[Rozhovor] Pavel Niedoba ze Simplecoinu – kryptoměny, regulace, směnárna a její počátky

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Rozhovor se zakladatelem Simplecoinu, Pavlem Niedobou, kde si povídáme nejen o největší bitcoinové směnárně v České republice.

Natáčení probíhalo v Paralelní Polis, přejděme tedy k samotnému rozhovoru.

Kde jsi poprvé narazil na kryptoměny?

To je velmi dávno. Prvně jsem na ně narazil před první velkou bitcoinovou vlnou, když se cena dostávala přes 1 000 dolarů. To jsem si koupil zlomek Bitcoinu na české burze Bitcash. Postupem času jsem do toho dával víc a víc peněz. Burza byla ale napadena a tak jsem přišel o vše.

Kdyby ti neukradli Bitcoiny, došlo by k myšlence na vlastní směnárnu?

Pravděpodobně ne. Nejspíš bych byl zaměstnanec v nějaké české bance a pracoval bych jako ajťák a dělal na internetovém bankovnictví.

Jak dlouho to trvalo od myšlenky k realizaci Simplecoinu?

Bylo to spontánní. Můj soused, se kterým jsem to plánoval, mi řekl, že jednoduchou směnárnu lze naprogramovat za 3 týdny. Řekl jsem si, proč ne. Stránka, kde směnárna existovala, byla velmi jednoduchá.

Byl to v té době hrozný punk. Chodily nám peníze, ale náš systém neměl žádný backend. Neviděli jsme, v jaké bance peníze jsou, jak se jmenoval ten účet a zda objednávka byla vyřízena.

simplecoin

Co bylo na založení Simplecoinu nejtěžší?

První problém byl zajistit likviditu. Jak s objemem pracovat. Začalo to být opravdu těžké, když jsme otevřeli  účet u Raiffeisen bank a tam jsme viděli zůstatek mínus 9 miliard korun.

Jak je to možné?

Nikdo neřešil žádný money laundering. V té době již existovali zloději, kteří kradli peníze online. Těch schémat je obrovské množství a zůstává to pořád stejné. Podaří-li se vám za ty kradené peníze nakoupit Bitcoin, máte prakticky vyhráno.

Nemyslíš si, že na projekty jako kryptoburza je brzo?

Myslím si, že je pozdě. Tyhle peníze tady měly být daleko dřív. Adopce do kryptoměn je stále minimální. V dnešní době je otvírat burzu jako Bitstamp velmi obtížné, protože již existuje silná konkurence. Problém je taky likvidita.

Jak je na tom Simplecoin dnes a kam se chcete posunout?

Dneska jsme na tom tak, že ten business je profitabilní. Nejsou to ale profitabilní sumy. Poplatky jsou dneska daleko nižší a trh je v létě velmi klidný. Volatilita se zatím neděje, investoři vyčkávají.

Většinu toho, co vyděláme, investujeme do vývoje softwaru. Máme 3 programátory, kteří vylepšují stránku. Naše stránka je právě ve druhé verzi. Nyní pracujeme na verzi webové peněženky, kde chceme eura či koruny držet pro klienty. A k tomu chceme mít navázané služby.

Jak je to momentálně s legislativou?

Státní instituce, hlavně finanční analytický úřad, s námi řeší zákon. Komunikují s námi. Neřekl bych, že se na nás snaží tlačit. Ti lidé, co tam právě jsou, ten business podporují.

Brzy snad budou rozšířeny procesy pro ověření klienta českou jurisdikcí. Opravdový problém jsou banky, není to finanční analytický úřad nebo policie. Banky zavírají účty. Důvody ani nesdělí…

Jak pociťujete změny nálad na trhu?

Volatilita znamená objem. Když máš směnárnu, cena se nikam nehýbe. Pokud cena padá, tak ten business není tak veselý než když jde cena nahoru. Největší zisk jsme myslím realizovali, když nám pomáhal Seznam a na hlavní stránce uveřejnil poplašnou zprávu o Bitcoinu. Spustilo to obrovský výprodej. Ten den jsme dokázali zobchodovat obrovský objem.

Mohlo by vás zajímat: Včera se toho událo mnoho, už jste viděli zprávy?

Kde vidíš cenu Bitcoinu v roce 2020?

To se ptá skoro každý. Ta otázka závisí na mnoho faktorech. Ten hlavní podle mě jsou bankovní regulace. Jestli se ukáže, že je stále problém posílat zahraniční platby, tak ten Bitcoin začne dávat smysl. U něho máte jistotu. Je vidět, že se banky kvůli kryptoměnám začaly zdokonalovat.

Není šance, že by se cena dostala pod 3000 dolarů. Jsou prázdniny, ty jsou vždycky takové líné. Technologie ještě není připravena na masovou adopci.

Jsi bitcoinový maximalista nebo věříš altcoinům?

V tuhle chvíli je Bitcoin je nejbezpečnější, nejvíc adoptovaný. Jeho slabinou je pouze omezené množství transakcí a komunita, která se hodně brání změnám. Bitcoin tady zůstane, spousta altcoinů ale zanikne.

Vůbec nevím třeba, co udělá Facebook se svojí měnou nebo jiné globální firmy. Pravděpodobně to ještě zvýší adopci kryptoměn.

Závěr

Celý rozhovor se zakladatelem směnárny Simplecoin naleznete ve videu.

Nezapomeňte se přihlásit k odběru, budete pak moci sledovat podobná videa s předstihem (tlačítko odebírat v odkazu ZDE).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
baby naftuly

zdravim, muze mi nekdo vysvetlit tento odstavec:

“První problém byl zajistit likviditu. Jak s objemem pracovat. Začalo to být opravdu těžké, když jsme otevřeli účet u Raiffeisen bank a tam jsme viděli zůstatek mínus 9 miliard korun.”

Jak muze nekdo videt na uctu zustatek – 9 miliard ?

Vojtěch Machek

Zdravím Baby. S Pavlem jsem se na toto téma bavil také. Zůstatek -9 miliard byl prý ručně nastaven zaměstnancem banky, který dostal “shora” pokyn, zařídit aby u nich už Simplecoin jako klient nebyl. Bohužel ale v tu chvíli nebylo co dělat, na zákaznické podpoře nic nevěděli, nebo se s nimi nebavili a celé to byl takový zapeklitý problém. Ve skutečnosti ale peníze reálně měli, nebyli 9 mld v mínusu.

spot_img