Ruští aktivisté se obracejí na kryptoměny při poskytování dočasného domova uprchlíkům

4.7
(3)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Mezi dobrovolníky, kteří často bez pomoci úřadů pomáhají uprchlíkům, patří i Rusové. Někteří aktivisté se uchylují ke kryptu, aby mohli přijímat dary.

Pomáhat ukrajinským uprchlíkům nemusí být pro Rusy bezpečné

Od té doby, co Schmelev a jeho manželka Světlana, oba známí ruští aktivisté a pedagogové, otevřeli útulek pro uprchlíky, projekt neustále potřebuje finanční prostředky, které získává z darů. Pristaniste (pojmenovaný podle srbského slova pro “uprchlík“) původně neměl bankovní účet v Černé Hoře. Proto se Shmelevovi rozhodli zahájit sbírku v kryptoměnách.

Pro ruské občany nemusí být posílání peněz na pomoc Ukrajincům bezpečné, uvádějí někteří dobrovolníci. Podle všeho je to bezpečnější pomocí krypta, než prostřednictvím bankovního systému.

Když projekt nakonec konečně získal svůj bankovní účet 26. června, stihlo se již mezitím vybrat přes 50 000 dolarů v kryptoměnách. Jak uvádí Coindesk, tento případ není zdaleka ojedinělý a krypto tak skutečně pomáhá při vybírání darů na pomoc uprchlíkům.

Tyto projekty jsou údajně smolařem charitativního světa a jejich zakladatelé často čelí nevlídnému zacházení v zahraničí. Navíc mohou čelit odvetě ze strany své domovské země, pokud jsou z Ruska.

Pro ruské uprchlíky je situace o to horší, že jejich vlastní bankovní účty v Rusku již nejsou dostupné ze zahraničí kvůli sankcím, které EU a USA uvalily na Rusko. Visa a Mastercard přestaly zpracovávat platby z debetních karet vydaných v Rusku a velké globální platební systémy, jako jsou Western Union , Wise, Remitly a MoneyGram, přestaly sloužit ruským uživatelům.

Utíkají také někteří Rusové!

Po invazi začaly miliony Ukrajinců prchat ze země, a to především ženy a děti. Mnoho Rusů se však doma také necítilo dvakrát bezpečně.

Byla tam žena, která přišla v županu,” uvedl Shmelev s tím, že dorazila z 2445 kilometrů vzdáleného Charkova.

Když začalo ostřelování, popadla syna, naskočila do auta a jela až k nám.”

Jak zaznělo, utíkají také lidé z Ruska či Běloruska. Zesilující represe vůči nezávislým novinářům, aktivistům a nevládním organizacím, tvrdá cenzura a zvěsti o nadcházející celonárodní válečné mobilizaci vedly stovky Rusů k hledání útočiště v Turecku, Arménii, Gruzii a dalších zemích. 

„Dříve jsme si mysleli, že je lepší umístit Ukrajince a Rusy do oddělených domů, ale pak první pár, který s námi zůstal, byl smíšený,” řekl Shmelev. Nakonec neexistuje žádné oddělení a nebyly žádné konflikty.”

Jedna rodina, která našla útočiště v útulku Pristaniste a před časem odešla, napsala Shmelevovi:

„Je to zvláštní doba, kdy se blízcí stávají cizinci a cizinci rodinou,“ vzpomínal.

Závěr

Od začátku války a odříznutí Rusů od globálních platebních systémů v důsledku sankcí se kryptoměny staly nejrychlejším způsobem, jak pomoci lidem přes hranice, například na pomoc uprchlíkům. Jejich posílání je bez hranic a prostředky jsou okamžitě k dispozici.

Pro některé je kryptoměna také bezpečnější než fiat dary, které lze velmi snadno vysledovat zpět k dárci. Rusové, kteří chtějí pomoci Ukrajincům, čelí politickým hrozbám. Jejich pomoc by totiž mohla být souzena jako zrada.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img