[Rozhovor] Pavel Niedoba ze Simplecoinu – kryptoměny, regulace, směnárna a její počátky

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Futures Etherea zaznamenaly nový rekord • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • BTC propadá pod 8 800 USD • OKEx pod DDoS útokem • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledních 24 hodin událo v...

[Večerní souhrn článků] • Steven Seagal pokutován Komisí pro cenné papíry • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem Kryptomagazinu.cz, o kryptoměnách na české scéně neyblo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám 🙂

Rozhovor se zakladatelem Simplecoinu, Pavlem Niedobou, kde si povídáme nejen o největší bitcoinové směnárně v České republice.

Natáčení probíhalo v Paralelní Polis, přejděme tedy k samotnému rozhovoru.

Kde jsi poprvé narazil na kryptoměny?

To je velmi dávno. Prvně jsem na ně narazil před první velkou bitcoinovou vlnou, když se cena dostávala přes 1 000 dolarů. To jsem si koupil zlomek Bitcoinu na české burze Bitcash. Postupem času jsem do toho dával víc a víc peněz. Burza byla ale napadena a tak jsem přišel o vše.

Kdyby ti neukradli Bitcoiny, došlo by k myšlence na vlastní směnárnu?

Pravděpodobně ne. Nejspíš bych byl zaměstnanec v nějaké české bance a pracoval bych jako ajťák a dělal na internetovém bankovnictví.

Jak dlouho to trvalo od myšlenky k realizaci Simplecoinu?

Bylo to spontánní. Můj soused, se kterým jsem to plánoval, mi řekl, že jednoduchou směnárnu lze naprogramovat za 3 týdny. Řekl jsem si, proč ne. Stránka, kde směnárna existovala, byla velmi jednoduchá.

Byl to v té době hrozný punk. Chodily nám peníze, ale náš systém neměl žádný backend. Neviděli jsme, v jaké bance peníze jsou, jak se jmenoval ten účet a zda objednávka byla vyřízena.

simplecoin

Co bylo na založení Simplecoinu nejtěžší?

První problém byl zajistit likviditu. Jak s objemem pracovat. Začalo to být opravdu těžké, když jsme otevřeli  účet u Raiffeisen bank a tam jsme viděli zůstatek mínus 9 miliard korun.

Jak je to možné?

Nikdo neřešil žádný money laundering. V té době již existovali zloději, kteří kradli peníze online. Těch schémat je obrovské množství a zůstává to pořád stejné. Podaří-li se vám za ty kradené peníze nakoupit Bitcoin, máte prakticky vyhráno.

Nemyslíš si, že na projekty jako kryptoburza je brzo?

Myslím si, že je pozdě. Tyhle peníze tady měly být daleko dřív. Adopce do kryptoměn je stále minimální. V dnešní době je otvírat burzu jako Bitstamp velmi obtížné, protože již existuje silná konkurence. Problém je taky likvidita.

Jak je na tom Simplecoin dnes a kam se chcete posunout?

Dneska jsme na tom tak, že ten business je profitabilní. Nejsou to ale profitabilní sumy. Poplatky jsou dneska daleko nižší a trh je v létě velmi klidný. Volatilita se zatím neděje, investoři vyčkávají.

Většinu toho, co vyděláme, investujeme do vývoje softwaru. Máme 3 programátory, kteří vylepšují stránku. Naše stránka je právě ve druhé verzi. Nyní pracujeme na verzi webové peněženky, kde chceme eura či koruny držet pro klienty. A k tomu chceme mít navázané služby.

Jak je to momentálně s legislativou?

Státní instituce, hlavně finanční analytický úřad, s námi řeší zákon. Komunikují s námi. Neřekl bych, že se na nás snaží tlačit. Ti lidé, co tam právě jsou, ten business podporují.

Brzy snad budou rozšířeny procesy pro ověření klienta českou jurisdikcí. Opravdový problém jsou banky, není to finanční analytický úřad nebo policie. Banky zavírají účty. Důvody ani nesdělí…

Jak pociťujete změny nálad na trhu?

Volatilita znamená objem. Když máš směnárnu, cena se nikam nehýbe. Pokud cena padá, tak ten business není tak veselý než když jde cena nahoru. Největší zisk jsme myslím realizovali, když nám pomáhal Seznam a na hlavní stránce uveřejnil poplašnou zprávu o Bitcoinu. Spustilo to obrovský výprodej. Ten den jsme dokázali zobchodovat obrovský objem.

Mohlo by vás zajímat: Včera se toho událo mnoho, už jste viděli zprávy?

Kde vidíš cenu Bitcoinu v roce 2020?

To se ptá skoro každý. Ta otázka závisí na mnoho faktorech. Ten hlavní podle mě jsou bankovní regulace. Jestli se ukáže, že je stále problém posílat zahraniční platby, tak ten Bitcoin začne dávat smysl. U něho máte jistotu. Je vidět, že se banky kvůli kryptoměnám začaly zdokonalovat.

Není šance, že by se cena dostala pod 3000 dolarů. Jsou prázdniny, ty jsou vždycky takové líné. Technologie ještě není připravena na masovou adopci.

Jsi bitcoinový maximalista nebo věříš altcoinům?

V tuhle chvíli je Bitcoin je nejbezpečnější, nejvíc adoptovaný. Jeho slabinou je pouze omezené množství transakcí a komunita, která se hodně brání změnám. Bitcoin tady zůstane, spousta altcoinů ale zanikne.

Vůbec nevím třeba, co udělá Facebook se svojí měnou nebo jiné globální firmy. Pravděpodobně to ještě zvýší adopci kryptoměn.

Závěr

Celý rozhovor se zakladatelem směnárny Simplecoin naleznete ve videu.

Nezapomeňte se přihlásit k odběru, budete pak moci sledovat podobná videa s předstihem (tlačítko odebírat v odkazu ZDE).

2 KOMENTÁŘE

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Vojtěch Machekbaby naftuly Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
baby naftuly
Host
baby naftuly

zdravim, muze mi nekdo vysvetlit tento odstavec:

„První problém byl zajistit likviditu. Jak s objemem pracovat. Začalo to být opravdu těžké, když jsme otevřeli účet u Raiffeisen bank a tam jsme viděli zůstatek mínus 9 miliard korun.“

Jak muze nekdo videt na uctu zustatek – 9 miliard ?

Vojtěch Machek
Host
Vojtěch Machek

Zdravím Baby. S Pavlem jsem se na toto téma bavil také. Zůstatek -9 miliard byl prý ručně nastaven zaměstnancem banky, který dostal „shora“ pokyn, zařídit aby u nich už Simplecoin jako klient nebyl. Bohužel ale v tu chvíli nebylo co dělat, na zákaznické podpoře nic nevěděli, nebo se s nimi nebavili a celé to byl takový zapeklitý problém. Ve skutečnosti ale peníze reálně měli, nebyli 9 mld v mínusu.

Nejnovější články

[Přehled trhu] 28.02.20 [BTC] -3,76% [LTC] -8,11% [XMR] -5,76% [HT] 9,6% – Mohl by se Bitcoin o víkendu podívat na 8 000 USD?

Dnes se podíváme na Bitcoin, Litecoin, Monero a Huobi Token. Bitcoin dnes neudržel 8 600 USD a hrozí přes...

[Večerní souhrn článků] • Futures Etherea zaznamenaly nový rekord • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

28.02.2020 BTC/USD – Dosáhli jsme targetu – A co dál?

Datum: 28.2.2020 Aktuální cena: 8 550 USD Ve své poslední analýze z 11.2. BTC/USD: Kam bude mířít korekce? jsem predikoval růst na 10 500 USD a...

Asijské státy rozdávají peníze

Panika ve světě kvůli obavám z koronaviru se zvyšuje do takové míry, že některé asijské státy rozdávají občanům hotovost zdarma. Kam tato posedlost po...

Výpadek kryptoměny IOTA již „přežil“ několik manželství celebrit

IOTA prožívá drsné časy. Po hacku peněženky Trinity použili koordinátora k zastavení sítě. Podle Crypto Bobbyho už výpadek přežil několik manželství celebrit - bude...

Doporučujeme

Výpadek kryptoměny IOTA již „přežil“ několik manželství celebrit

IOTA prožívá drsné časy. Po hacku peněženky Trinity použili koordinátora k zastavení sítě. Podle Crypto Bobbyho už výpadek přežil několik manželství celebrit - bude...

Technická analýza 27.02.20 [BTC] Na dnešek se propad zastavil, ale o víkendu čekáme znovu pohyb

Bitcoin včera až v 5% propadu! Neskutečný útok vyšel včera bears i díky panice na světových trzích. Dnes jsme se zastavili na 8 630...

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o 16 %. Ztrácejí snad bulls...

Projekt ReFork vstupuje do finální fáze předprodeje

ReFork přichází na trh s řešením globálního problému s jednorázovými plasty. Jeho unikátní biologicky rozložitelný materiál tak reaguje na blížící se restrikci Evropské Unie...