[Interview] Eric Hop – Qubic umožní sdílení výpočetní síly všem

0
(0)

Nedávno jsme ve dvou dílech představili projekt Qubic, který vzniká na IOTĚ. Dnes pro vás máme exkluzivní interview pro kryptomagazín s Ericem Hopem z Nadace IOTA. Eric je vedoucím projektu Qubic a odpověděl nám na několik otázek ohledně Qubicu a svého působení v Nadaci IOTY.

Cesta do Nadace IOTY

Byl jsi vždy aktivním členem největší FB skupiny o IOTĚ. Jak ses dostal až k tomu, že vedeš vývoj Qubicu u Nadace IOTY?’
Vždy mě bavilo programování a dělám jej už od roku 79. Je to jedna z těch věcí, když se hobby stane prácí a tak mám pocit, že sem nikdy v životě vlastně nepracoval. Jen dostávám zaplaceno za to, co rád dělám. 
V roce 2014 sem se dostal ke své první práci spojené s kryptoměnami. Pracoval jsem na Open Transaction projektu pro Švýcarskou společnost. Až v roce 2017 jsem se dozvěděl o IOTĚ. A zarazilo mě, o kolik dál byla IOTA před všemi ostatními hráči v kryptosvětě. A tak jsem se o ní začal učit a pomáhat ostatním v rámci FB skupiny, která se z 50 členů, když jsem do ní vstoupil, rozrostla na 40 000. 
Později jsem hodně svého času věnoval discordu IOTY, kde jsme řešili ty nejsložitější otázky. Začal jsem psát odborné články a stal jsem se moderátorem na discordu. Nakonec jsem se zeptal Ralfa, jestli bych nemohl pracovat pro Nadaci IOTY a představte si moje nadšení, když mi nabídli místo vedoucího projektu Qubic. Bylo to to nejjednoduší rozhodnutí v mém životě. 

Projekt Q

Kolem vytvoření Qubicu je velký hype. Můžeš vysvětlit, proč se projekt Qubic považuje za revoluční v rámci krypto prostoru?
Qubic podporuje necenzurovatelné, distrubuované a outsourcované výpočty (ve smyslu práce počítače), kterých se může zúčastnit kdokoliv. Qubic je jako staré SETI@HOME, ale má daleko obecnější užití a účel. Umožňuje účastníkům využít jejich volnou výpočetní sílu k jakémukoliv účelu a ti pak dostanou peněžní odměnu. 

Qubic by měl být lepší verzí klasických smart kontraktů. Můžete rozvést, proč je qubic smart kontrakt lepší než například ETH?
Nikdy jsme neřekli, že je lepší. Je velice rozdílný. Outsourcovaní výpočetní síly je zde upraveno pro Internet věcí. A ano, s Qubicem půjde vytvářet smart kontrakty. Na rozdíl od blockchain řešení nebude nutné, aby smart kontrakty běžely na všech počítačích v síti. Mechanismus hledání konsensu je hodně odlišný. A také budeme potřebovat vstupní brány pro opravdové (i krypto) měny, které budou řízeny oracly, aby mohly přesouvat označné fondy. Qubic má své výhody a nevýhody. Nejde například hýbat s nativním měnou sítě (IOTA), což blockchain smart kontrakty umí. Na druhé straně je možné pohybovat s ostatními (krypto) měnami. 

Qubic je stále na začátku svého vývoje. CfB (Sergei Ivancheglo) přišel s konceptem Qubicu již dávno – jak daleko je vývoj a jakou cestu ještě musí ujít?
Původní Qubic má s tím dnešním společné pouze jméno. IOTA byla přímým výsledkem snah o vyřešení problémů původního Qubicu. Na konci minulého roku jsme se konečně mohli vrátit k práci na Qubicu. Momentálně doufáme, že budeme mít proof of concept (důkaz konceptu) z reálného světa do konce roku 2018. Jsme na 80% definování a sestavování  programovacího jazyku Abra. Ale stále máme hodně komponentů, které musíme vytvořit a nebo doladit, abychom měli funkční systém Qubiců. Podívejte se na naší mapu vývoje na qubic.iota.org.

Oracly a Abra

Pokud vím, tak oracly jsou zde již delší čas. Qubic oracly by ovšem měly být lepší (chytřejší) – můžeš vysvětlit, proč tomu tak je?
Znovu, nikdy jsme neřekli, že jsou lepší. My se ubíráme jinou cestou. Vždy bude existovat potřeba pro všemožné datové vstupy a výstupy, které překračují hranice systému. Klasické oracly mají poskytnout data, která jsou nepřístupná v rámci systému. My jdeme o krok dál. Naše oracly mohou zpracovat taková data a následně použít tento zpracovaný výsledek jako vstup. To jistým způsobem rozostří rozdělení mezi poskytovatelem a zpracovatelem dat. 

Můžeš vysvětlit roli jazyku Abra v Qubic ekosystému? Ve slovech, která by chápala i netechnická část čtenářů?
Abra je programovací jazyk, který jsme zvolili pro Qubic. Abra přirozeně podporuje ternární a funkcionální model qubicu založený na průtoku dat. Momentálně totiž neexistuje žádný další jazyk, který by toto dokázal. Zároveň podporuje rozdílné architektury. To znamená, že Qubic úkoly jsou definovány nezávisle na architektuře a mohou tak běžet na jakémkoliv CPU, GPU nebo FPGA. Qubic tak umožní sdílení výpočetní síly úplně všem.  

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img