Ripple není tak ideální, jak se na první pohled zdá

0
(0)

Ve světě kryptoinvestic se objevuje mnoho falešných zpráv a informací. Chceme-li vložit do tohoto odvětví naše peníze, je nejprve důležité se dozvědět pravdu. Tento článek se zaměřuje na Ripple a na to, co o něm možná nevíte.

Ideální společnost?

Ripple je aktuálně třetí kryptoměnou, co se marketcapu týče (31 miliard USD). Tato částka jej činí zhruba stejně hodnotným, jako je například platforma Airbnb. Navíc také drží prvenství – Ripple byl nejvíce rostoucí kryptoměnou za rok 2017 (v nejvyšším bodě to bylo až 36,000 % z původní hodnoty na začátku roku).

Kromě toho je tato společnost podporována investičními firmami, které v minulosti ve fázi start-upu podporovaly například Facebook nebo Uber. Tato podpora ze strany investičních společností znamená, že věří v poslání Ripple a v jeho budoucnost.

Zdálo by se tedy, že Ripple je ideální firmou. Je úplně online, spolupracuje s více než stovkou institucí a staví se za ni snad i japonská vláda. Je ideální – tedy až na pár menších detailů, které mají velké důsledky.

XRP není Ripple

Když se řekne XRP, každý si vybaví Ripple. Dává to smysl, vždyť BTC je Bitcoin a ETH je Ethereum. Proč to však neplatí u Ripple? Pojďme si říct něco o této společnosti. Ripple je firma se 150 zaměstnanci se sídlem v Kalifornii. Prodává bankám software, resp. 3 produkty, které jsou založené na jejím vlastním blockchainu. Produkty se jmenují xCurrent, xRapid a xVia. Pouze xRapid však využívá XRP. A těch 100+ finančních institucí, o kterých se ve spojení s Ripple píše téměř v každém nadpisu, používá xCurrent. Ten však nemá s XRP nic společného.

XRP není měnou budoucnosti

Není úplně vyloučeno, že se tak nestane. Avšak například oproti jiným kryptoměnám se Ripple nezaměřuje na jedince, ale na finanční instituce. A toto prozatím nehodlá měnit. Dlouhodobým cílem Ripple je předstihnout SWIFT, což je firma provádějící mezinárodní převody mezi bankami již více než 45 let. Jelikož chce Ripple zaujmout stejné společnosti, na jaké cílí SWIFT, mnohonásobně se mu zmenšuje šance na úspěch (SWIFT je asi 100× větší než Ripple). S tím souvisí i menší šance na úspěch XRP tokenu.

XRP není decentralizovaný

Společnost Ripple vlastní RippleNet a s ním i více než 50 % XRP. Toto investory znervózňuje a nezbývá jim nic jiného než Ripple věřit. Decentralizace je také vlastností, která chyběla prvním digitálním měnám, jako byly Tencent nebo E-gold. Postrádaly totiž pružnost, a tak byly citlivé na regulace. Naopak Bitcoin, který samozřejmě je decentralizovaný, zůstal dodnes a stal se jednou ze základních kryptoměn. Mohl by Ripple kvůli regulacím skončit stejně jako první virtuální měny?

Akceptace XRP ≠ zvýšení ceny

Představte si, že všechno půjde podle plánu a SWIFT zkrachuje. Ripple tak bude spolupracovat se 100× více bankami. Ty si řeknou, že již nechtějí používat xCurrent, a zkusí to s XRP přes xRapid. S důvěrou bank by se poté každý den směnilo XRP v hodnotě asi 5 bilionů USD. Tak to by cena XRP vylétla až “to the MOON”, ne?

Ne. Cena kryptoměny stoupá tím, že ji lidi drží a doufají v to, že do budoucna její cena poroste. Banky to ale z důvodu kolísavosti nebudou riskovat, a tak budou XRP držet co možná nejkratší dobu. Tato doba je 4 sekundy. Proto by cena nestoupala. Odhaduje se, že i kdyby byl Ripple 100× využívanější bankami, než je dnes, jeho férová tržní kapitalizace by se pohybovala okolo 230 milionů USD, což je oproti nynějším 31 miliardám USD velký rozdíl.

Závěr

Ripple je dobrý, avšak investovat do XRP je jako bojovat proti přesile. XRP je navíc centralizovaný, a proto pokud skončí Ripple, skončí s ním i jeho token. Navíc by společnost musela spolupracovat se 100× více bankami, které by musely přejít na XRapid, aby obchodovaly s XRP. Pokud by se toto Ripple povedlo, 100 miliard XRP mincí by mělo dohromady hodnotu 231 milionů USD, tedy 0,0023 USD za jednu minci (aktuální spekulativní cena mince je 0,81 USD). I přes to všechno je společnost Ripple inovativní a bankám nabízí slušné produkty. Pouze pro XRP investory to není moc dobrá zpráva.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img