Rozdíly v obchodování pomocí CFD kontraktu a bez něj

0
(0)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Jak už název napovídá, tento článek se bude zabývat rozdíly v obchodování pomocí CFD kontraktu, oproti obchodování bez tohoto nástroje.

Vymezení pojmů – CFD

CFD – (Contract for difference) – obchodní nástroj, pomocí kterého můžeme obchodovat aktiva, aniž bychom je skutečně drželi.

Základní rozdíl mezi obchodováním na kryptoburzách a obchodováním pomocí CFD kontraktů je ten, že pokud nakupujeme např. Bitcoin na burze, skutečně jej pak držíme. Můžeme si jej poslat do své peněženky apod. Pokud nakoupíme BTC přes CFD kontrakt, tak bude mít sice stejnou hodnotu, jako je cena BTC na burze, ale žádný Bitcoin nebudeme vlastnit.

Výhody

Hlavní výhodou obchodování přes CFD kontrakty je, že můžeme vydělat i při poklesu ceny BTC, pokud otevřeme tzv. krátkou (short) pozici. Pokud koupíme skutečný Bitcoin, tak vyděláme pouze tehdy, když jeho cena poroste, podobně jako kdybychom si koupili např. fyzické zlato.

Další výhodou obchodování přes CFD kontakt je finanční páka. Finanční páka nám zjednodušeně řečeno umožňuje obchodovat s mnohem větším kapitálem, než je ten, který máme reálně na účtu. Např. pokud máme finanční páku 1:100, znamená to, že můžeme s jedním dolarem obchodovat, jako kdybychom měli 100 USD. Obchodovat pomocí CFD na páku je vhodné pro krátkodobé obchody, např. v rámci minut nebo hodin.

Srovnání obchodování CFD a bez

Obchodovat pomocí CFD můžeme přes platformy brokerských společností, pokud chceme držet skutečný Bitcoin, koupíme ho na kryptoburze.

Oba způsoby – obchodování přes CFD a obchodování samotného krypta – mají své výhody i nevýhody. To, jaký způsob obchodování zvolíme, závisí na naší strategii.

Pokud chceme dlouhodobě držet např. Bitcoin, je lepší jej koupit přímo, protože pokud bychom jej koupili přes CFD kontrakt, platili bychom swapy (poplatky za držení přes noc). Nicméně, pokud nemáme dostatek finančních prostředků a spekulujeme na krátkodobé pohyby BTC, je lepší obchodovat přes CFD kontrakty. Nemusím jistě zdůrazňovat, že takové obchodování je velmi rizikové.

Rozdíly v přístupu investora, který nakupuje přímo BTC a v přístupu obchodníka (tradera) si můžeme ukázat i na grafu. Na grafu níže vidíme vidíme, že BTC téměř měsíc konsoliduje v rozmezí 8800 a 7750 USD. Jedná se o denní graf.

 

Závěr

Nicméně, pokud přejdeme na nižší časové pásmo, např. na H2 (dvouhodinový graf), vidíme, jak se v trhu vytvářejí konsolidační pásma, ze kterých se rozvíjí trend. To můžeme využít pro své obchodování pomocí CFD kontraktů.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img