Tento týden započal v New Hampshire (východní pobřeží Spojených států amerických) proces se skupinou lidí kolem Iana Freemana zvanou „Crypto 6“.
Skupina je obviněna z napomáhání praní špinavých peněz přes síť vlastních bitcoinmatů a virtuálních obchodů. Podle obvinění, pomohla skupina mezi roky 2016 a 2021 legalizovat více než 10 milionů USD z kriminální a podvodné činnosti. K odhalení a zatčení celé skupiny došlo v březnu 2021.
Kromě zabavení části bitcoinmatů došlo i k razii ve Freedmanově domě. Vyšetřovatelé objevili a zabavili například zlato a hotovost v hodnotě necelých 200.000 USD nebo mince Casascius v hodnotě 101 BTC.
Hlavní proces bude nakonec primárně veden s Freemanem, který o sobě stále prohlašuje, že je nevinný. Většina ostatních již přistoupila na dohodu a veřejnému procesu se tak vyhne.
Absence identifikace klienta je pro orgány problém
Obvinění je hlavně založeno na nedostatečné identifikací klientů při zprostředkování obchodů s kryptoměnami. Že se nejednalo o chybu, ale o účel, lze vyčíst i z nemalé provize (většinou 10% – 15%) kterou si za to „Crypto 6“ účtovali. Podle žalobce se skupina řídila pravidlem, že co klienti se svými BTC dělají je jejich věc (interně označované jako „zlaté pravidlo“). Peníze následně přeposílali přes různé bankovní účty, které z počátku zakládali na svoje jména a, po jejich blokaci ze strany bank, došlo i na zakládání účtů na bílé koně.
Obvinění dále obsahuje daňové úniky či napomáhání i u nás známému podvodu s „Nigerijským princem“, kdy právě přes Freemanovy automaty mohly probíhat tyto podezřelé transakce. Samozřejmě za slušný poplatek.
Protistátní nálady budou nejspíše umlčeny
Daňové úniky jsou součástí Freemanova přesvědčení. Veřejně vystupuje jako aktivní libertarián a loni pro časopis New York Magazine uvedl, že daně z příjmu neplatí již od roku 2004. V obvinění se ale řeší pouze rok 2016 a dál.
Celý proces má trvat minimálně další tři týdny, protože obě strany mají připraveny řady svědků. A ačkoliv žalobci nakonec 17 z 25 obvinění stáhli, tak pro Freemana stále hrozí trest až ve výši 70 let.