnímány jako subjekty regulované MAS, zejména ty, které žádají singapurské zákazníky o finanční obchody bez požadované licence MAS.“ To neznamená, že by seznam měl obsahovat všechny „stovky“ krypto burz po celém světě.

Není možné je všechny vyjmenovat a žádný regulační orgán na světě tak neučinil, hájí se úředníci.

Zatímco varování se podle dokumentu týká nelicencovaných subjektů, banka sama říká, že nemůže varovat před všemi z nich. Navíc, možná proto, aby celá situace působila ještě hloupěji, ve skutečnosti licence v Singapuru nemá žádný vliv na investorská rizika:

I když je kryptoburza licencována v Singapuru, v současnosti by byla regulována pouze za účelem řešení rizik praní špinavých peněz, nikoli za účelem ochrany investorů. To je podobné přístupu, který se v současnosti používá ve většině jurisdikcí.

Závěr

Singapurská centrální banka varovala před Binance, protože neměla v zemi licenci. Před FTX nevarovala, i když neměla licenci, protože podle vnímání úředníků tolik necílila na obyvatele Singapuru. Lze však konstatovat, že vůbec nezáleží na tom, komu MAS udělila licenci a před kým naopak varovala, protože licence ve skutečnosti investory nijak nechrání. Z vysvětlení centrální banky pak plyne, že se současné globální předpisy pro kryptoburzy zaměřují čistě na to, aby se žádný obyčejný člověk neschoval před “Velkým bratrem.”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img